سفارش های اورژانسی به بیماران مناطق سیل زده

سفارش های اورژانسی به بیماران مناطق سیل زده به گزارش بیمارستان دی سخنگوی سازمان اورژانس كشور برخی نكات برای جلوگیری از تشدید یا بروز بیماری های غیرواگیر در مناطق سیل زده را شرح داد.


مجتبی خالدی در گفتگو با ایسنا در این باره اظهار نمود: مدتی است كه سیل بعضی از مناطق كشورمان را درگیر كرده است، این سیل تابحال تبعات زیادی داشته و سبب ایجاد خسارات مالی و جانی بسیاری شده است.
وی ادامه داد: در زمان وقوع سیل و آبگرفتگی بعضی از شهروندان كه دارای بیماری های غیرواگیر هستند مصرف داروهای خویش را فراموش كرده یا در مواردی به آنها دسترسی ندارند، همین مبحث می تواند خسارت های جانی حادثه ای مثل سیل را افزایش دهد. در مواقع بروز حوادث طبیعی افرادی كه مبتلا به بیماری های فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی هستند به هیچ عنوان و هیچ علتی نباید مصرف منظم داروهای خویش را قطع كنند؛ چون كه امكان دارد قطع مصرف دارو عوارض و خطرات بسیاری را برای آنها فراهم آورد، اما با رعایت نكات بهداشتی می توان از بروز بیماری های غیر واگیردار جلوگیری كرد.
خالدی با اشاره به اینكه بیماران سرطانی كه تحت شیمی درمانی هستند، بیشتر از دیگران در معرض عفونت هستند، اظهار داشت: این افراد باید بهداشت فردی را بیشتر از دیگران رعایت نمایند تا گرفتار عفونت نشوند؛ در واقع رعایت بهداشت فردی در شرایط بحرانی بسیار مهم می باشد، اما برای بیمارانی كه از سطح ایمنی پایین تری برخوردار می باشند اهمیت بیشتری دارد.
وی افزود: بیماران دیابتی هم از افرادی هستند كه در مواقع بروز حوادث طبیعی باید نسبت به شرایط جسمی آنها توجه ویژه ای داشت. این افراد باید از طریق رفتن بدون كفش و پوشش مناسب در محل هایی كه امكان دارد حادثه آفرین باشد، اجتناب كنند تا از صدمه به پاهای آنها جلوگیری شود. ازاین رو در صورتیكه لازم بود از آب های آلوده عبور كنند بهتر است كه از چكمه استفاده كنند.
خالدی در ادامه هم با اشاره به اینكه افرادی كه در مناطق سیل زده حضور دارند باید پیش از نوشیدن آب از سالم بودن و آشامیدنی بودن آن اطمینان حاصل كنند، اظهار داشت: مواد خوراكی كه به آب سیلاب آلوده شده باشند، به هیچ عنوان نباید مصرف شوند؛ چون كه امكان دارد حامل میكروب بوده و باعث بروز بیماری شوند. همینطور در صورتیكه وسایل و اشیا در اثر سیل خیس شده اند باید آنها را پیش از استفاده مجدد، پاكسازی و به صورت كامل ضد عفونی كرد. یكی از مهم ترین عامل بیماری در مناطق سیل زده، آب های آلوده است كه می تواند بیماری را به دنبال داشته باشد. این بیماری ها از راه دست آلوده، نوشیدن و خوردن غذاهای آلوده منتقل می شوند كه برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری ها باید مراقبت های بهداشتی فردی و عمومی، بهداشت آب و غذا و تغذیه مناسب رعایت شود.
وی ادامه داد: امكان دارد در مناطق سیل زده دسترسی به آب سالم كاهش پیدا كند و افراد برای استحمام با محدودیت هایی روبه رو باشند. در این زمان افراد به منظور استحمام نباید با شنا كردن در آبی كه از سلامت آن مطمئن نیستند، سلامت خویش را به خطر اندازند.
سخنگوی سازمان اورژانس كشور با اشاره به اینكه جمع آوری زباله از این مناطق هم موضوعی است كه باید به آن توجه كافی شود، اظهار داشت: اگر زباله های این مناطق به درستی جمع آوری نشوند، به خودی خود امكان دارد بهداشت فردی و عمومی را تحت تاثیر قرار دهند و سبب بروز بیماری شوند. ازاین رو یكی دیگر از نكاتی كه باید به آنها توجه كرد جمع آوری زباله ها است.
وی با اشاره به اینكه تیم های درمانی در مواقع بحران در حالت آماده باش هستند و بیماران می توانند با رجوع به آنها كادر درمانی را در جریان بیماری خود قرار دهند، اظهار داشت: با عنایت به وقوع حادثه، افراد فشار بیشتری را از نظر روحی و جسمی متحمل می شوند. ازاین رو افرادی كه علائمی همچون درد قفسه سینه، درد قلبی، تنگی نفس، سرگیجه ناگهانی، سردرد و تپش قلب دارند باید از تحرك خودداری كرده و سپس از كادر درمانی كمك گرفته و شرایط جسمی خویش را با تیم های پزشكی در بین گذارند.
سخنگوی سازمان اورژانس كشور با تاكید بر اینكه بیماران مبتلا به فشارخون بالا تحت هیچ شرایطی نباید مصرف داروهای خویش را قطع كنند، اظهار داشت: قطع مصرف داروهای كاهش دهنده فشار خون در بیماران می تواند منجر به عوارض بسیار خطرناكی شود. ازاین رو این بیماران باید در هر شرایطی داروهای خویش را به صورت منظم مصرف كنند.
وی با اشاره به اینكه در صورتیكه هشداری نسبت به وقوع سیل در یك شهر داده شد، بهتر است بیماران دارو به میزان كافی به همراه خود داشته باشند، اظهار داشت: بهتر است بیماران در شرایط بحرانی یا در صورت انتقال به محل اسكان جدید به اندازه كافی دارو به همراه خود داشته باشند، اما اگر به هر علتی به همراه خود دارو نداشتند باید به كادر درمانی رجوع كنند.1398/01/26
15:21:14
5.0 / 5
4241
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان