نتایج یك مطالعه در آمریكا نشان داد

دیابت، فشار خون بالا و آسم پیامد ناامنی غذایی

دیابت، فشار خون بالا و آسم پیامد ناامنی غذایی بیمارستان دی: ناامنی غذایی در بزرگسالان و جوانان خطر مبتلاشدن به دیابت، فشار خون بالا و آسم را بیشتر می كند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، پارادوكس ناامنی غذایی در كشورهای ثروتمند، ارتباط آن با افزایش وزن است. حالا، نتایج مطالعه انجام شده در آمریكا نشان داده است جوانان در این كشور كه از ناامنی غذایی رنج می برند نه تنها گرفتار چاقی هستند بلكه بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری های در رابطه با شاخص توده بدنی بالا و همین طور بیماری انسدادی مجرای تنفسی همچون آسم قرار دارند.
در این مطالعه بررسی هایی روی ۱۵ هزار جوان انجام گرفت. پژوهشگران مشاهده نمودند كه ۱۶۴۷ نفر از آنان گرفتار ناامنی غذایی هستند به شكلی كه مواد غذایی مناسب و كافی برای رفع نیازهای تغذیه ای خودرا دریافت نمی كنند.
به گفته پژوهشگران احتمال چاقی در افرادی كه ناامنی غذایی دارند نسبت به افراد دیگر هفت درصد بیشتر است. همین طور با بررسی میزان احتمال مبتلاشدن به دیابت مشخص شد در افراد گروه اول میزان مبتلاشدن به دیابت حدود دو برابر بیشتر بوده است.
علاوه بر این، در افرادی كه از امنیت غذایی برخوردار نیستند احتمال مبتلاشدن به فشار خون بالا ۱۶ درصد بوده این درحالیست كه در گروه دیگر این رقم ۱۱ درصد بوده است.
محققان همین طور اظهار داشتند: استرس مزمن ناشی از ناامنی غذایی به مقاومت انسولین، چاقی و فشار خون بالا كمك می نماید. استرس می تواند سیستم عصبی-غدد درون ریز را فعال و ترشح گلوكوكورتیكوئید را تحریك كرده كه در نهایت متابولیسم را تغییر می دهد و به افزایش چربی انباشت شده منجر می شود.
به گزارش مدیكال اكسپرس، همین طور استرس در بروز بیماری آسم و دیگر بیماری های انسدادی مجرای تنفسی همچون برونشیت مزمن نقش دارد.
منبع:

1398/07/11
11:55:57
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: استرس , بیماری , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان