معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام كرد

پرخطرترین استان ها در بروز ۱۰ نوع سرطان، شایع ترین سرطان ها در ایران

پرخطرترین استان ها در بروز ۱۰ نوع سرطان، شایع ترین سرطان ها در ایران بیمارستان دی: معاون تحقیقات وزیر بهداشت ضمن تشریح نتایج دومین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران، پرخطرترین استان های كشور در مورد شیوع ۱۰ سرطان شایع كشور را معرفی نمود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده با اشاره به اینكه تازه ترین آمار ثبت شده موارد جدید بروز سرطان تحت «نظام ثبت سرطان ایران»، مربوط به سال ۱۳۹۴ (دومین سال ثبت سرطان با پوشش ۷۷ میلیون و ۵۳۹ هزار نفری كل جمعیت در ۳۰ استان) است، اظهار نمود: به دنبال ایجاد شبكه ملی ثبت سرطان در ایران، اولین نتایج گزارش ثبت سرطان در كشور كه مربوط به آمار ثبت شده سرطان ها در سال ۹۳ بوده، بعد از تجزیه و تحلیل داده ها، در سال قبل نهایی و اعلام گردید و امروز شاهد اعلام نتایج دومین گزارش آن هستیم.
مجری اصلی بزرگترین مطالعه كوهورت خاورمیانه و شمال افریقا در ایران، از بروز ۱۰۸ هزار و ۷۹۸ مورد جدید سرطان در ایران شامل ۵۸ هزار و ۹۲ مرد (۵۳.۳۹ درصد) و ۵۰ هزار و ۷۰۶ زن (۴۶.۶ درصد) در سال ۹۴ آگاهی داد و اظهار داشت: این رقم در سال قبل از آن، ۱۱۲ هزار مورد شامل ۶۰ هزار و ۴۳۲ (۵۳.۹ درصد) مرد و ۵۱ هزار و ۶۲۸ (۴۶.۱ درصد) زن بوده است.
بگفته دكتر ملك زاده، شمار سرطان های بروز یافته بر طبق نرخ استاندارد شده سنی در هر دو جنس كل كشور طی سال ۹۴، شامل ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر (حدود ۱۵۶.۹۵ مرد از هر ۱۰۰ هزار و ۱۳۴.۴۳ زن از هر ۱۰۰ هزار) بوده است.
شایع ترین سرطان ها در ایران
معاون تحقیقات وزارت بهداشت، شایع ترین سرطان ها در ایران را بر طبق آخرین آمار بروز استاندارد شده سنی آنها در سال ۹۴ شامل سرطان سینه با ۳۲.۹، سرطان پروستات با ۱۶.۹۳، سرطان پوست (غیرملانوم) با ۱۴.۶۸، سرطان معده با ۱۳.۷۰، سرطان روده بزرگ با ۱۳.۳۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر برشمرد.
وی ادامه داد: این رتبه بندی شایع ترین سرطان های ایران در سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ حفظ شده است.
سرطان معده شایع ترین بدخیمی در جمعیت مردان ایرانی است
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، سرطان معده با ۱۷.۷۴، پوست غیرملانوم با ۱۷.۴۹، پروستات با ۱۶.۹۳، روده بزرگ با ۱۴.۱۳ و مثانه با ۱۲.۵۶ در هر ۱۰۰ هزار نفر را شایع ترین سرطان ها در بین مردان ایران برشمرد و اظهار داشت: سرطان معده شایع ترین بدخیمی در جمعیت مردان ایرانی است. بطوریكه در سال ۹۴، ۶ هزار و ۵۳۷ نفر مبتلا به سرطان معده شدند. این درحالی است كه پروژه Globocan سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه را بعنوان شایع ترین سرطان در بین مردان دنیا و سرطان معده را چهارمین سرطان شایع این جمعیت معرفی كرده است.
بگفته استاد ممتاز گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، میزان بالای بروز سرطان معده در ایران بااینكه كاهش یافته و پیش بینی می شود این روند كاهش در سال های آینده نیز ادامه یابد، اما بروز بیشتر آن در بین جمعیت مردان ایران، امكان دارد به سبب شیوع بالای عفونت هلیكوباكتر پیلوری و چندین عامل خطر محلی خصوصاً مصرف تریاك، مصرف بالای نمك و سایر عادات غذایی باشد. بر همین اساس، مطالعات بیشتر برای مشخص كردن عوامل خطر و در نتیجه طراحی برنامه های مناسب برای پیش گیری از سرطان معده در ایران لازم است.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همین طور سرطان های پستان با ۳۲.۹، روده بزرگ با ۱۱.۷۰، پوست (غیرملانوم) با ۱۰.۸۵، معده با ۸.۶۷ و تیروئید با ۷.۳۱ را پنج سرطان شایع در میان زنان ایرانی اعلام نمود و اظهار داشت: در سال ۹۴، ۱۲ هزار و ۵۸۸ زن ایرانی مبتلا به سرطان سینه شدند.
افزایش شیوع چاقی در میان زنان ایرانی به سبب عادات غذایی، كم تحركی و چاقی
وی با اشاره به عوامل خطر بروز سرطان سینه و افزایش سرطان روده در میان زنان كشور، بطور ویژه بر تأثیر چاقی بر این نوع سرطان ها اصرار كرد و با اشاره به اینكه متأسفانه شاهد افزایش شیوع چاقی در میان زنان ایرانی به سبب عادات غذایی، كم تحركی و چاقی هستیم، اظهار داشت: میزان بالاتر بروز سرطان سینه در زنان ایرانی نسبت به سایر سرطان های شایع در این جنس، سیاستگذاری ها برای پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام این نوع سرطان را ضروری می سازد.
پرخطرترین استان ها در بروز ۱۰ نوع سرطان شایع در مردان و زنان ایرانی
دكتر ملك زاده، با استناد به نتایج اولین سال اجرای ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران (سال ۹۳) پرخطرترین استان های كشور در بروز ۱۰ نوع سرطان شایع در مردان و زنان را اعلام نموده و با اشاره به اینكه نتایج سال ۹۴ نیز بعد از آنالیز داده ها، بزودی اعلام خواهد شد، اضافه كرد: در میان جمعیت مردان ایران، در سرطان معده در اردبیل، زنجان، خراسان شمالی، سرطان پروستات در یزد، فارس، تهران، سرطان روده بزرگ در سمنان، تهران و یزد، سرطان مثانه در كرمان، یزد، آذربایجان غربی، سرطان ریه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كرمان، سرطان خون در اصفهان، یزد، كرمانشاه، سرطان سیستم عصبی در آذربایجان غربی، یزد، زنجان، سرطان مری در زنجان، خراسان شمالی، گلستان، سرطان غدد لنفاوی در یزد، خوزستان، كرمانشاه و سرطان حنجره در خراسان شمالی، كرمان، خراسان جنوبی، استان های رتبه اول تا سوم (پرخطر) را دارا هستند.
یزد، زنجان و آذربایجان غربی، استان های پیشتاز در بروز ۱۰ سرطان شایع در مردان معرفی شدند
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سه استان یزد، زنجان و آذربایجان غربی را استان های پیشتاز در كل ۱۰ سرطان شایع مردان معرفی نمود.
وی، استان های دارای رتبه اول تا سوم ۱۰ سرطان شایع زنان ایران را برشمرد و اظهار داشت: سرطان سینه در تهران، یزد، سمنان، سرطان روده بزرگ در سمنان، تهران، یزد، سرطان معده در اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، سرطان تیروئید در كهكیلویه و بویراحمد، یزد، چهار محال و بختیاری، سرطان خون در اصفهان، یزد، اردبیل، سرطان ریه در بوشهر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سرطان سیستم عصبی در یزد، زنجان، آذربایجان غربی، سرطان مری در زنجان، خراسان شمالی، گلستان، سرطان تخمدان در یزد، تهران و سمنان و سرطان رحم در زنجان، یزد و تهران شایع هستند.
یزد، خراسان رضوی و اصفهان دارای بیشترین موارد بروز ۱۰ سرطان شایع زنان ایران هستند
بگفته معاون وزیر بهداشت، استان های یزد، خراسان رضوی و اصفهان دارای بیشترین موارد بروز ۱۰ سرطان شایع زنان ایران هستند.
دكتر ملك زاده اظهار داشت: بیشترین موارد بروز تمام انواع سرطان در ایران، در گروه سنی ۷۵ تا ۸۵ سال دیده می شود.
مجری اصلی مطالعه بزرگ كوهورت گلستان، اشاره كرد: درحالیكه سرطان های دستگاه گوارش فوقانی خصوصاً معده و مری در شمال غرب و شمال شرق ایران به سبب وجود عوامل خطری همچون مصرف تریاك، نوشیدن چای داغ، مصرف كم میوه و سبزیجات تازه و بهداشت نامناسب دهان و دندان بیشتر است، همچنین، بدخیمی های سینه، روده بزرگ، پوست، تیروئید، مثانه، پروستات و تخمدان در بخش های مركزی و جنوب ایران عمدتاً به سبب سبك زندگی، رژیم غذایی، كم تحركی و چاقی فراوانی بیشتری دارد، هر چند كه اظهار نظر دقیق در این زمینه نیازمند مطالعات اپیدمیولوژیك است.
دكتر ملك زاده تصریح كرد: البته سرطان مری در استان گلستان به سبب بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و خصوصاً دسترسی كامل به آب شرب بهداشتی بجای آب غیرلوله كشی و سوخت استاندارد بجای سوخت های نفتی و بیوزیستی در فضای بسته خانه كه همچون عوامل خطر سرطان مری در این استان طی سال های گذشته بود، كاهش شایان توجهی یافته بطوریكه از ۱۰۰ در هر ۱۰۰ هزار مورد، به ۲۰ در هر ۱۰۰ هزار بروز (یك پنجم) رسیده است.
سرطان، دومین علت مرگ و میر در جهان است كه در سال ۲۰۱۵ موجب ۸.۷ میلیون مرگ شده است
معاون تحقیقات وزارت بهداشت در ادامه به جایگاه سرطان در علل مرگ و میر پرداخت و اظهار داشت: سرطان، دومین علت مرگ و میر در جهان است كه در سال ۲۰۱۵ موجب ۸.۷ میلیون مرگ شده است. برمبنای پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در كشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: در ایران بعد از حوادث ترافیكی و بیماری های قلبی و عروقی، سرطان بعنوان سومین علت مرگ شناخته می شود.
براساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان در ۱۹۵ كشور جهان» در سال ۲۰۱۶، تعداد ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت كرده اند
بگفته وی، بر طبق نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان در ۱۹۵ كشور جهان» در سال ۲۰۱۶، تعداد ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت كرده اند كه این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از كل مرگ ها (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.
دكتر ملك زاده اظهار داشت: نرخ بروز سرطان در ایران، بطور قابل ملاحظه ای در مقایسه با میزان بروز سرطان گزارش شده از كشورهای توسعه یافته و حتی بعضی از كشورهای همسایه همچون تركیه پایین تر است.
بگفته وی، در صورتیكه نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) طبق گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»، ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاكی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.
دكتر ملك زاده اضافه كرد: بر طبق گزارش مرجع جهانی ثبت سرطان در پنج قاره، همچنین، متوسط نرخ بروز سرطان در كشورهای اروپایی، ۲۶۷ در هر ۱۰۰ هزار و در آمریكا ۳۱۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است كه نشان می دهد، میزان بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط اروپا و آمریكا نیز بسیار پایین تر است.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به تأثیر افزایش شاخصهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت را در افزایش موارد بروز سرطان در كشورهای در حال توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان) دانست و اظهار داشت: علاوه بر سه عامل فوق، باید «ثبت دقیق و منظم موارد بروز سرطان» بعد از شكل گیری «شبكه ملی ثبت سرطان در ایران» را نیز حتما به این عوامل افزود كه سبب شده آمار سرطان بیشتر از گذشته به نظر برسد.
"وقوع سونامی سرطان" ادعایی غیرعلمی است
دكتر ملك زاده با غیر علمی خواندن ادعای وقوع سونامی سرطان در ایران اظهار داشت: ضمن آماری كه از مقایسه بروز سرطان در ایران با كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ارائه شده باید گفت، بر طبق گزارش جهانی، ایران در منطقه خطر متوسط بروز سرطان قرار دارد.
«ثبت سرطان»، لزوم اولیه نظام ارائه آمار سرطان
معاون تحقیقات وزارت بهداشت «ثبت سرطان» را لزوم اولیه نظام ارائه آمار سرطان در دنیا و همچون مهمترین زیر ساخت های مورد نیاز برای استقرار برنامه كنترل سرطان دانست و اضافه كرد: این برنامه نقش مهمی در طراحی و پایش برنامه های كنترلی سرطان همچون ارزیابی برنامه های غربالگری سرطان، پیگیری بیماران مبتلا به سرطان و ارزیابی فاكتورهای پیش آگهی و اختصاص منابع مالی و انسانی دارد.
وی تصریح كرد: گزارش رسمی «ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران كه جهت انتشار در Cancer Incidence in Five Continents، معتبرترین مرجع جهانی ثبت سرطان نیز مورد تأیید و پذیرش قرار گرفته است، در حالی با تلاش سه جانبه معاونت های «تحقیقات و فناوری»، «درمان» و «بهداشت» وزارت بهداشت و با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی كشور بعنوان مجری برنامه ثبت سرطان، تهیه و اجرا شد كه ثبت سرطان در ایران، تا قبل از این، همچون سایر كشورهای در حال توسعه، همواره با محدودیت ها، دشواری ها و نقایص فراوانی مواجه بود، پس تهیه این گزارش را می توان گامی بسیار مهم برای كنترل سرطان در كشور توصیف كرد.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران «ثبت سرطان در پنج قاره جهان، Cancer Incidence in Five Continents » را نیز معتبرترین مرجع جهانی در زمینه «ثبت سرطان در كشورهای مختلف دنیا توصیف كرد و اظهار داشت: ایران الان همچون كشورهای برخوردار از جامع ترین و دقیق ترین برنامه ثبت سرطان منطقه و جهان است.
ایران در زمینه ثبت سرطان، خودرا به سطح كشورهای پیشرفته رسانده است
بگفته وی، اگرچه حدود ۷۰ درصد كل موارد سرطان در جهان، در كشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد، بیشتر سیستم های ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت، در كشورهای توسعه یافته قرار دارند و تعداد كمی از آنها در كشورهای در حال توسعه هستند. از طرف دیگر، متأسفانه اغلب سیستم های ثبت سرطان موجود در كشورهای در حال توسعه، با كیفیت بسیار پایینی اطلاعات لازم را جهت بررسی موارد سرطان جمع آوری می كنند، اما ایران در این زمینه خودرا به سطح كشورهای پیشرفته رسانده است.
به گزارش وبدا، اولین مقاله از نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران، توسط دكتر رضاملك زاده، دكتر غلامرضا روشندل و همكارانشان، اخیرا در مجله Cancer Epidemiology انتشار یافته است.
منبع:

1398/03/15
22:16:05
5.0 / 5
4392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان