رئیس سابق دانشگاه علوم پزشكی تهران تشریح كرد

وظایف مردم و دولت برای مبارزه با همه گیری كرونا

وظایف مردم و دولت برای مبارزه با همه گیری كرونا به گزارش بیمارستان دی رئیس سابق و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام اقدامات حداكثری برای پیدا كردن فعال بیماران و ایزوله كردن آنان در شرایط مناسب، محافظت جدی از پرسنل عرضه كننده خدمات درمانی و مهم تر از همه كاهش شدید تماس افراد به ظاهر سالم در جامعه یا فاصله گذاری فیزیكی را از لزوم های مقابله با كرونا عنوان نمود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر علی جعفریان در یادداشتی با عنوان "لزوم حفظ فاصله فیزیكی در عین برقراری ارتباطات اجتماعی؛ وظایف مردم و دولت در ادامه مبارزه با همه گیری كرونا"، كه در اختیار ایسنا قرار گرفت، آورده است: «تلاش های نظام سلامت و بویژه مراكز درمانی در مواجهه با اپیدمی كرونا این روزها شهره خاص و عام است. ورود پزشكان، پرستاران، پیراپزشكان و پرسنل پشتیبانی بیمارستان ها در برخورد با موج اول بیماری چنان حماسه ای آفرید كه به درستی با دلاوری های رزمندگان كشور در جنگ تحمیلی مقایسه شد. افرادی كه نه تنها از استراحت شخصی و در كنار خانواده بودن گذشتند، بلكه جان خود و سلامت و آرامش خانواده را در معرض خطر قرار دادند تا بتوانند از بیماران نیازمند در مقابل ویروس كرونا حمایت كنند و در این راه چه جان های پاكی كه از دست رفت. داغ این جان دادگان راه سلامت بر پیكر جامعه پزشكی كشور خواهد ماند.
حالا اما، این كارزار سخت همچنان ادامه دارد و راه دشواری تا آخر آن در پیش داریم. اعلام پیروزی زود هنگام با كاهش تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری در دو سه روز متوالی یا شناسایی موارد جدید كمتر با عنایت به عدم انجام تست تشخیصی برای تمام موارد احتمالی، نتیجه ای بجز آرامش خیال كاذب برای مردم به دنبال نخواهد داشت. در تحلیل آمار و ارقام در رابطه با اپیدمی كرونا در كشور و پاندمی آن در جهان آنقدر پیچیدگی و نكات فنی وجود دارد كه نتوان به استنتاج های ساده و بسیط اكتفا كرد. از اینرو رفتن به نظر دانشمندان عرصه همه گیرشناسی یا همان اپیدمیولوژی برای داشتن دید بهتر نسبت به روند همه گیری كرونا ضروری می باشد. تفاوت روند تشخیص و درمان در استان ها همچون اتفاقاتی است كه می تواند در گزارش های كشوری سبب خوشبینی یا بدبینی كاذب شود. ازاین رو نه می توان با كاهش تلفات در یك روز مشخص خوشحال شد و نه باید با افزایش ناگهانی تعداد موارد مبتلا در یك روز نگران شویم.
آنچه بر مبنای نظر تمام كارشناسان داخلی و بین المللی قطعی است و در پیام های دبیر كل سازمان جهانی بهداشت هم مرتبا منعكس می شود، لزوم انجام اقدامات حداكثری برای پیدا كردن فعال بیماران و ایزوله كردن آنان در شرایط مناسب، محافظت جدی از پرسنل عرضه كننده خدمات درمانی و مهم تر از همه كاهش شدید تماس افراد به ظاهر سالم در جامعه یا فاصله گذاری فیزیكی است. ما می توانیم با انواع ابزارهای در دسترس مانع ایجاد فاصله اجتماعی با دیگران شویم و ارتباطات روحیه بخش و مورد نیاز را با نزدیكان خود حفظ نماییم بدون آنكه تماس فیزیكی و برخورد نزدیك با یكدیگر داشته باشیم. این كاری است كه بر حسب لزوم باید یاد بگیریم و البته ابزار آن كه عموما شبكه اینترنت است باید متناسب با نیاز افزایش یافته فراهم شود؛ كاری كه خوشبختانه وزیر ارتباطات به خوبی متوجه آن بوده و برای آن برنامه ریزی نموده است. مسئولیت افراد مبتلا در پیشگیری از گسترش بیماری از همه بیشتر است و باید طبق راهنماهای موجود مقررات ایزولاسیون را در دوره سرایت بیماری به دقت رعایت نمایند تا از انتقال بیماری جلوگیری شود.
آنچه مورد درخواست اكید همكاران متخصص من از رشته های مرتبط در دانشگاه و سیستم های بهداشت و درمان كشور است و در نامه رئیس سازمان نظام پزشكی به جناب آقای رئیس جمهور هم منعكس شد، عملی كردن الزامات فاصله فیزیكی و ایزوله شدن افراد مبتلا و اجرای پیشنهادات وزارت بهداشت در این حوزه است كه با دانش تخصصی و تجربیات سایر كشورها هم منطبق است؛ و بدون تردید اجرای كامل آن با عزم جدی و همه جانبه مسئولین كشور در رده های مختلف و البته همراهی و توجه كلیه آحاد مردم میسر است.
اگر برای سخت ترین شرایط آماده باشیم، می توانیم از شرایط نسبتا سخت، راحت تر عبور نماییم. ازاین رو كمربندها را محكم نماییم و با تحمل فشار و ناراحتی مقطعی برای رسیدن هرچه سریعتر به زمانی كه بتوانیم عزیزان مان را با خیال آسوده در آغوش بگیریم، مشاغل خدماتی فعال شوند، اقتصاد و صنعت باردیگر رونق یابد و اجتماع به شرایط طبیعی نزدیك شود، محدودیت ها را قبول نماییم.»
1399/01/05
13:51:27
5.0 / 5
3576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان