یافته جدید محققان؛

استاتین ها شدت بیماری كووید ۱۹ را كم می كنند

استاتین ها شدت بیماری كووید ۱۹ را كم می كنند پژوهشگران دریافتند داروهای كاهش دهنده كلسترول موسوم به استاتین، خطر مبتلاشدن به نوع شدید بیماری كووید19 را می كاهد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا دریافتند استاتین ها با از بین بردن کلسترول از غشاهای سلولی از ورود کروناویروس جلوگیری می کنند.
مولکولی موسوم به ACE۲ همانند دستگیره ای در سطوح خارجی خیلی از سلولهای انسانی قرار دارد که به تنظیم و کاهش فشار خون کمک می نماید. ACE۲ تحت تأثیر استاتین های تجویز شده و سایر داروهایی است که برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.
محققان در ژانویه ۲۰۲۰ به نقش جدید ACE۲ پی بردند: کروناویروس عمدتاً از این گیرنده برای ورود به سلول های ریه و ایجاد عفونت های تنفسی استفاده می نماید.
«لوری دانیلز»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «هنگامی که در ابتدای شیوع پاندمی، با این ویروس جدید روبرو شدیم، حدس و گمان های زیادی پیرامون بعضی از داروها وجود داشت که بر ACE۲ تأثیر داشته باشند نظیر استاتین ها و اینکه آیا بر ریسک بیماری کووید ۱۹ تاثیر خواهند داشت.»
در این مطالعه، پژوهشگران گزارش پزشکی ۵۲۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را بررسی کردند.
آنها دریافتند مصرف استاتین ها پیش از بستری شدن در بیمارستان به خاطر مبتلاشدن به کووید ۱۹ با کاهش ۵۰ درصدی ریسک مبتلاشدن به نوع شدید کووید ۱۹ در مقایسه با افرادی که استاتین مصرف نمی کردند مرتبط بود.
همچنین بیماران کووید ۱۹ ایی که پیش از بستری شدن در بیمارستان استاتین مصرف می کردند روند بهبود سریع تری داشتند.
محققان معتقدند استاتین ها بوسیله تاثیر ضدالتهابی شان از عفونت کووید ۱۹ پیشگیری می کنند و با قابلیت های پیوندی شان می توانند روند پیشروی ویروس را متوقف کنند.


منبع:

1399/07/08
13:40:17
5.0 / 5
1703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان