با تلاش ۹ ساعته تیم جراحی بیمارستان فیروزگر صورت گرفت؛

انجام نخستین پیوند كبد از دهنده زنده در وضعیت كرونائی

انجام نخستین پیوند كبد از دهنده زنده در وضعیت كرونائی بیمارستان دی: تیم پیوند مركز آموزشی درمانی فیروزگر موفق به انجام نخستین پیوند كبد از دهنده زنده شدند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، محسن رضا منصوریان رئیس تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر، با اشاره به انجام نخستین پیوند کبد از دهنده زنده در بیمارستان فیروزگر،
گفت: در این عمل پیوند که ۹ ساعت طول کشید، لوب راست کبد از فرد دهنده به کبد یک خانم ۲۲ ساله که توده کبدی داشت، پیوند زده شد. وی با اعلان اینکه خوشبختانه دهنده و گیرنده کبد در سلامت کامل هستند، اضافه کرد: با وجود اینکه این شکل از پیوند کاملا غیر اورژانس و در وضعیت کاملا الکتیو انجام می شود، ولی برای به حداقل رساندن عوارض جراحی و خصوصاً عفونت هایی مانند کووید ۱۹، این جراحی را در روز تعطیل و در کمترین حالت ازدحام اتاق عمل انجام دادیم. منصوریان افزود: در بعضی شرایط که بیماران با مشکلات کبدی مواجهند و امکان دریافت عضو از اهداکنندگان مرگ مغزی ندارند، می توان با احتساب شرایط خاص از دهنده زنده برای پیوند کبد بهره گرفت. رئیس تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر، اشاره کرد: شرایط انتخاب دهندگان کبد زنده برمبنای وزن و گروه خونی گیرنده و دهنده عضو مشخص می شود و در همه شرایط امکان انجام آن امکان پذیر نیست. وی ادامه داد: انجام این شکل از پیوند نسبت به پیوند از اهداکنندگان مرگ مغزی روند پیچیده تری دارد، خصوصاً در بیمارن کبدی که وزن بسیار کم یا وزن بالا دارند. منصوریان اظهار نمود: اقدامات پیش از پیوند مانند بررسی عروق، مجاری صفراوی کبد دهنده و گیرنده و اندازه گیری حجمی از کبد که قابل برداشت است و همین طور حداقل حجمی از کبد که گیرنده برای ادامه زندگی لازم دارد، در کنار سختی پروسه جراحی این نوع از عمل را برای تیمهای پیوند سخت تر می کند. وی اظهار داشت: ما یکسال پس از راه اندازی بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران و با پیش آمدن شرایط ناخواسته ناشی از شیوع بیماری کرونا و به تبع آن کاهش چشم گیر اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی با همکاری دکتر نصیر فخار؛ جراح و فلوشیپ پیوند کبد و عضو هیئت علمی دانشگاه، مرکز پیوند کبد از دهنده زنده در مرکز آموزشی درمانیرئیس تیم پیوند بیمارستان فیروزگر اشاره کرد: این نوع پیوند کبد از سال ها قبل انجام می شده و در کشور ایران هم برای نخستین بار سال ۱۳۷۶ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفته است.


منبع:

1399/08/27
21:07:54
5.0 / 5
1382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان