نظر وزیر بهداشت درباره ورود داروهای جدید به لیست دارویی كشور

نظر وزیر بهداشت درباره ورود داروهای جدید به لیست دارویی كشور به گزارش بیمارستان دی وزیر بهداشت با بیان این كه برای ورود داروهایی جدید به لیست دارویی كشور باید اثربخشی و صرفه اقتصادی آنها را بسنجیم، اظهار داشت: من اجازه نمی دهم كه كسی ترمز تولید داخلی دارو در كشور باشد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در مراسم افتتاح خط تولید نسل سوم پادزهر مار و عقرب و رونمایی از واكسن ضد طاعون نوشخواركنندگان كوچك اظهار داشت: رئیس انجمن اقتصاد آمریكا در سال ۱۹۶۰ گفته بود كه خرج كردن در حوزه آموزش كشورها هزینه نیست، بلكه نوعی سرمایه گذاری است؛ البته به شرطی كه اثرات این سرمایه گذاری را ۳ تا ۵ سال بعد بتوانیم در اقتصاد كشورها اندازه گیری نماییم. حال خوشحالم كه امروز دانشمندان این مملكت در خلق ثروت ملی نقش آفرینی می كنند.
وی اضافه كرد: در سال ۷۰ كه بنده معاون بهداشتی وزارت بهداشت بودم، واكسن هپاتیت را به پروتكل واكسیناسیون كشور اضافه كردیم، در آن زمان فقط شركت های رازی و پاستور در این عرصه فعالیت می كردند.
وی با بیان این كه بیشتر از ۹۰ سال است كه ما در منطقه، واكسن سازی می نماییم، افزود: در زمانی كه می خواستیم واكسن سازی را توسعه دهیم، آمریكایی ها شیطنت می كردند و می گفتند كشوری كه بتواند واكسن بسازد می تواند بمب میكروبی درست كند، به همین بهانه یك قیمت پایینی را برای واكسن ها در دنیا ایجاد كردند تا تولید واكسن در كشور برای ما صرفه نداشته باشد و بعد كه وابسته به واكسن تولیدی آنها شدیم، قیمت را بالا ببرند.
نمكی اضافه كرد: من در آن زمان ۲۰ كشور منطقه را دعوت و بحث واكسن سازی را پیگیری كردیم. در آن زمان با سرمایه بزرگی به نام پرفسور میرشمسی در بازدید از انستیتو رازی آشنا شدم كه هنوز در رازی با روش نیمه صنعتی سرم مار و عقرب تولید می كردند. در آن زمان مرحوم میرشمسی به من گفت حتی پول خوارك اسب هایمان هم درنیامد. من در آن زمان ریسك كردم و برخلاف مقررات قیمت هایشان را ۹ برابر بالا برده و ۹ میلیون دلار از ارز بهداشت را به پروفسور میرشمسی دادم تا تولید برایشان بصرفد. پس از این هم پنج بورس به نام پروفسور میرشمسی ایجاد كردیم تا دانشجویان را برای آموزش در حوزه واكسن سازی اعزام نماییم. اما متأسفانه انستیتو رازی آن راهی كه دلم می خواست نپیمود.
همواره با رانت مخالف بوده امنمكی تصریح كرد: من همواره حامی تولید بودم و همیشه با رانت واردات درافتادم. البته با رانت تولید هم اگر سلامت مردم به خطر بیفتد درخواهم افتاد. من همیشه با رانت در می افتادم.
وزیر بهداشت با بیان این كه در همان دهه های ۷۰ ما ۴۰ میلیون دوز واكسن نیاز داشتیم، اظهار داشت: یك واكسن سازی در هند را پیدا كردیم و توانستیم نیازمان را برطرف نماییم. در آن زمان خجالت كشیدم چرا ما با سابقه ۱۰۰ ساله در واكسن سازی باید از یك شركت واكسن سازی با سابقه ۱۵ ساله واكسن مورد نیازمان را تأمین نماییم. امروز هم كه برای واكسن روتاویروس و پونوموكوك كار می نماییم باز هم هندی ها و كوبایی ها به كمك می آیند. ازاین رو افتخار آمیز است كه هم اكنون واكسن سازی در بخش خصوصی راه می اندازیم. بعنوان وزیر بهداشت این سند افتخار را در تاریخ مملكت ستودنی می بینیم.
حمایت از سازندگان واكسن ها و ضد سم هانمكی در ادامه صحبت های خود درباره واكسن طاعون نوشخوارگان كوچك اظهار داشت: طاعون نوشخوارگان كوچك طی دو تا سه سال قبل بزرگترین صدمه را به حیات وحش ما زده است. سازمان دامپزشكی هم اعلام نموده بود كه نتوانستیم واكسن آنرا دریافت نماییم. حال باید پرسید چرا شركت رازی آنرا نساخته است. من تولید این واكسن را در شركت دانش بنیان ارج می نهم و دست همه كسانی كه به عرصه پراهمیت ساخت واكسن و ضد سم ها ورود كردند را می بوسم ما اساساً از آنها حمایت می نماییم.
چگونگی ورود داروهای جدید به لیست دارویی كشوروزیر بهداشت در پاسخ به مطالبه شركت های دانش بنیان در خصوص تسهیل ورود داروهای تولیدی جدید به لیست دارویی كشور، اظهار داشت: در هیچ كجای دنیا هر دارویی را به راحتی وارد لیست دارویی شان نمی كنند، اگر بخواهند دارویی را وارد فهرست كنند، آنرا به راحتی تحت پوشش بیمه قرار نمی دهند؛ بلكه بازدهی اقتصادی آن و جیب شان را نگاه می كنند. من بعنوان وزیر بهداشت باید با ارزان ترین و مؤثرترین شیوه ممكن سلامت را اداره كنم.
نمی توانیم بیشتر از كوپن مان خرج كنیمنمكی افزود: هم اكنون سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی بالای ۹ است. اما باز هم سهم محدودی داریم و نمی توانیم بیشتر از كوپن مان خرج نماییم. و باید نظام سلامت را با كیفیت اداره نماییم. در این راستا برای ورود داروهایی جدید به لیست دارویی كشور باید حتما دقت نماییم و ببینیم كه این دارو چقدر اثربخشی دارد و چقدر با جیب ما سازگار است.
اجازه نمی دهم كسی ترمز تولید داخل باشدوی تصریح كرد: در عین حال شما باید از وزیر بهداشت انتظار داشته باشید كه نظام بروكراتیك را تسهیل كند. من به هیچ كس اجازه نمی دهم كه ترمز تولید داخل باشد. در عین حال اجازه ورود داروهایی مشابه تولیدات شما را هم نمی دهم. ساختار باید بگونه ای باشد كه در نظام بروكراتیك سازمان غذا و دارو ترمزی برای تولید كنندگان نداشته باشیم.
نمكی تصریح كرد: بنده به دكتر پیرصالحی هم ابلاغ كرده ام كه راه را به صورت یكسان و مشابه برای همه تولید كنندگان باز كند. اما انتظار نداشته باشید كه هر دارویی كه تولید كردید راه ورودش به نظام دولتی و بیمه ای را باز كنیم؛ چون كه حتما باید صرفه اقتصادی آنرا بررسی نموده و اثربخشی اش را بسنجیم.
به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، نمكی در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان غذا و دارو همواره كارشناسان پاكیزه و دانشمندی داشته است، اما در بعضی برهه ها از جانب تولید كنندگان شكواییه ها و گزارش هایی داشتیم در خصوص اینكه مراحل و فرایند صدور برخی پروانه ها طولانی تر از حد مورد انتظار است و گاهی اوقات فیلترهایی بوجود آمده و منجر به ناراحتی تولیدكنندگان می شود.
وی اضافه كرد: واردات دارو بیش از اندازه مورد انتظار است و این مورد تولیدكننده دارو را مغموم می كند. ما در حال اصلاح این رویه ها هستیم؛ به طوریكه همه را مكلف كرده ایم كه اولا واردات داروهای مشابه تولید داخل متوقف شود، مراحل صدور پروانه ها را تسریع نماییم و استانداردها را برای حفظ سلامت شهروندان در تولید داخلی تقویت كنیم؛ به طوریكه اگر محصول تولید داخل كیفیت لازم را نداشت قویا با آن برخورد شود.
نمكی با اشاره به اینكه در این عرصه ها بیشتر از ۵۰ درصد كار را انجام داده ایم، اظهار داشت: از روزی كه بنده به وزارت بهداشت آمدم، واردات نزدیك به ۱۰۰ قلم داروی مشابه تولید داخل با آهنگی ملایم متوقف گردید.
منبع:

1398/02/17
13:51:00
5.0 / 5
4280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان