رییس كل سازمان نظام پزشكی:

داشته هایمان را برای رفع کمبود پزشک به کار گیریم

داشته هایمان را برای رفع کمبود پزشک به کار گیریم به گزارش بیمارستان دی رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که پیرامون رفع اشکال کمبود پزشکان متخصص برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون بیش از 30هزار پزشک عمومی داریم که اگر زیرساخت های لازم برای بکارگیری آنها فراهم گردد، حدود 20 تا 25 هزار نفر از آنها می توانند در سیستم ارجاع و نظام پزشک خانواده مشغول به کار شوند و 5000 نفر هم اگر شرایط دوره دستیاری را تسهیل نماییم وارد این دوره می شوند که از همین فردا می شود مشکل پزشک عمومی و 4 سال بعد مشکل کمبود متخصص را حل نماییم.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر محمد رییس زاده با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: روز گذشته در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه چالشی ولی مثبتی اجرا شد. در این نشست وزیر محترم بهداشت و معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر مرضیه وحید دستجردی، دکتر سجادی، بنده و دکتر لنکرانی بصورت ویدیو کنفرانس حضور داشتند. نمایندگان حوزه سلامت حاضر در جلسه کاملا از رشد و پیشرفت و خدماتی که جامعه پزشکی ارائه کرده است به شکل قاطعانه دفاع کردند و متفق القول بودند اولا این معیار و ملاکی که در رسانه ها بعنوان سرانه پزشک به جمعیت مطرح گردیده است یکی از ۵۰ معیار و شاخص سازمان بهداشت جهانی برای تصمیم گیری در زمینه سلامت است و به هیچ عنوان معیار کامل و جامعی نیست و این که فقط بر طبق این معیار برای هر بعدی در سیستم سلامت تصمیم گیری نماییم، کار اشتباهی است.
وی ادامه داد: همه اعضای حاضر در جلسه قبول داشتند که ما در بعضی مناطق محروم کشور در دسترسی به پزشک متخصص مشکل داریم اما این اشکال در دسترسی در وهله اول ناشی از توزیع نادرست و کمبود زیرساخت های لازم برای حضور پزشک در مناطق است. بدین سبب ما باید همه زیرساخت ها و الزامات را فراهم نماییم تا بتوانیم حضور پزشکان در این مناطق را تسهیل نماییم.
او افزود: نکته بعدی که متفق القول بودند این بود که افزایش ظرفیت هیچ گاه متوقف نشده است و وزارت بهداشت در ضمن این سالها افزایش ظرفیت را در دستور کار خود قرار داده است و تمام این آمارها این مساله را تایید می کند. این افزایش ظرفیت متناسب با توان آموزشی و حفظ کیفیت آموزشی و نیاز کشور در حال انجام می باشد. بدین سبب ما مخالف افزایش ظرفیت نیستیم اما با افزایش بی رویه ظرفیت بدون توجه به الزامات و زیرساخت ها مانند اعضای هیئت علمی، خوابگاه، کتابخانه ها و نسبت تخت و بیمار موافق نیستیم. این الزامات باید برای افزایش ظرفیت وجود داشته باشد تا این کار را انجام دهیم.
وی ادامه داد: افزایش پزشک به تنهایی ضامن افزایش دسترسی نیست بلکه افزایش بی رویه پزشک جامعه پزشکی را هم به سرنوشت سایر رشته هایی که در وزارت علوم داریم گرفتار خواهدنمود و تعداد زیاد پزشک بدون این که بتوانیم آنها را به شکل منطقی به کار گیریم منجر به خروج پزشکان بی کیفیتی می شود که بر سر سلامت مردم گرفتار رقابت های معیشتی می شوند.
او افزود: در سمت مقابل دوستانی که از حوزه وزارت آموزش عالی و مجلس بودند مطالبی مطرح نمودند که همگی به ویژه نمودارهای ارائه شده پاسخ دارد. این نمودارها دارای اشکالات جدی بود و نمودار خامی بود. در نهایت دکتر عاملی جمع بندی بسیار خوبی ارائه کردند و جمع بندی این بود که همه ما قبول داریم دسترسی به پزشک به ویژه پزشک متخصص در بعضی مناطق کشور گرفتار مشکل است و دوم این که سیستم توزیع عادلانه باید فراهم گردد و نکته سوم این که ظرفیت باید متناسب سازی شود و متناسب با زیرساخت های کشور ظرفیت افزایش یابد.
رییس زاده اشاره کرد: انتظار این است که این جمع بندی بدون این که عددی ذکر شود و آنرا به وزارت بهداشت عرضه کنند، در صحن عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود و شان شورای انقلاب فرهنگی در حد سیاست گزاری های کلان باقی بماند و ما باید به شان شورا احترام بگذاریم اما باید مسائل جزئی تر را به وزارت بهداشت بسپاریم و وزارت بهداشت هم اعلام نمود که مشکل رشته های تخصصی را با ایجاد تسهیلاتی دنبال کند تا در اسرع وقت مشکل کمبود متخصص در بعضی مناطق کشور هم حل شود.
وی ادامه داد: نکته دیگری که به آن اشاره کردم این بود که طرحی که دوستان دادند هشت سال دیگر پزشک عمومی و ۱۴ سال دیگر پزشک متخصص تحویل جامعه خواهد داد؛ در حالی که هم اکنون بیش از ۳۰هزار پزشک عمومی داریم که اگر زیرساخت های لازم برای به کار گیری آنان فراهم گردد حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر از آنها می توانند در سیستم ارجاع و نظام پزشک خانواده مشغول به کار شوند و ۵۰۰۰ نفر هم اگر شرایط دوره دستیاری را تسهیل نماییم وارد این دوره می شوند که از همین فردا می شود مشکل پزشک عمومی و ۴ سال بعد مشکل کمبود متخصص را حل کنیم؛ ولی احساس می کنم چون این کار الزاماتی دارد دوستان نمی خواهند به این مطلب فکر کنند.
وی اظهار داشت: همین داشته هایی که داریم را برای رفع کمبود به کار گیریم بعد به فکر ۸ و ۱۴ سال آینده باشیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1400/09/18
12:25:52
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان