معاون وزیر بهداشت:

آمار عفونت های بیمارستانی در كشور صحیح نیست

آمار عفونت های بیمارستانی در كشور صحیح نیست به گزارش بیمارستان دی معاون درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: آمار مرگ و میر ناشی از عفونت های بیمارستانی در كشور، صحیح نیست.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، قاسم جان بابایی، در كنگره تخصصی كنترل عفونت و استریلیزاسیون و مواد و تجهیزات پزشكی با اشاره به اینكه گام های مثبتی برای كنترل عفونت بیمارستانی برداشته شده است، گفت: اما همچنان عقب ماندگی هایی در كنترل ایمنی بیمار داریم كه در رابطه با مصرف آنتی بیوتیك و ایجاد عفونت های بیمارستانی است و قسمتی از این مسئله به مصرف آنتی بیوتیك در خارج بیمارستان بازمی گردد. وی ادامه داد: ما هنور به شرایط ایده ال در كنترل عفونت بیمارستانی و كاهش مرگ و میر ناشی از آن نرسیده ایم و یكی از اساسی ترین مشكلات ما آمارهای ما در كنترل عفونت ها بوده و واقعیت این است كه آمارهای عفونت بیمارستانی ما صحیح نیستند؛ چونكه داده سازی های ما حقیقت ندارد. معاون درمان وزارت بهداشت افزود: برمبنای منابع بین المللی در بعضی كشورها در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانی مثل ICU تا ۳۰ درصد عفونت بیمارستانی گزارش می شود و آمارهای ما نسبت به مراجع بین المللی بسیار پایین تر است و وقتی این آمارها را با میزان مرگ و میر در بیمارستان های كشور و مدت بستری در بخش های مختلف مقایسه می نماییم، در می یابیم كه این آمارها صحیح نیست و مشكل مربوط به دیتاسازی ما است. جان بابایی اظهار داشت: یكی از مهم ترین دلیلهای مرگ و میر در بعضی بیمارستان های كشور، عفونت بیمارستانی است كه با بررسی سابقه بیمار در بیمارستان درمی یابیم یكی از دلیلهای آن ماندگاری طولانی بیمار در بیمارستان است و باید زیرساخت های لازم برای كشت میكروبی در بیمارستان ها ایجاد شود. اینكه می گوییم میزان عفونت بیمارستانی در بیمارستان های كشور حدود یك درصد است، شوخی بیش نیست؛ چونكه با آمارهای دنیا فاصله زیادی دارد. وی، درباره مدیریت مصرف آنتی بیوتیك ها و كنترل عفونت بیمارستانی، اضافه كرد: ساخت و توسعه مراكز LTC و گسترش خدمات مراقبت در منزل علاوه بر اینكه قسمت زیادی از هزینه ها را می كاهد عفونت های بیمارستانی و مقاومت میكروبی هم كنترل خواهد شد.

جان بابایی اظهار داشت: با بررسی بیماران مزمن مانند بیماران سكته مغزی بعد از اجرای طرح ۷۲۴ دریافتیم كه بیشترین زمانی كه بیمار از بستری در بیمارستان سود می برد همان ۷۲ ساعت اول است و باید بعد از این مدت در خارج بیمارستان روند درمانی بیمار ادامه یابد. معاون وزیر بهداشت اضافه كرد: از آنجایی كه خدمات مراقبت در منزل پوشش بیمه ای ندارد، هزینه هنگفتی روی دست بیمار و خانواده اش می گذارد و امیدواریم كه این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گیرد؛ چونكه پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل به نفع بیمه هاست. وی به تغییر بیماری ها در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: حالا به سمت افزایش بروز بیماری های مزمن و غیر واگیر پیش می رویم و بنا بر این ساختارمان را باید متناسب با این بیماری ها اصلاح نماییم، چونكه مبتلایان به بیماری های مزمن مانند بیماران سرطانی و خاص به سبب ضعف سیستم ایمنی بدن بیشتر در معرض مبتلاشدن به عفونت های بیمارستانی قرار می گیرند، از طرفی برخی داروهای مصرفی در این بیماران مانند كورتون ها در ضعف سیستم ایمنی و افزایش مبتلاشدن به عفونت بیمارستانی نقش دارند. جان بابایی افزود: دستورالعمل های لازم درباره مصرف انتی بیوتیك ابلاغ گردیده است و در صورتیكه دستورالعمل ها به درستی عمل شوند، عفونت های بیمارستانی و مرگ و میر ناشی از آن كاسته می شود. وی با اشاره مشكلات زیرساختی خدمات استریلیزاسیون در بیمارستان ها، اظهارداشت: متاسفانه در این عرصه توسعه خوبی نداشتیم، برخی بیمارستان ها از خدمات نوین استرالیزاسیون استفاده می نمایند اما در خیلی از بیمارستان ها استرالیزاسیون به درستی صورت نمی گیرد و اولویت ما در وزارت بهداشت این است كه با ایجاد زیر ساخت درست از ظرفیت شركت های بزرگ برای استرالیزاسیون بیمارستانی استفاده نمائیم و اقداماتی شروع شده است و امیدواریم با كمك معاونت توسعه شرایط سرمایه گذاری برای این شركت ها ایجاد شود. ایجاد این شركت ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و عفونت های بیمارستانی را می كاهد.


منبع:

1398/10/27
15:19:24
5.0 / 5
4187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان