در گفت وگو با بیمارستان دی مطرح شد

خطرات کاهش سطح املاح در بدن

خطرات کاهش سطح املاح در بدن به گزارش بیمارستان دی، معاون آموزش همگانی، مهارتی و اعتباربخشی سازمان اورژانس کشور درباره ی خطرات کاهش سطح املاح در بدن بدنبال بروز گرمازدگی هشدار داد و اظهار داشت: تمام واکنش های بدن و عملکرد سلول به سلول ما وابسته به سطح سدیم و پتاسیم بدن است که حتی تغییرات اندک در آن، بدن را گرفتار علایم شدیدی خواهد کرد؛ پس باید مراقب باشیم در جایگزین کردن مایعات همراه با آب، نمک هم مصرف شود.


دکتر حسن نوری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که گرمازدگی زمانی اتفاق می افتد که فیزیولوژی بدن انسان قابلیت سازگاری با دمای بالا را نداشته باشد، خاطرنشان کرد: بعنوان مثال مردم در کشورهای اروپایی با تجربه گرمای نه چندان زیاد گرفتار مشکلات سلامتی می شوند که این به دلیل ناسازگاری بدن آنها با شرایط جدید است و در مورد مردم ما هم افزایش دمای بی سابقه و موج گرما می تواند مشکل آفرین باشد.
وی ضمن اشاره به این که گرمازدگی در بعضی گروههای سنی و برخی گروههای جامعه بیشتر است، بیان نمود: مثلاً پرخطرترین گروه مادران آبستن هستند؛ چون که حجم زیادی از خون و مایعات بدن شان صرف نگهداری از جنین می شود و بدن می خواهد جنین را در شرایط خوبی نگه دارد که با این اتفاق مادر در خطر بیشتری قرار می گیرد. گروه دوم در خطر، اطفال هستند چونکه نسبت آب به کل وزن بدن در آنها بیشتر از بزرگسالان است و این سبب می شود احتمال گرمازدگی افزایش یابد.
او گروه پرخطر بعدی در معرض گرمازدگی را سالمندان معرفی نمود و اضافه کرد: در این گروه به علت وجود بیماری زمینه ای و مصرف داروهای خاص امکان دارد برخی در درک دمایی مبتلا به اختلال شوند و این سبب می شود گرفتار گرمازدگی شوند. بدن سایر افراد هم به علت شکلگیری موج گرما یک دفعه، قادر به سازگاری نیست و این سبب می شود در خطر گرمازدگی باشند؛ هرچند که این خطر نسب به سایر گروه ها کمتر است.
نوری به علایم گرمازدگی اشاره نمود و اظهار داشت: ضایعات پوستی، عرق سوز شدن، گرفتگی عضلات، اسپاسم عضلات و... رخ می دهد و نشان از پیشرفت گرمازدگی دارد. در این شرایط باید کاری نماییم که از ادامه ماجرا جلوگیری نماییم. گرمازدگی شدید به صورت خستگی، تب، بی حالی، تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، افت سطح هوشیاری، تشنج و در نهایت مرگ شود.
وی سفارش کرد: از مردم می خواهیم تا جای ممکن از منزل خارج نشوند و در محیط های خنک بمانند و ترجیحا زیر نورآفتاب فعالیت نکنند. در صورتیکه مجبور به حضور در بیرون از منزل هستند هم حتما از مایعات کافی استفاده نمایند. اکیدا سفارش می نماییم خانواده ها اجازه ندهند فرزندان شان در ساعات اوج گرما در کوچه و خیابان تردد کنند.
اخطار ماندن کودکان در خودروی در بسته در تابستان
او نسبت به ماندن کودکان در خودروی در بسته و فاقد تهویه در هوای گرم تابستان اخطار داد و تصریح کرد: متاسفانه این اتفاق چندین بار رخ داده است که خانواده کودک شان را در خودرو تنها گذاشتند و حتی برای مدت کوتاهی رفتند و بعد از بازگشت متوجه شدند که کودک به علت گرمازدگی جان خویش را از دست داده است. این موارد به آسانی قابل پیشگیری است و خانواده ها باید آگاه باشند.
معاونت آموزش همگانی، مهارتی و اعتباربخشی سازمان اورژانس کشور نسبت به تنها رها کردن سالمندان در منزل هم اخطار داد و اظهار داشت: امکان دارد سیستم سرمایشی منزل خراب شود و سالمند هم به علت شرایطی که دارد به درستی متوجه گرمای هوا نشود و گرفتار گرمازدگی شود. باید مراقب باشیم و هرچند ساعت یکبار به این افراد سر بزنیم.
وی ادامه داد: در زمان گرمازدگی انسان آغاز به تعریق می کند که همزمان با این اتفاق آب و املاحی همچون نمک از بدن دفع می شود. تمام واکنش های بدن و عملکرد سلول به سلول ما وابسته به سطح سدیم و پتاسیم بدن است که حتی تغییرات اندک در آن، بدن را گرفتار علایم شدیدی خواهد نمود پس باید مراقب باشیم در جایگزین کردن مایعات همراه با آب، نمک هم مصرف شود. راه ساده اینست که از پودر ORS، دوغ، شربت آبلیمو و... در کنار آب استفاده نماییم.
وی در پاسخ به این سؤال که در شرایط افزایش دما روزی چند لیوان آب باید نوشیده شود؟، اظهار داشت: پایه ۶ تا ۸ لیوان آب در هر روز برای تابستان در حالی که در منزل باشیم، مناسب می باشد. مصرف مایعات فراوان تنها برای برخی بیماران قلبی محدودیت دارد که پزشک معالج آنها بطور قطع به آنها اخطار داده است. درصورت خروج از منزل هم به میزانی که تعریق می نماییم باید مایعات بیشتری مصرف نماییم.1402/05/15
13:47:08
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان