زیرمیزی به درمان بازمی گردد، اگر

زیرمیزی به درمان بازمی گردد، اگر بیمارستان دی: تعیین تعرفه های پزشكی؛ چالش همیشگی سلامتی هاست؛ دغدغه ای كه هر سال درباره چند و چونش بحث میگردد و دست آخر باز گروه هایی راضی و گروه هایی هم ناراضی خواهند بود...به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، تعیین تعرفه های پزشكی هر سال، دغدغه و سوژه چالشی حوزه سلامت كشور است، هم از باب میزان و چند و چون افزایش و هم از باب زمان اعلام و اجرای آن. برمبنای قانون، تعرفه های پزشكی باید پیش از شروع سال جدید در شورای عالی بیمه بررسی و قبل از تصویب بودجه، تعیین تكلیف شوند. این درحالیست كه نه تنها در هیچ سالی شاهد اجرای این قانون نبوده ایم، بلكه در خوشبینانه ترین حالت پس از گذشت دو تا سه ماه از سال، تعرفه های پزشكی اعلام شده اند. این درحالیست كه چنین تاخیری می تواند از دو منظر لطمه رسان باشد؛ به طوریكه هم پزشكان متضرر می شوند و در صورتی كه قیمت همه نوع خدمت به روز محاسبه می شود، آنها باید با قیمت قدیم نمایش خدمت كنند و در عین حال امكان دارد پزشكانی هم تخلف و دست در جیب مردم كرده و زیرمیزی های كلان بگیرند.

البته هرچند كه همواره وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكی و سایر دستگاه های نظارتی این مساله را به دقت نظارت و پایش می كنند، اما بی شك با عمل به قانون و تعیین تعرفه های پزشكی در زمان قانونی خود، راه تخلف باز مسدود میگردد.

علاوه بر این، بحث میزان افزایش تعرفه ها هم یكی از چالش های هر ساله سلامتی هاست؛ به طوریكه طی دو پارسال با وجود تمام بحث و جدل ها، رشد تعرفه ها و هزینه های تشخیصی، درمانی و دارویی پایین تر از نرخ تورم عمومی كشور بود. این درحالیست كه علی اكبر حق دوست - معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت معتقد می باشد كه وقتی دو سال متوالی جامعه پزشكی را تحت منگنه قرار دهیم، نمی توانیم در سال های بعد هم به همین میزان آنها را تحت فشار قرار دهیم؛ چراكه در صورت انجام این اقدام، دوباره رفتارهای غیرعادی و زیرمیزی گرفتن ها، اتوماتیك وار احداث می شوند.

او معتقد می باشد كه به هر حال باید بین بد و بدتر، انتخاب نماییم. درصدی افزایش در هزینه های مردم و دولت بد است، اما بدتر این است كه بیمار نیازمند درمان، روی زمین بماند...

دكتر علی اكبر حق دوست در گفت وگو با ایسنا، درباره امكان افزایش تعرفه های پزشكی در سال آینده، اظهار داشت: در مرحله اول باید توجه كرد كه تعرفه دارای دو بخش است؛ یك بخش آن جزء پولی بوده كه نمایش دهنده خدمت مستقیما بابت تخصصش دریافت می كند. بخش دیگر باز هزینه مربوط به ابزارهایی است كه استفاده می شوند. بعنوان مثال پس از انجام اندوسكوپی بخشی از پول به نمایش كننده خدمت تعلق می گیرد و بخشی هم به استهلاك دستگاه برمی گردد.
پولی كه اگر نپردازیم، بیمار روی زمین می ماند
وی اضافه كرد: اگر در تعرفه ها جزء مربوط به سرمایه گذاری و استهلاك را نبینیم، مطمئنا مملكت به سرعت با یك لطمه جدی، یعنی عدم سرمایه گذاری در حوزه سلامت برخورد خواهدنمود و از نظر سرمایه گذاری در حوزه سلامت به شدت لطمه می بینم. البته اثرات چنین اقدامی با تاخیر ظاهر می شود، اما حتما این اثرات ناگوار را به دنبال خواهد داشت. بدین سبب اگر در تعرفه گذاری، هزینه سرمایه گذاری و سود سرمایه دیده نشود، اقدامی اشتباه است، حتی اگر مقرر است به افزایش پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت منجر شود. به هر حال باید بین بد و بدتر انتخاب نماییم. بد به مدلول درصدی افزایش از جیب مردم و بدتر به معنای این است كه بیماری كه نیازمند درمان است، روی زمین بماند، دستگاه درمانی اش وجود نداشته باشد و قرار باشد برای درمان به كشور دیگری رود.

حق دوست افزود: جزء دوم تعرفه هم به دستمزد پزشكان و گروه های درمانی مربوط میگردد. در این باره باز باید پرسید كه اگر مقرر است حقوق در كل كشور افزایشی ۲۰ درصدی داشته باشد، چرا گروه پزشكی نباید به همین میزان منتفع شوند؟. متاسفانه گاهی تا بحث تعرفه های پزشكی مطرح می شود، درآمدهای بسیار بالا و چند ده میلیونی برای پزشكان به ذهن مان می آید، اما واقعیت این است كه دریافتی بخش عمده ای از پزشكان زیر هفت میلیون تومان است و خیلی از تخصص ها درآمدهای آنچنانی ندارند. حال وقتی تعرفه را ثابت نگه می داریم، یعنی درآمد پزشك را ثابت نگه می داریم. درحالیكه هزینه ها به روز می شوند، اما درآمد پزشك ثابت می ماند.
زیرمیزی بازمی گردد، اگر... موادغذایی گران تر از دارو!
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در صورت ثابت نگه داشتن درآمد پزشكان امكان دارد، باردیگر شاهد تخلفات و زیرمیزی گرفتن ها باشیم، اظهار نمود: در حوزه پزشكی نباید نگاه مان به سمت تعداد معودی از پزشكان كه درآمدهای خیلی بالا دارند، باشد. باید توجه كرد كه طی چند سال اخیر نرخ تورم حوزه سلامت بسیار كمتر از تورم عمومی كشور بوده است. حال ببینید قیمت مواد غذایی چقدر افزایش یافته و آنرا با افزایش قیمت دارو و یا درآمد پزشك مقایسه كنید. در حوزه سلامت افزایش قیمت به شدت كمتر از افزایش قیمت های عمومی كشور بوده است. این نتیجه به سبب فعالیت های خاص گروه پزشكی، نظارت های دقیق دستگاه های ناظر و برخوردهای سخت و همراهی جامعه پزشكی بوده است، اما این وضعیت نمی تواند پایدار باشد.
معادله ۳ مجهولی تعرفه
حق دوست افزود: نمی توان یكسال صفر درصد تعرفه گروه پزشكی را افزایش دهیم و یكسال هم سه درصد. وقتی دو سال متوالی جامعه پزشكی را تحت منگنه قرار دهیم، نمی توانیم در سال های بعد هم به همین میزان آنها را تحت فشار قرار دهیم؛ چراكه در صورت انجام این اقدام، دوباره رفتارهای غیرعادی و زیرمیزی گرفتن ها به صورت اتوماتیك وار احداث میگردد. بدین سبب بحث تعرفه های پزشكی یك معادله سه مجهولی است و باید مشخصص باشد كه سهم مردم، دولت و جامعه پزشكی از تعرفه چقدر است. این معادله فاكتور چهارمی ندارد، كه بتواند آنرا تعدیل كند.
افزایش تعرفه های پزشكی هدفمند باشد
وی اشاره كرد: به هر حال افزایش تعرفه های پزشكی باید متناسب باشد. حال امكان دارد هزینه مردم و دولت هم مقداری افزایش یابد. البته نمی گویم كه مثلا ۲۰ درصد افزایش برای گروه پزشكی قائل شویم، اما صفر درصد هم امكان پذیر نیست. شاید بگویید به صورت هدفمند ۱۰ درصد افزایش می دهیم، اما مثلا این افزایش را در k جراحی نمی بینیم؛ برای اینكه معمولا درآمد جراحی بیشتر از غیرجراحی است و افزایش تعرفه را در غیرجراحی و گروه های غیرجراح می بینیم. اما وقتی به صورت مطلق بگوییم افزایش تعرفه صفر درصدی بوده و جامعه پزشكی باید این مشكل را برای سومین سال متوالی تحمل كند، چون پول نداریم و مردم نباید بیشتر بپردازند، پس همه فشار را گروه پزشكی تحمل كنند، درست نیست.
1397/10/17
13:39:30
5.0 / 5
4188
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان