در گزارش بیمارستان دی اعلام شد؛

طرح دارویار مانع از قاچاق دارو است

طرح دارویار مانع از قاچاق دارو است به گزارش بیمارستان دی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: عدم اختصاص ارز ترجیحی و تحریم ها باعث شد طرح دارویار در کشور راه اندازی شود.محمد جواد راعی در بازدید از خبرگزاری مهر بیان نمود: یکی از مباحثی که در حوزه سلامت حائز اهمیت می باشد مساله اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ است که رسانه ها در این عرصه بخصوص خبرگزاری مهر توانسته اند نقش خویش را به خوبی ایفا کنند.
وی افزود: در جهت حل مشکلات دارویی در کشور طرحی با عنوان «دارویار» عنوان شد که این طرح می تواند نقش ویژه ای در کاهش مشکلات دارویی کشور داشته باشد و روند تخصیص دارو را هدفمند کند.
راعی تصریح کرد: علت ایجاد این طرح مشکلات تحریمی و همینطور عدم اختصاص ارز ترجیحی به بعضی از دارو ها بوده اما این طرح باعث خواهد شد توانمندی ویژه ای در تولید داروهای داخلی حاصل شود.

او اضافه کرد: بعضی از پیش نیازهای تولید دارو در کشور باید از خارج از کشور وارد شود اما تولید داروهای در داخل کشور صورت می گیرد و با اجرای این طرح شاهد خواهیم بود که قاچاق دارو هم از بین رفته است.
راعی متذکر شد: با فعالیت طرح دارویار شاهد می باشیم که خروج دارو از سیستم درمانی کشور به حداقل رسیده و قاچاق دارو به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس هم کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.
وی همینطور در مورد افزایش قیمت بعضی از داروها خاطرنشان کرد: با عنایت به این که قیمت داروها افزایش داشته و بعضی از ۲۰ تا ۳۰۰ درصد رشد داشته اند اگر فردی بخواهد دارو را به صورت آزاد پرداخت کند باید این تفاوت قیمت را پرداخت کند اما اگر بیمار با نسخه پزشک به داروخانه ها رجوع کنید هیچ تفاوت قیمتی را احساس نخواهد کرد.
به گفته این مقام مسئول در دریافت دارو به صورت نسخه پزشک بیمار تنها ۱۰ درصد از قیمت دارو را پرداخت می کند و در خرید آزاد دارو هم بیمار تنها ۳۰ درصد از قیمت را پرداخت می کند.منبع:

1401/05/27
13:13:45
5.0 / 5
218
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , دارو , داروخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان