راه های محافطت از كودكان در مقابل كووید19

راه های محافطت از كودكان در مقابل كووید19 بیمارستان دی: با شیوع بیماری كووید19 در جهان یكی از موضوعاتی كه در ابتدا به آن تاكید می شد عدم ابتلای كودكان به بیماری بود، موضوعی كه به زودی با شواهد به دست آمده زیر سوال رفت و دریافتیم بااینكه شاید كودكان به اندازه بزرگسالان درگیر بیماری نشوند اما نمی توان گفت در مقابل كرونا مصون هستند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف استفاده از ماسک را سفارش می کنند. استفاده از ماسک بعنوان قسمتی از بسته جامع مداخلات بهداشت عمومی می تواند از انتقال بعضی از بیماری های ویروسی دستگاه تنفسی همچون کووید۱۹ جلوگیری و آنرا کنترل کند. رعایت سایر اقدامات همچون حفظ فاصله فیزیکی، بهداشت دست، موارد تنفسی و تهویه مناسب در محیط های بسته برای کاهش شیوع کووید۱۹ لازم است.
برمبنای مطالعات انجام شده تنها یک تا هفت درصد موارد تأیید شده کووید۱۹ بوسیله تست های آزمایشگاهی، مربوط به کودکان است که در مقایسه با سایر گروه های سنی کمتر است. همین طور تابحال شواهد موجود نشان میدهد بیشتر موارد گزارش شده در بین کودکان، بوسیله انتقال داخل خانواده ها است. بااینکه ممکنست تحت تاثیر تعطیلی مدارس و در خانه ماندن کودکان نیز باشد.
بااینکه حجم ویروس جدا شده از کشت ویروس در کودکان علامت دار، مشابه بزرگسالان است؛ اما شواهد نشان میدهد که کودکان عموما عامل اصلی انتقال کرونا نیستند. از طرف دیگر شواهد محدود نشان میدهد میزان شیوع بیماری در کودکان، نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان کمتر است.
چگونگی محافظت از کودک با بهره گیری از ماسک
کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال در مقایسه با بزرگسالان، با پوشیدن ماسک به میزان قابل توجهی محافظت نمی شوند که احیانا مربوط به عدم تناسب سایز ماسک است. استفاده از ماسک در کودکان زیر پنج سال به دلیلهای زیر نمی تواند سبب پیش گیری از انتقال بیماری از کودکان به سایرین شود:
_ پیش از ۵ سالگی، مراحل تکاملی مربوط به مهارت های استفاده از دست و هماهنگی حرکات ظریف سپری نشده است و کودکان جهت استفاده مناسب از ماسک نیاز به کمک دارند.
_ برای برخی کودکان زیر ۵ سال که زودتر از معمول این مهارت را کسب کرده اند، به خصوص اگر پوشیدن ماسک برای مدت زمان طولانی مورد انتظار است، نظارت مناسب و مداوم یک بزرگسال آگاه سفارش می شود.
_ کودکانی که دارای اختلالات شناختی یا تنفسی شدید هستند و در تحمل ماسک مشکل دارند، تحت هیچ شرایطی نباید از ماسک استفاده کنند.
_ بهداشت عمومی نظیر شستن مرتب و مکرر دست ها و فاصله گذاری اجتماعی با حفظ فاصله فیزیکی حداقل یک متر باید در اولویت قرار گیرد.
_ کودکان گرفتار اختلالات تکاملی یا ناتوانی احیانا با موانع، محدودیت ها و خطرات اضافی روبرو هستند و باید گزینه های دیگری برای پوشاندن مانند محافظ صورت shields face وجود داشته باشد.
_ بعضی از کودکان معلول نیاز به تماس جسمی نزدیک با درمانگر، مربی یا مددکار اجتماعی دارند. این نکته حائز اهمیت می باشد که همه ارائه دهندگان خدمات موارد کلیدی را رعایت نمایند همچون از ماسک استفاده کنند.
_ استفاده از ماسک در کودکان گرفتار کم شنوایی یا مشکلات شنوایی ممکنست موانع یادگیری و چالش های بیشتری به همراه داشته باشد که باتوجه به نیاز به رعایت فاصله فیزیکی این مشکلات تشدید نیز می شود.
محافظ صورت برای کودکان
بنابر اعلام دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، برخی کودکان به دلیلهای مختلف مثلا مسائل بهداشتی یا ترس از ماسک ممکنست نتوانند ماسک بزنند، بدین سبب محافظ صورت می تواند بعنوان جایگزینی برای ماسک باشد. البته این تصمیم گیری برمبنای در دسترس بودن، امکان سنجی و میزان تحمل گرفته می شود. از محافظ صورت جهت حفاظت در مقابل قطرات تنفسی و پیش گیری از پاشیدن مایعات بیولوژیک خصوصاً ترشحات تنفسی، عوامل شیمیایی و ذرات به چشم استفاده می شود.
سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان یونیسف سفارش می کنند در شرایط خاص که پوشیدن ماسک عملی نیست (مثل کودکان کم شنوا یا سایر معلولیت ها یا شرایطی که استفاده از ماسک های پارچه ای یا طبی سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهد) با در نظر گرفتن ملاحظات زیر می توان از محافظ صورت استفاده کرد:
_ محافظ صورت یک مانع فیزیکی ناقص است و لایه های فیلتراسیون ماسک را فراهم نمی کند.
_ محافظ صورت باید تمام صورت را بپوشاند، به دور طرفین صورت بپیچد و تا زیر چانه گسترش یابد.
_ محافظ صورت چند بار مصرف باید به درستی با صابون، مواد شوینده و آب تمیز شده و با الکل ۷۰ تا۹۰ درصد ضد عفونی شود. محافظ صورتی که در مقابل استفاده از مواد ضدعفونی کننده لطمه نمی بیند و مختصات نوری آن تغییر نمی کند باید انتخاب گردد.
_ حفظ فاصله فیزیکی حداقل یک متر در صورت امکان، توجه به بهداشت دست و اصول حفاظت تنفسی نیز از نکات مهم می باشد.
منبع:

1399/07/10
19:26:17
5.0 / 5
1772
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , حفاظت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان