در پاسخ به گزارش مهر مطرح شد؛

چرا قیمت داروهای تحت لیسانس افزایش پیدا كرد

چرا قیمت داروهای تحت لیسانس افزایش پیدا كرد افزایش قیمت داروهای تحت لیسانس به سبب تغییر نوع ارز تخصیصی از ارز دولتی به ارز نیمایی است.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، دو داروی پلاویکس و دپاکین متعلق به شرکت داروسازی سانوفی فرانسه و جزو داروهای بسیار مهم در دنیا هستند که از سال های گذشته به صورت تحت لیسانس در شرکت داروسازی دکتر عبیدی که از نظر زیر ساخت های در رابطه با کیفیت مورد تایید این کمپانی اروپایی قرار گرفته است تولید می شوند.
عمده مصرف داروی پلاویکس در بیماران مبتلا به سکته های قلبی بعد از مداخلات درمانی مانند آنژیوپلاستی و استنت گذاری در عروق است و علاوه بر آن در بعضی سکته های مغزی و آنژین های ناپایدار قلبی و بیماری های مشابه عروقی کاربردی وسیع دارد.
این دارو بوسیله مهار تجمع پلاکتی و تشکیل لخته خونی در رگ ها سبب کاهش ریسک بروز مجدد این اختلالات در بیماران می گردد.
با توجه به ریسک بالا در این بیماران و نیز هزینه بالای مداخلات تشخیصی-درمانی انجام شده برای آنها (مانند آنژیوپلاستی و خدمات بیمارستانی)، دسترسی به این داروی با کیفیت و اثربخشی اثبات شده، بسیار مهم است.
داروی دپاکین نیز در طیف وسیعی از بیماری های سیستم عصبی همچون صرع و تشنج کاربرد دارد و به سبب کیفیت بالا و جایگاه درمانی حساس آن همیشه مورد توجه پزشکان و بیماران قرار داشته است. هم اکنون بیماری های مزمن افراد زیادی در کشور با مصرف مداوم این دارو در حالت کنترل قرار دارد و به سبب ماهیت بیماری، عدم دسترسی به این دارو می تواند با ریسک ها و نگرانی هایی برای بیماران و خانواده هایشان همراه شود. تولید تحت لیسانس این دو دارو و چند نمونه دیگر در ایران تحت نظارت کمپانی اروپایی و با مواد اولیه آنها، علاوه بر ایجاد دسترسی مطمئن تر و بموقع برای بیماران، از مشکلاتی همچون واردات داروی قاچاق و تقلبی در بازار نیز پیشگیری نموده است.
از ابتدای امسال به سبب محدودیت های ارزی در رابطه با تحریم ها، بنا بر تصمیم قرارگاه سازمان غذا و دارو نوع ارز ماده اولیه این دو دارو و سایر داروهای تحت لیسانس از ارز دولتی (دلار ۴۲۰۰۰ ریالی) به ارز نیمایی تغییر پیدا کرد.
با توجه به اختلاف نزدیک به ۵ برابری ارز نیما با ارز دولتی افزایش قیمت این داروها امری اجتناب ناپذیر بود و قیمت های جدید بعد از بررسی دقیق مدارک و مستندات در کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو محاسبه و اعلام گردید. از آنجایی که تغییر نوع ارز از دولتی به نیمایی تنها برای برندهای تولیدی به صورت تحت لیسانس صورت گرفته است و سایر محصولات ایرانی (غیر تحت لیسانس) کماکان ارز دولتی دریافت می کنند، این اختلاف قیمت ریالی در بازار به وجود آمده است. همین طور باتوجه به ثابت نبودن نرخ ارز نیما بر خلاف ارز دولتی، تغییرات مداوم قیمت داروهایی که روی ارز نیمایی قرار گرفته اند نیز دور از انتظار نخواهد بود.
در مورد قیمت ارزی داروها نیز برمبنای ضوابط قیمت گذاری دارو در ایران، قیمت هر دارو در زمان ثبت آن در کشور و در برهه های زمانی مختلف با قیمت همان محصول در کشورهای مرجع (که جزو کشورهای با قیمت ارزان دارو در دنیا هستند) مورد بررسی و مقایسه قرار می گیرد که این پروسه در مورد تمامی داروهای وارداتی و داروهای تولیدی تحت لیسانس و حتی عمده محصولات ایرانی جدید انجام شده است.
در اختتام گروه دارویی کوبل که شامل شرکت کوبل دارو، داروسازی دکتر عبیدی و شرکت آدوراطب است، این اطمینان را به بیماران و پزشکان خواهد داد که فارغ از بحث نوع ارز تخصیصی برای این داروها که در حوزه اختیارات شرکتها نمی باشد، تمام تلاش خودرا در جهت ادامه تولید و تامین این داروهای حیاتی تحت نظارت و با استانداردهای کیفی شرکت سانوفی فرانسه به کار بندد تا صدمه ای متوجه سلامت بیماران نیازمند به این داروها نشود.

1399/06/05
13:32:03
5.0 / 5
1887
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان