سركنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق:

تنها مجوز تردد عراقی ها برای درمان صادر گردیده است

تنها مجوز تردد عراقی ها برای درمان صادر گردیده است سركنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق اظهار داشت: هنوز تصمیمی برای تردد مسافران و گردشگران گرفته نشده و تنها توافق برای معالجه بیماران عراقی در ایران است.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، احمد سیاهپوش عصر امروز در حاشیه مراسم تحویل زندانیان ایرانی در کشور عراق از مرز شلمچه، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: با عنایت به شرایط سخت کرونا در دو کشور عراق و ایران، هنوز هیچ تصمیمی برای تردد مسافران و گردشگران گرفته نشده است و تنها مورد توافق شده دو طرف در مورد بحث بیمارانی عراقی بود که درخواست معالجه را در ایران داشته اند.
وی افزود: تنها به این دست افراد عراقی مجوز ورود به کشور داده می شود اما تردد گردشگری و سیاحتی ممنوع می باشد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق از توافق اولیه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و عراق اطلاع داد و اضافه کرد: منطقه آزاد مشترک ایران و عراق جزو تصمیمات آینده این دو کشور است و به دنبال رایزنی های انجام شده، دولت عراق موافقت کرده است تا منطقه آزاد را در بصره ایجاد نماید.
وی در ادامه اظهار داشت: نقشه و کروکی منطقه آزاد در عراق هم توسط طرف عراقی مشخص شده است اما شرایط بگونه ای است که احتیاج به بحث و نشست ها بیشتر دارد که امید می رود به توافق برسند.
سیاهپوش در ادامه به وضعیت تجارت میان دو کشور هم اشاره نمود و اضافه کرد: در ارتباط با رونق اقتصادی و تجارت هم رایزنی های بسیاری انجام می شود اما موانعی وجود دارد که به مرور برداشته می شود که امید است دو طرف بتوانند نقش خویش را در این میان ادا کنند.
وی در مورد ممنوعیت صادرات بعضی از کالاها به کشور عراق هم اظهار داشت: ممنوعیت ورود بعضی از کالاها به کشور عراق بر مبنای توافق بین دو کشور به صورت فصلی انجام می شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق در بخش دیگری از سخنانش به بازگردانی زندانیان ایرانی به میهن اشاره و بیان نمود: تبادل برخی زندانیان ایرانی زندانی شده در عراق بر مبنای توافقات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق و در نتیجه جلسات پروتکل های موجود میان دو کشور انجام شد و این کار مرهون اقدامات سفارت جمهوری اسلامی در بغداد، همکاری نمایندگی جمهوری اسلامی در بصره و بخش کنسولی سفارت بغداد و نماینده جمهوری اسلامی ایران بصره بوده است.
سیاهپوش افزود: این تبادل برای رفع نگرانی ها و جو روانی حاکم بر خانواده های زندانی های دو کشور انجام شد و تلاش می شود که این روند ادامه یابد و هر زندانی در زندان های کشور عراق و یا ایران به کشور خود بر گردد.
وی بیان نمود: بخشی از جرم های اعلام شده مربوط با داروهای منتسب به مواد مخدر است که عبور غیرمجاز آن منجر به زندانی شدن افراد در کشور عراق می شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق با یادآور شدن محکومیت های سنگین برای مواردی همچون حمل داروهای ممنوعه در کشور عراق، به کوشش برای تخفیف مجازات زندانیان ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: ادامه محکومیت زندانیان ایرانی که برای ادامه محکومیت خود از عراق به ایران آورده می شوند و بخشی از محکومیت خویش را در دو کشور می گذرانند، بر حسب توافق دو طرف و پروتکل ها و بسته به تصمیم دادگستری های ایران و عراق تعیین خواهد شد.

1399/08/14
23:08:51
5.0 / 5
1511
تگهای خبر: دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان