راهكاری برای كاهش شدت سردردهای میگرنی

راهكاری برای كاهش شدت سردردهای میگرنی به گزارش بیمارستان دی نتایج یك پژوهش نشان داده است تمرینات هوازی با شدت بالا می تواند شدت و مدت سردردهای میگرنی را در زنان كم كند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، میگرن یك اختلال عصبی – عروقی مربوط به عصب ترژمینال با اختلال در ساقه مغز است. سردرد میگرن به دلیل مزمن بودن و شیوع بالا، آثار بسیاری را برای فرد بیمار، خانواده و اجتماع به دنبال دارد؛ افسردگی، خستگی مزمن، غیبت از كار و ناتوانی، مشكلات خانوادگی و وابستگی دارویی، بعضی از مشكلات روانی – اجتماعی این سردردهای مزمن است.
فعالیت بدنی بعنوان یك پاسخ موثر در درمان خیلی از بیماری ها شناخته شده است؛ به صورتی كه برخی از پزشكان، فعالیت بدنی را برای هر دو نوع سردرد تنشی و میگرن پیشنهاد كرده اند و از آن جایی كه پاتوفیزیولوژی این دو نوع سردرد متفاوت می باشد، پاسخ به فعالیت بدنی امكان دارد به تمایز بین آنها كمك نماید. محققان در پژوهشی با عنوان «تاثیر تمرین هوازی شدید بر شاخصهای میگرنی و بهبود كیفیت زندگی در زنان مبتلا به میگرن» این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط زهرا پیرو و عبدالحسین پرنو از دانشكده علوم ورزشی دانشگاه رازی كرمانشاه و پیام ساری اصلانی، از گروه نورولوژی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه و همینطور رسول اسلامی از دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه علامه طباطبایی انجام شده، آمده است: « پژوهش حاضر یك كارآزمایی بالینی به روش تصادفی كنترل شده و از نوع مطالعات نیمه تجربی و كاربردی با دو گروه طرح پیش آزمون و پس آزمون همراه با گروه گواه است كه در سال ۱۳۹۴ در بین جامعه بیماران میگرنی شهر كرمانشاه انجام گرفته است.»
با عنایت به معیارهای ورود به پژوهش، ۲۰ بیمار میگرنی زن غیرورزشكار از جامعه بیماران میگرنی كه بیماری آنها توسط پزشك مغز و اعصاب تایید شده و با تكمیل رضایت نامه كتبی و هم تایید كمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه در این پژوهش شركت كرده بودند، انتخاب شدند. این بیماران به صورت تصادفی در دو گروه گواه و تمرین هوازی با شدت بالا قرار گرفتند كه بعد از آخر دوره، ۹ نفر از گروه گواه و ۹ نفر از گروه تمرینی توانستند دوره را به پایان برسانند.
با عنایت به آن چه در این مقاله آمده است، پروتكل اجرایی اصلی این پژوهش به مدت چهار ماه به طول انجامید. یك ماه قبل و پس از پروتكل تمرینی، شاخصهای سردرد میگرن شامل دفعات، مدت و شدت حملات مورد ارزیابی قرار گرفت. علاوه بر این، ۴۸ ساعت قبل و پس از پروتكل تمرینی، كیفیت زندگی و شاخص های تركیب بدنی اندازه گیری شد.
نویسندگان این مقاله می گویند: « یافته ها نشان داد كه هشت هفته تمرین هوازی با شدت بالا سبب كاهش معنادار شاخصهای سردرد میگرنی و بهبود كیفیت زندگی و افزایش آمادگی هوازی بیماران مبتلا شد. از نتایج مهم پژوهش حاضر، كاهش شاخصهای سردرد میگرنی در زنان مبتلا به میگرن مورد مطالعه بود، به صورتی كه بعد از هشت هفته تمرین هوازی با شدت بالا، شدت سردردهای میگرنی ۳۵.۳۷ درصد، مدت سردردهای میگرنی، ۴۶.۰۷ درصد و تكرار سردردهای میگرنی ۵۶.۹۴ درصد كاهش پیدا كرد.»
در این پژوهش آمده است: « یافته های پژوهش حاضر نشان داد درصورتی كه برنامه های ورزشی با در نظر داشتن گرم كردن و سرد كردن مناسب و توسط متخصصان ورزشی و همكاری پزشك معالج طراحی شود، تمرینات هوازی با شدت بالا، نه تنها سردردها را تشدید نمی كند بلكه فواید قابل توجهی را برای افراد مبتلا به میگرن به همراه خواهد داشت.»
این پژوهش در سی وسومین شماره نهمین دوره نشریه فیزیولوژی ورزشی كه متعلق به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی است انتشار یافته است.1398/08/17
17:28:33
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان