فوق تخصص گوارش و كبد عنوان كرد؛

روش بیوپسی مطمئن ترین راه تشخیص سرطان معده

روش بیوپسی مطمئن ترین راه تشخیص سرطان معده بیمارستان دی: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، نمونه گیری اندوسونوگرافی را روشی نوین برای تشخیص تومور منتشر و عمقی معده عنوان نمود.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، سید رضا فاطمی، با اعلان اینکه تومور معده از نوع منتشر و عمقی جدار معده با روش های معمول تشخیص داده نمی گردد، اظهار نمود: اندوسونوگرافی روش تشخیصی نوینی در دنیا است که در کشورما نیز اخیرا متداول شده است.
به گفته وی، تومور معده یکی از شایع ترین تومورهای دستگاه گوارش در جهان بشمار می رود که در بیشتر موارد منجر به مرگ هم می شود.
فاطمی درباره علایم این نوع تومور اظهار داشت: معمولا علایم تومور معده در مراحل اولیه مختصر و خفیف است و به صورت درد مختصر و احساس سوءهاضمه حس می شود که متاسفانه این علایم در فرد بی اهمیت تلقی شده و موجب پیشرفت بیماری می شود.
وی افزود: در مراحل پیشرفته تر، علایم این تومور درد عمیق با انتشار به پشت، بی اشتهایی، کاهش وزن و احساس گیر کردن و پری در معده است که با پیشرفت بیماری و متاستاز به کبد و جدار شکم ایجاد زردی و آسیت و اصطلاحا آب آوردن شکم دیده می شود که متاسفانه جزو مراحل انتهایی است.
فاطمی، اصلی ترین علت مرگ تومور جدار معده را، تشخیص دیرهنگام این بیماری ذکر کرد و اشاره کرد: در واقع مهمترین علتی که این تومور میزبان خودرا به کام مرگ می کشاند این است که بیماری یا خیلی دیر تشخیص داده می شود و یا بیمار زمانی به پزشک مراجعه می کند که تومور پیشرفت قابل توجهی کرده است.
وی توضیح داد: کارسینوما اصطلاحی است که برای توصیف سرطان ناشی از سلول های اپیتلیال در بدن مورد استفاده قرار می گیرد، سلول های اپتلیال، سلول هایی هستند که بافت های مختلفی در رده های سلولی بدن را شامل می شوند، این سلول ها به دو تیپ بزرگ کلینیکال و پاتولوژی تقسیم می شوند.
فاطمی اضافه کرد: تیپی که در این بیماری بسیار شایع تر است تیپ روده ای ست که در افراد مسن ترو بالای ۶۰ سال و در مردان بیشتر و معمولا به صورت یک توده واضح داخل معده بروز می کند، این بیماری بعنوان سرطان معده تشخیص داده می شود.
فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان، با اشاره به اینکه متاسفانه انتشار سلول های سرطانی در نوع منتشر در جدار معده بدون ایجاد توده است، اظهار داشت: انتشار و پخش سلول های سرطانی در جدار معده یکی از بیماری هایی است که شیوع آن در کشور درحال افزایش است.
فاطمی افزود: در این نوع از تومور معده، تومور را به شکل توده مشخص نمی بینیم بلکه جدارمعده کاملا سفت و ضخیم می شود، بدین سبب تومور به صورت یک توده دیده نمی گردد بلکه تومور مشخصا درداخل و جدار معده قرارگرفته و رشد می کند.
وی با اعلان اینکه سرطان جدار معده در لایه داخلی معده رشد می کند، اظهار نمود: با گذشت زمان تومور در دیواره معده نفوذ می کند و حتی ممکنست به ارگان های اطراف مانند مری، کبد، پانکراس یا روده ها تهاجم کند. متاسفانه نمونه برداری از این مدل از تومور معده با روش آندوسکوپی منفی گزارش می شود و بیوپسی نیز نتیجه مساعد را نمی دهد ودر بیشتر مواقع تشخیص عقب می افتد.
فاطمی افزود: رشد سلولی در این بیماری در عمق است و به صورت توده دیده نمی گردد.
به گفته فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان، اندوسونوگرافی مطمئن ترین روش تشخیص سرطان جدار معده است به نحوی که در این روش با کمک وسیله ای از داخل جدار معده نمونه بافتی تهیه شده و بعد از نمونه برداری بوسیله این دستگاه، پاتولوژیست نمونه را در زیر میکروسکوپ از لحاظ داشتن سلول های سرطانی بررسی می کند.
وی با اعلان اینکه بیوپسی مطمئن ترین راه تشخیص سرطان معده است، توضیح داد: در روش دیگری که با کمک بیوپسی انجام می شود، حدودا به صورت یک تونل جدار معده سوراخ شده ونمونه از این طریق تهیه می شود.
فاطمی با اعلان اینکه تمامی روش های نمونه گیری از مخاط معده ممکنست با مشکلاتی مواجه شود، اشاره کرد: ممکنست نمونه برداری از جدار معده موجب خونریزی در معده شود چونکه عروق خونی از جدار معده عبور می کند.
وی با اشاره به روش جدیدی برای نمونه برداری از جدار معده تحت عنوان، اندوسکوپیک یا اندوسونوگرافی (Endoscopic UltraSonography)، توضیح داد: این روش به پزشک این امکان را می دهد که پوشش مری و جدار معده را با کمترین لطمه و همین طور دیواره قسمت های فوقانی و تحتانی دستگاه گوارش را معاینه کند در این روش جدار معده اسکن شده و نمونه برداری با کمترین لطمه انجام می شود.
فاطمی در آخر اضافه کرد: روش اندوسونوگرافی برای گرفتن بایوپسی سوزنی از توده یا ضایعات مورد استفاده قرار می گیرد که به پزشک در تعیین اقدامات درمانی مناسب کمک می نماید.منبع:

1399/06/15
14:48:13
5.0 / 5
1604
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان