از بومی سازی ارزیابی بانك سلولی تا امكان ساخت كیت تشخیص كرونا با قابلیت ۱۰۰ هزار تست در هفته

از بومی سازی ارزیابی بانك سلولی تا امكان ساخت كیت تشخیص كرونا با قابلیت ۱۰۰ هزار تست در هفته بیمارستان دی: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشكی تهران بعد از ارائه خدمات مشخصه یابی بانكهای سلولی برای شركت های تولید كننده داروهای بیوتكنولوژی بمنظور رفع نیازهای كشور كیت های تشخیصی كووید-19 را تولید و در سطح آزمایشگاه های تشخیصی كشور توزیع كرده اند.


به گزارش ایسنا دکتر رامین فاضل، مجری طرح و مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان در جمع خبرنگاران آغاز فعالیت این شرکت را در سال ۱۳۸۴ در حوزه بیوتکنولوژی دانست و اظهار داشت: آغاز فعالیت ما در زمینه تشخیص سرطان به روش های کم تهاجمی بود که در این راستا تلاش شد تا کیت هایی برای تشیخص سرطان با روش های کم تهاجمی ساخته شود.
وی با اعلان اینکه برای توسعه این فناوری قراردادی با یکی از شرکت های کشور آلمان منعقد شد، اظهار نمود: این پروژه موفقیت آمیز نبود و شاید دلیل آن این بود که در مرزهای دانش حرکت شده و دراین زمینه هیچ محصولی تجاری سازی نشده بود.
فاضل، افزود: از ۴ سال قبل تمرکز تحقیقات و پروژه های این شرکت کنترل کیفی فرآورده ها و داروهای بیوتکنولوژی و کیت های تشخیصی و خدمات پژوهشی در حوزه های مختلف متمرکز شد و مشخصه یابی بانکهای سلولی همچون خدمات این شرکت بشمار می رود.
این محقق در این زمینه توضیح داد: در بیوتکنولوژی، فرآیندهای دارویی یا مشتق از یک فرآینده زنده است و یا برمبنای سیستم بیانی زنده تولید می شود و بانکی که منبع تولید کننده یک داروی بیوتکنولوژی قرار می گیرد لازم است که از جنبه های مختلف مورد آزمون قرار گیرد تا مراجع قانونی اطمینان حاصل کنند که همان بانک سلولی است که عاری از آلودگی است و توالی های ژنتیکی آن نیز درست است.
وی با تاکید بر اینکه ما در تحقیقاتی که انجام دادیم روش های مشخصه یابی بانکهای سلولی را بومی سازی کردیم، اظهار نمود: تابحال برای این امر کلیه نمونه ها به خارج ارسال می شد.

فاضل زمینه دیگر تحقیقاتی این شرکت را "بررسی حذف و غیر فعال سازی ویروس ها" در روند تولید داروها (Viral Safety) ذکر کرد و در این زمینه توضیح داد: هر دارویی که با پروسه بیوتکنولوژی تولید می شود، باتوجه به این که در این پروسه سلول وجود دارد، هر سلول می تواند میزبان ویروس باشد، بدین جهت باید در فرآیند تولید داروهای بیوتکنولوژی برای حذف و یا غیر فعال سازی ویروس پیش بینی شود تا اطمینان حاصل شود که فرآورده نهایی فاقد هر گونه ویروس می باشد.
وی با اعلان اینکه ارزیابی حذف و یا غیر فعال سازی سلول نیازمند دانش فنی بالایی است، اشاره کرد: دراین زمینه خدمات به شرکت های دارو سازی ارائه می‎ نماییم.
فاضل، تولید کیت های کنترل کیفی داروهای بیوتکنولوژی را از دیگر حوزه های تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان نام برد و اظهار داشت: این کیت‎ ها بر اساس روش های مولکولی است. بدین سان کیت هایی را دراین زمینه ساخته و در اختیار شرکت های متقاضی تولید کننده دارو قرار می دهیم و این شرکت ها فرآوردهای دارویی تولید شده را با بهره گیری از این کیت ها تست می کند.

خدمات دانش بنیان به شرکت ها
مجری طرح تولید کیت هایی برای تست بوتاکس ایرانی و انجام تست های مربوط به واکسن آنفلوآنزا در زمینه مشخصه یابی بانکهای سلولی آنرا از دیگر خدمات این شرکت نام برد و اظهار داشت: حوزه کارهای این شرکت شامل "سلول"، "پروتئین"، "ویروس" و "ژن" می شود و در کنار کلیه آزمون های استاندارد قادریم با تاکید بر دانش پژوهشگران خود، آزمون های مورد نظر و اختصاصی مشتریان را طراحی، معتبرسازی و راه اندازی نماییم.
وی با تاکید بر اینکه این شرکت تنها مجموعه دارای گواهی نامه GLP یا (Good Laboratory Practice) است، افزود: از آنجایی که شرکت های تولید کننده محصولات بیوتکنولوژی در حال صادرات محصولات خود بودند، نیازمند انجام آنالیزهای خاص از طرف آزمایشگاه های دارای گواهینامه GLP بودند.
فاضل از راه اندازی شعبه این شرکت در پارک فناوری پردیس آگاهی داد و تصریح کرد: قسمتی از این شرکت در آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی به اساتید، دانشجویان و پژوهشگران و شرکت ها خدمات ارائه می‎ دهد و برای بسط کارهای خود مبادرت به خریداری فضایی در پارک فناوری پردیس کردیم.
این محقق ایجاد نخستین حیوان خانه استاندارد برای آزمون های فاز حیوانی و راه اندازی فضایی برای تولید کیت سازی را از دیگر اقدامات این مجموعه دانش پایه نام برد.

شتابدهنده ای برای پر کردن خلاهای صنعتی
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان راه اندازی شتابدهنده به نام "یومیکس" را از دیگر اقدامات نام برد و تصریح کرد: معمولا شتابدهنده ها راه اندازی می شود و در آن از تیم های دارای ایده پذیرش می شود، ولی ما ایده هایی در حوزه های در رابطه با فعالیت ‎های این شرکت داشتیم؛ بدین جهت شتابدهنده ای را راه اندازی کردیم و به ۸ تیم اجرای این طرح ها واگذار شد. این ایده ها به صورتی جبران خلاهای ارتباط صنعت و دانشگاه بشمار می رود.
وی با اشاره به اینکه یک شتابدهنده با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست فناوری راه اندازی کردیم، اظهار نمود: هم اکنون ۸ پروژه در ۸ تیم متفاوت در زمینه های مختلف از فناوری اطلاعات تا کیت های تشخیصی، آزمون های حیوانی و کیت های کنترل کیفی به نام "بومیکس" فعالیت می نمایند.
فاضل اضافه کرد: در این شتابدهنده یک مدل خاصی را شروع کردیم، از این لحاظ که در این شتابدهنده ما منتظر این نشدیم که تیم با ایده به سراغ ما بیاید، بلکه ما در شتابدهنده ایده داریم و سرمایه اولیه جهت راه اندازی را نیز در اختیار تیم ها قرار می دهیم و تنها باید منابع انسانی این ایده ها تامین گردد.
فاضل اشاره کرد: ما در این شتابدهنده کوشیدیم زبان مشترک دانشگاه و صنعت باشیم، چون عموما دانشگاه نمی داند صنعت چه می خواهد و صنعت نیز نمی تواند با دانشگاه به علت قوانین دست وپا گیر و موضوع مالکیت فکری ارتباط برقرار کند. هم اکنون سه فاز پیش شتابدهی، شتابدهی و پساشتابدهی تعریف کردیم که این هشت تیم در فاز شتابدهی قرار دارند.

محصولات کرونایی برای کاهش اپیدمی
فاضل افزود: با شیوع ویروس کرونا ویروس در کشور مبادرت به تولید کیت های تشخیصی کردیم. کار تحقیقاتی دراین زمینه را از اواخر بهمن ماه آغاز کردیم و در اواخر فروردین ماه این مطالعات به نتیجه رسید.
وی با اعلان اینکه دو دسته کیت برای تشخیص ویروس کووید-۱۹ عرضه شده است، اظهار داشت: یک دسته از این محصول، کیت هایی هستند که برمبنای حضور ویروس در پیکر شخص پاسخ می دهند و از این طریق تعیین می کنند که فرد مبتلا به این بیماری شده است یا خیر.
وی با اعلان اینکه کیت های تولید شده در این شرکت برمبنای نمونه هایی که از حلق و مخاط بینی گرفته می شود، می تواند حضور ویروس را در پیکر شخص تشخیص دهد، تصریح کرد: این کیت ها با عنوان کیت های PCR شناخته می شوند.
فاضل دسته دوم کیت ها را کیت های سرولوژیک دانست و اظهار نمود: این کیت ها برمبنای واکنش بدن به ویروس عمل می کند. دقت تشخیصی این کیت پایین است و بدین جهت کاربرد تشخیصی ندارد؛ چونکه داده های درستی ارائه نمی دهد.
این محقق با اعلان اینکه کیت های سرولوژیک فقط نشان میدهد که در مجاورت ویروس قرار داشته است یا خیر، اظهار داشت: این کیت ها حتی نمی توانند نشان دهند که فرد بهبود یافته است و یا اینکه این ویروس در پیکر شخص وجود دارد یا خیر.
وی تولید کیت را از زمینه های فعالیت این شرکت ذکر کرد و تصریح کرد: علاوه بر تولید این نوع کیت ها آزمون های مختلفی برای ویروس زدایی و تعیین تیتر (مقدار ویروس ها) ویروس ارائه می دهیم.
مجری طرح با اشاره به تولید کیت های تشخیص کووید-۱۹ اشاره کرد: هم اکنون ظرفیت تولید هزار کیت ۱۰۰ آزمونی (انجام ۱۰۰ هزار آزمون) را در یک هفته را داریم و موفق به تجاری سازی کیت های تشخیص کووید ۱۹ شدیم که در آزمایشگاه های تشخیصی توزیع شده است.
منبع:

1399/06/12
21:29:00
5.0 / 5
2059
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان