استاد اپیدمیولوژی:

اغلب پرستاران سالمندان آموزش كافی ندیده اند

اغلب پرستاران سالمندان آموزش كافی ندیده اند به گزارش بیمارستان دی استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: متاسفانه تعداد قابل توجهی از قربانیان كووید 19 را كاركنان بهداشتی و درمانی، به خصوص سالمندان این گروه می سازند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، حمید سوری، با اشاره به مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف گفت: مطالعات نشان می دهد که سالمندان بیش از سایر گروه های سنی درمعرض خطر ابتلای شدید و مرگ ناشی از این ویروس کووید ۱۹ هستند.
وی با اشاره به اینکه متوسط سن فوت شدگان کرونا در کشور ما نیز بالاتر از ۶۰ سال است اضافه کرد: مطالعه ای در ایالات متحده نشان داد که بیش از ۸۰ درصد مرگ و میر در میان افراد ۶۰ ساله و بالاتر رخ داده و بیشترین درصد نتایج شدید در میان افراد ۸۵ ساله مشاهده شده است.
سوری اشاره کرد: با شروع اپیدمی کرونا، قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مناسب در دستور کار جوامع قرار گرفت. فاصله گذاری اجتماعی برای همه سنین سفارش می شود ولی سالمندان بالای ۶۰ سال به سبب خطر ابتلای بالا و به خصوص سالمندان مبتلای مسن تر به سبب مرگ ومیر بالا نیاز به مراقبت ها و توجهات خاص دارند.
وی اظهار داشت: از طرفی نیز امکان دارد، فاصله گذاری اجتماعی و یا قرنطینه خصوصاً در افراد سالمند سبب بروز مشکلات روانی و شدت یافتن بیماری های مزمن آنها شود.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهارکرد: خیلی از سالمندان نیز از بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا، دیابت یا بیماری های قلبی عروقی رنج می برند و به طورمعمول و به صورت دوره ای تحت حمایت مراقبت های بهداشتی درمانی هستند همین طور اپیدمی کووید ۱۹ به خصوص در این گروه سبب اختلال در دسترسی به این خدمات می شود بدین سبب برای این افراد هرچه سریع تر باید سیستم مراقبتی جایگزین مناسب در نظر گرفته شود تا از بروز عواقب بعدی در آنها پیشگیری شود.
سوری با اشاره به اینکه به حداقل رساندن نیاز به خروج از منزل در سالمندان نکته ای اساسی است، توضیح داد: سالمندان باید منابع کافی از مواد غذایی فاسد نشدنی را در دسترس داشته باشند و داروهای لازم برای حداقل ۳۰ روز خودرا تهیه کنند تا نیاز نباشد از منزل بیرون بروند. آنها باید از مسافرت های غیرضروری تا حد امکان اجتناب کنند تا خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کم شود.
لزوم پیش بینی و اجرای تمهیدات مناسب برای پیش گیری از ورود ویروس کووید ۱۹ به محیط های مستعد گسترش بیماری مانند سرای سالمندان نکته ای اساسی است که این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره نمود و اظهار داشت: به سبب وجود افراد مستعد در سرای سالمندان انتقال و گسترش بیماری کووید ۱۹ در این محیط ها به سرعت صورت می گیرد بدین سبب اجرای غربالگری علامتی و سیاست های محدودکننده برای ملاقات کنندگان و کارکنان غیرضروری، اجرای غربالگری کارکنان، پایش علامتی ساکنان سرای سالمندان، فاصله گذاری اجتماعی شامل محدود کردن رفت وآمد ساکنین و کارهای گروهی همین طور آموزش کارکنان جهت کنترل آلودگی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و رفع کمبود تجهیزات حفاظتی از نکات اساسی است.
وی اظهار داشت: مطالعه ای نشان داد که آلودگی یک نفر از سالمندان مقیم یک مرکز نگهداری سالمندان، منجر به آلودگی ۱۲۹ نفر شامل ساکنین، کارکنان و ملاقات کنندگان و فوت ۲۳ نفر شد. پس پیشگیری، غربالگری و شناسایی سریع مبتلایان و اجرای محدودیت هایی نظیر ملاقات و تماسهای فیزیکی غیرضروری حیاتی هستند.
سوری افزود: باتوجه به میزان بالای ابتلا، گسترش و مرگ ومیر افراد مسن که اغلب بیماری های زمینه ای نیز دارند، پیش بینی و اجرای تمهیدات مناسب جهت جلوگیری از ابتلا، تشخیص سریع و مراقبت مناسب در محیط هایی نظیر سرای سالمندان لازم است.
وی اظهار داشت: رعایت نکات بهداشتی و محافظتی، سالمندانی که توسط پرستار یا اعضای خانواده در منزل نگهداری می شوند الزامی است.
سوری افزود: متاسفانه اغلب پرستاران سالمندان نیز آموزش کافی ندیده اند و در شرایط اپیدمی نیز در صورتیکه برای مراقبت صحیح از سالمند توانمند نشوند می توانند ناخواسته سبب مبتلاشدن و یا مرگ سالمند شوند. پرستاران سالمند علاوه برای تقویت اقدامات بهداشت فردی مانند استفاده از ماسک به خصوص در زمان ارائه خدمات به سالمند، شستن مرتب دست ها با مواد ضد عفونی کننده و پرهیز از مواجهه با سایر افراد و حضور در اجتماعات یا تماس با افراد مبتلا یا محتمل، برای محافظت از سالمند تحت نظر خود در مقابل کووید ۱۹ تلاش کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سفارش کرد: تا جایی که ممکنست تماس سایرین با سالمندان را به حداقل ممکن رسانید و ملاقات اقوام از سالمند به خصوص به صورت تجمعی را تا جایی که ممکنست کم کنید. همین طور لازم است مرتباً علایم بالینی و پیش آگهی کرونا در این افراد مانند اندازه گیری تب، غلظت اکسیژن موجود در خون، مشکلات تنفسی و مانند این ها در سالمندان چک شود.
وی افزود: مراکز بهداشتی درمانی و سایر مراکز خدماتی مانند بهزیستی نیز می توانند با زیرپوشش قرار دادن فعال سالمندان نیازمند به این خدمات با تماس و مراجعه با آنها در به حداقل رساندن بار بیماری در بین سالمندان نقش مهمی داشته باشند. حتی نیروهای داوطلب و آموزش دیده محلی با سازمان دهی مناسب می توانند برخی خدمات معمول یا مایحتاج سالمندان را تهیه و به دست آنها برسانند تا مجبور به خروج از خانه نشوند.
سوری در مورد سالمندانی که امکان حضور در جامعه را دارند و ناچار به تامین مایحتاج خودشان هستند نیز توضیح داد: لازم است سوپرمارکت ها، مراکز خدماتی مانند بانک ها، مراکز پلیس +۱۰، درمانگاه ها و مانند آن ارائه خدمات به سالمندان را در اولویت قرار دهند و تسهیلات ویژه ای را برای به حداقل رساندن زمان یا حضور در تجمعات ایشان در این مکان ها فراهم آورند. این کار می تواند شامل اختصاص زمان ویژه ای برای خرید یا ارائه خدمات به سالمندان و کم کردن خطر سرایت به ایشان باشد.
این استاد اپیدمیولوژی اظهار نمود: متاسفانه تعداد قابل توجهی از قربانیان کووید ۱۹ را کارکنان بهداشتی درمانی به خصوص سالمندان این گروه می سازند. تحقیقات نشان می دهد که حتی در کادر پزشکی بهتر است سالمندان در خط اول مواجهه با بیماران کورونایی قرار نگیرند و حتی المقدور از کارکنان جوان تر استفاده گردد.


منبع:

1399/03/04
22:56:39
5.0 / 5
2836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان