در نشست خبری عنوان شد؛

شیوع بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان

شیوع بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان به گزارش بیمارستان دی یك متخصص پزشكی ورزشی، با اشاره به آمار بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان، اظهار داشت: عوامل ژنتیكی و همینطور زندگی آپارتمان نشینی، از علل بروز این نوع اختلالات در كودكان است.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، لیندا سلمانی، روز شنبه در نشست خبری سومین طرح مجانی غربالگری اسكلتی عضلانی كودكان ۴ تا ۱۴ سال، اضافه كرد: تشخیص و غربالگری اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكی، سبب می شود از بروز بیماری های ناشی از این اختلالات در بزرگسالی، پیشگیری شود. وی با عنوان این مطلب كه با افزایش سن كودكان یك سری از این اختلالات از بین می رود، اظهار داشت: برخی اختلالات می تواند كودك را در بزرگسالی گرفتار مشكل كند. سلمانی با اشاره به درگیر شدن مفاصل كودك در این نوع اختلالات، اضافه كرد: اختلال در هر كدام از مفاصل بدن كودك، مشكلاتی را برای سایر مفاصل او بوجود می آورد. وی افزود: چنانچه مفصل پا و مچ پا گرفتار مشكل باشد، فشارهایی به سایر مفاصل بدن وارد می نماید و به دنبال آن اختلالاتی ایجاد می شود. همچنین، صاف بودن كف پا و قوص كف پا به صورت چرخش به سمت داخل یا خارج، با مشكلاتی برای كودك همراه می باشد. این متخصص پزشكی ورزشی، از كم تحركی و استفاده زیاد از وسایل الكترونیكی مثل موبایل و تبلت، بعنوان عوارض زندگی شهری نام برد كه سلامت كودكان را تهدید می كند. وی ادامه داد: استفاده روزافزون از این وسایل، سبب می شود فرم بدنی كودكان گرفتار مشكل شود كه جلو آمدن سر، یكی از عوارض این نوع اختلالات است كه در بزرگسالی می تواند با درد گردن همراه باشد.
سلمانی، كمبود ویتامین D در كودكانی كه زندگی آپارتمانی دارند را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: این كودكان، نور آفتاب را كمتر دریافت می كنند و در نتیجه با كمبود این نوع ویتامین مواجه می شوند. وی ادامه داد: صافی كف پا می تواند به گردن فشار بیاورد و سبب خستگی زودرس كودك شود. همچنین، كوتاهی در عضلات ساق پا هم می تواند به ساختار بدن فشار بیاورد. سلمانی بر لزوم تشخیص و غربالگری كودكان پیش از اینكه چنین اختلالاتی به عارضه ای در بزرگسالی تبدیل گردد، تاكید نمود. در ادامه این نشست خبری، مهرشاد پورسعید اصفهانی متخصص پزشكی ورزشی، با اشاره به ارزیابی ۱۰ هزار كودك، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است كه ۸۰ درصد این كودكان گرفتار نوعی از اختلالات اسكلتی عضلانی بوده اند. وی، به شل بودن مفاصل كه با بیماری های دیگر همراه می شود، اشاره نمود و اضافه كرد: بطور قطع اگر این اختلالات در كودكی، درمان و اصلاح نشوند، هزینه های درمان را تا چند برابر در بزرگسالی افزایش خواهد داد. پورسعید، به ورزش های مناسب و درمان های اصولی كه سبب كاهش هزینه های درمانی اختلالات اسكلتی عضلانی خواهد شد، اشاره نمود و اظهار داشت: ما هیچ گاه نمی گوییم كه كودك ورزش نكند، بلكه بعضی از ورزش های رقابتی و حرفه ای، باید محدود شود.

1398/09/04
14:48:10
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان