در یك مطالعه بررسی شد

چرا دستیاران پزشكی از تحصیل انصراف می دهند؟

چرا دستیاران پزشكی از تحصیل انصراف می دهند؟ بررسی های انجام شده در یك پژوهش نشان داد بیشترین انصراف از تحصیل در بین دانشجویان دوره تخصص به ترتیب مربوط به رشته های طب اورژانس، كودكان، داخلی و روانپزشكی بود. عدم علاقه شخصی و مشكلات خانوادگی و كشیك های طولانی به ترتیب شایع ترین علل انصراف بودند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، گرفتن مدرک تخصص یکی از مهم ترین دغدغه های پزشکان عمومی در ایران است. با این وجود در بعضی از موارد دستیاران پزشکی بعد از قبولی در دوره تخصص انصراف می دهند. بدین منظور پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پژوهشی علت انصراف دستیاران پزشکی را بررسی کردند.

این پژوهش به صورت مقطعی انجام شد و پژوهشگران با رفتن به آموزش دانشکده پزشکی مشهد، اطلاعات کلیه پرونده های دستیاران انصرافی بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ را جمع آوری کردند. سپس با افراد تماس گرفته شد و علل انصراف و وضعیت کنونی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

در فاصله سال های ذکر شده، ۶۲ دستیار تخصصی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انصراف داده بودند که با ۵۱ نفر از آنها مصاحبه انجام شد. میانگین سنی این افراد ۵±۳۲ سال بود و بین ۲۵ تا ۴۵ ساله بودند. از این تعداد حدود ۵۵ درصد مرد و ۷۷ درصد متاهل بودند.

بر مبنای یافته های به دست آمده، حدود ۷۰ درصد از این افراد تمایل داشتند مجدداً در آزمون شرکت نمایند و رشته های رادیولوژی و پوست مورد علاقه ترین رشته ها بودند. از این تعداد ۲۱ نفر به رشته رادیولوژی و ۱۵ نفر به رشته پوست علاقه داشتند.

۹۸ درصد از این افراد پیش از پذیرش در آزمون دستیاری در هیچ ارگانی استخدام نشده بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد: بیشترین انصراف مربوط به رشته های طب اورژانس، کودکان، داخلی و روان پزشکی بود و عدم علاقه شخصی، مشکلات خانوادگی و کشیک های طولانی بخش دستیاران به ترتیب شایع ترین علل انصراف بودند.

به قول پژوهشگران این تحقیق، داده های این مطالعه نشان داده است که بیشتر از نیمی از دستیاران تمایل دارند در سال های آینده در رشته هایی مانند رادیولوژی و پوست مشغول به تحصیل شوند که احیانا دلیل آن کار راحت در مقابل درآمد بالای این رشته ها است.

این محققان با اشاره به دستاوردهای این مطالعه ها برای سیاست گذاران و مسؤلان دانشگاه های علوم پزشکی می گویند: «اقداماتی مانند تعدیل ظرفیت پذیرش دستیاران پزشکی، توزیع مناسب نیروی انسانی، آشنایی کامل تر پزشکان عمومی با رشته های تخصصی پیش از شرکت در آزمون دستیاری و حمایت مالی پزشکان می تواند مفید واقع شود».

نتایج این مطالعه تابستان سالجاری (۱۳۹۹) تحت عنوان «بررسی علل انصراف از تحصیل دستیاران دانشگاه علوم پزشکی» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتشار یافته است.


منبع:

1399/05/23
12:02:22
5.0 / 5
2172
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان