هزینه های نامحسوس دیابت

هزینه های نامحسوس دیابت بیمارستان دی: رئیس مركز تحقیقات دیابت دانشگاه علوم پزشكی تهران ضمن تشریح نحوه نمایش خدمات در كلینیك های دیابت، اظهار داشت: دیابت هزینه دیگری تحت عنوان هزینه نامحسوس باز دارد؛ منظور از هزینه نامحسوس، وقت و شرایط روحی است كه بیمار برای درمانش استفاده می نماید.به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر انسیه نسلی در نشست خبری كه به مناسبت روز جهانی دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار شد، اظهار داشت: بیماری دیابت یك بیماری مزمن است. كلینیك های دیابت خیلی از شرایط و جنبه های مختلف را برای كاهش هزینه های درمانی دیابت برای بیمار احداث می كنند. بیماری دیابت هزینه های زیادی چه مستقیم و چه غیرمستقیم را به دنبال دارد. منظور از هزینه مستقیم همان هزینه های ناشی از درمان است و هزینه های غیر مستقیم شامل غیبت از كار، از كارافتادگی زودرس و... است.

وی اضافه كرد: دیابت هزینه دیگری تحت عنوان هزینه نامحسوس دارد. منظور از هزینه نامحسوس، وقت و شرایط روحی است كه بیمار برای درمانش استفاده می نماید. خیلی از بیماران دیابتی از درمان دلسرد شده و به سبب وقت گیر بودن آن از ادامه درمان خود سر باز می نهند. كلینیك های دیابت از میزان هزینه های نامحسوس باز می كاهد. بر همین مبنا بیماران دیابتی زمان بازگشت به كلینیك ها علاوه بر ویزیت و درمان متداول دیابت از نظر تغذیه، برنامه غذایی مناسبی دریافت می كنند و معایناتی از قبیل معاینات چشمی، كلیه، قلبی و... برای آنها انجام میگردد. همین طور بعضی از بیماران از لحاظ روحی دچار بلا می شوند و نیازمند مشاوره هستند كه این كلینیك ها برنامه های مشاوره ای باز در اختیار بیماران قرار می دهند.

نسلی با اشاره به اینكه در كلینیك های دیابت خدمات برمبنای استاندارد ملی هستند، اظهار داشت: برمبنای مطالعات درمان های دارویی و داروهای جدید حدود 0.6 درصد در كاهش قند سه ماهه فرد موثر هستند. این در حالیست كه توانمندسازی بیمار و كنترل درست از راه تغییر شیوه زندگی می تواند 0.5 درصد در كاهش قند سه ماهه موثر باشد. با این تفاوت كه در این روش از عوارض دارویی دیگر خبری نیست.

وی اضافه كرد: در این كلینیك تمام اطلاعات بیمار ثبت میگردد و برمبنای همین اطلاعات، پژوهش هایی برای كنترل و كاهش دیابت انجام میگردد كه برای كارآمدی زندگی بیماران موثر است.

در ادامه دكتر ضیایی - موسس كلینیك دیابت یاس، اظهار داشت: این كلینیك خصوصی است، اما الگویی كه در آن نمایش میگردد برمبنای الگوی خدمات درمانی است. این كلینیك بر سه محور درمان، آموزش و پژوهش فعالیت می كند. در این كلینیك بخش های گوناگونی مانند چشم، مغز و اعصاب، كلیه و مجاری ادرار و همین طور داروخانه وجود دارد و هر چه كه یك بیمار دیابتی برای درمان به آن نیاز دارد، در این كلینیك فراهم گشته است.

وی با اشاره به اینكه دیابت یك بیماری بیمار محور است، اظهار داشت: برای كنترل و پیشگیری از مبتلاشدن به دیابت بیشترین عنصر موثر خود فرد یا بیمار است. بر همین مبنا یكی از محورهای ما آموزش است. آموزش های ما هم به صورت فردی و هم گروهی انجام میگردد. بر طبق این آموزش ها می خواهیم نگرش بیمار را نسبت به بیماری تغییر دهیم تا درمان موثرتر باشد. همین طور در این كلینیك ثبت داده ها انجام میگردد و برمبنای همین ثبت داده ها، كارهای پژوهشی ما شكل می گیرد. كلینیك های خصوصی با عنایت به اینكه سلایق بیماران در نمایش خدمات گوناگون است، می توانند بخشی از این سلایق را پوشش دهند.
1397/08/22
18:17:21
5.0 / 5
4490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان