یك فوق تخصص آنكولوژی مطرح كرد؛

علل بروز سرطان دهانه رحم

علل بروز سرطان دهانه رحم به گزارش بیمارستان دی یک فوق تخصص آنکولوژی، با اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که راه های پیشگیری و درمان قطعی دارد، اظهار داشت: با رجوع دوره ای به پزشک می توان از بروز این سرطان پیشگیری کرد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، فرح فرزانه، ضمن اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، اظهار نمود: سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که راه های پیشگیری و درمان قطعی دارد.
وی اضافه کرد: انتظار می رود در چند سال آینده سرطان دهانه رحم به صورت کلی درمان شده و یا با اقدامات پیشگیرانه ای که انجام می شود شاهد بروز آن نباشیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شناسایی راه های مبتلا شدن و جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را از یکی از دستاوردهای دسترسی به درمان های موثر و قطعی دانست و تصریح کرد: جلوگیری از مبتلا شدن به این سرطان ممکن خواهد بود.
فرزانه، یکی از اصلی ترین عوامل بروز سرطان دهانه رحم را ویروسی بنام پاپیلومای انسانی ذکر کرد وافزود: علل بروز سرطان رحم کاملا شناخته شده است و همین مبحث فاکتور مهمی برای جلوگیری از مبتلا شدن است.
وی با اشاره به اینکه ویروس پاییلومای انسانی از راه ارتباط جنسی ایجاد می شود، تصریح کرد: معمولا این بیماری پس از ارتباط جنسی ویا پس از ازدواج بیشتر دیده می شود.
فرزانه اظهار داشت: افرادی که پیش از ۱۶ سالگی ازدواج می کنند، بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم هستند، چون که در سنین پایین دهانه رحم یکی از اعضای نابالغ بدن است و در حال رسیدن به مرحله بلوغ آناتومیک است.
وی افزود: اگر زمانی که دهانه رحم نابالغ است، ارتباط جنسی صورت گیرد، احتمال این که ویروسی وارد رحم شود که بعدها منجر به سرطان شود زیاد است.
فرزانه، پرهیز از ازواج و یا برقراری ارتباط جنسی در افراد کمتر از ۱۶ سال را مورد تاکید قرار داد و ناپایداری سلول های دهانه رحم در این سنین را یکی دیگر از شاخص های خطر مبتلا شدن به بیماری ذکر کرد.
این متخصص زنان برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم، سفارش کرد: ازدواج پس از ۱۸ سالگی و پرهیز از رفتارهای جنسی پرخطر و مختلف می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این سرطان بکاهد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: شرکای جنسی مختلف می تواند ویروس ایجاد کننده سرطان دهانه رحم را مقاوم کند.
وی با اشاره به اینکه در بعضی موارد ویروس پاییلوما خود به خود از بین می رود، توضیح داد: اگر این ویروس مدت زمان طولانی ماندگار شود، می تواند به مرور و آهستگی سلول های دهانه رحم را سرطانی کند. یعنی اگر فردی در سن ۱۶ سالگی مبتلا به این ویروس شود امکان دارد نشانه های مبتلا شدن به سرطان در سی سالگی نمایان شود، ازاین رو با رجوع دوره ای به پزشک می توان از بروز این سرطان پیشگیری کرد.
فرزانه افزود: اگر فردی در سنین بالاتر و یا ۱۸ سال به بعد ارتباط جنسی را آغاز کند، امکان مبتلا شدن به سرطان رحم را به حداقل نصف کاهش داده و اگر یکبار ازدواج کرد و یا یک شریک جنسی داشته باشد، امکان مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم در این فرد به حداقل خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه افزایش شرکای جنسی شانس مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را بالا می برد تصریح کرد: اگر چنانچه شریک جنسی فردی، ارتباطات جنسی دیگری هم داشته باشد باز هم احتمال بروز این سرطان بالاخواهد رفت.
فرزانه تصریح کرد: ویروسی که در خانم ها سبب بروز سرطان دهانه رحم می شود، در آقایان می تواند سبب ایجاد سرطان های مجرا، حلق و حنجره و معقد شود ازاین رو مرد و زن در صورت برقراری ایجاد روابط جنسی مختلف در معرض خطر مبتلا شدن به انواع سرطان ها هستند.
این متخصص زنان، یکی دیگر از فاکتورهایی که سبب ماندگاری ویروس پاپیلوما و سرطانی شدن آن در بدن می شود را مصرف دخانیات دانست و اضافه کرد: ابن مبحث که افراد سیگاری بیشتر از سایرین به این سرطان مبتلا می شوند حدودا ثابت شده است.
فرزانه، کاهش سطح ایمنی بدن را یکی دیگر از شاخص های ماندگاری و سرطانی شدن ویروس پاپیلوما دانست و اظهار نمود: اگر چنانچه فردی پیوند کبد و کلیه انجام داده باشد و یا مبتلا به ایدز باشد این ویروس فرصت بیشتری برای فعال شدن دارد.
وی تصریح کرد: ارتباط سالم زناشویی درصد مبتلا شدن به این سرطان را از ۱۰۰ درصد به یک درصد می رساند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بارزترین سن شیوع سرطان دهانه رحم را ۳۰ تا ۳۵ سالگی و در ادامه ۵۰ تا ۵۵ سال عنوان نمود و اضافه کرد: اگر روش های غربالگری و پیشگیری به درستی صورت گیرد در بازه زمانی کوتاه مدت میزان شیوع این سرطان به صفر خوهد رسید.
فرزانه، شناسایی علل بروز سرطانه رحم و واکسن ضد این بیماری را از قویترین موارد پیشگیری بروز این بیماری دانست و تصریح کرد: پروتکل های بین المللی برای کشورهای پیشرفته به این شکل است که دختران در سن بین ۱۱ تا ۱۲ سال در مقابل این بیماری واکسینه می شوند چون که در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی پاسخ ایمنی بدن افراد بسیار بهتر عمل می کند و احتمال مبتلا شدن به این سرطان در مقایسه با فردی که در سن ۲۵ سالگی واکسینه می شود به مراتب بیشتر است.
این متخصص زنان دانشگاه سفارش کرد: حتی اگر در سن بالای ۲۵ سال هم این واکسن استفاده شود، منفعت آن بسیار زیاد است ولی دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی واکسینه شدن افراد از سن ۱۲ سالگی است، به صورت کلی از سن ۹ تا ۲۶ سالگی استفاده از این واکسن منعی ندارد.
فرزانه تصریح کرد: حتی در بعضی از کشورها که زیرساخت ها و امکانات مالی فراهم است سفارش شده پسرها هم از این واکسن استفاده کنند.
وی، نکته مثبت دیگر در شناسایی زود هنگام سرطان دهانه را مشخص بودن این ناحیه در معاینات اولیه دانست و اضافه کرد: پیش از تبدیل شدن سلول به سلول های پیش سرطانی می توان این بیماری را تشخیص و درمان کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه انجام تست های پاپ اسمیر و بررسی اچ پی وی را ضروری ذکر کرد و اضافه کرد: از زمانی که رابطه جنسی شروع می شود انجام این تست ها به صورت دوره ای باید صورت گیرد.
فرزانه یکی دیگر از خصوصیت های سرطان دهانه رحم را ایجاد ضایعات پیش سرطانی دانست و اظهار داشت: این سرطان سیر آهسته ای دارد به این مفهوم که فردیکه در سن ۶۰ سالگی به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود بطور قطع این سرطان در سن ۳۰ سالگی ایجاد و قابل پیشگیری بوده.
به گفته این متخصص زنان، میزان بروز و شیوع سرطان دهانه ی رحم در هر جامعه ای نشان از سطح سواد سلامت مردم آن جامعه دارد چون که با پیشرفت هایی که در این عرصه بوجود آمده چنانچه افراد درباره این بیماری آگاهی واطلاعات داشته باشند اصلا نباید این بیماری در جامعه ای بوجود بیاید.
وی، واکسیناسیون ضد ایجاد سرطلن های دهانه رحم، سن مناسب برای ازدواج، ارتباط زناشویی سالم و پرهیز از مصرف سیگار و قلیان را از مهمترین علل کاهش ایجاد سرطان دهانه رحم دانست.
فرزانه ضمن اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم پیش از بروز علایم هم قابل پیشگیری است اظهار داشت: سرطان دهانه رحم ضایعات پیش سرطانی را از ده سال قبل به همراه خود دارد و با ساده ترین روش های آزمایشگاهی همانند پاپ اسمیر، اچ پی وی، معاینه قابل شناسایی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: خانم ها علاوه بر رفتن به پزشک برای چکاپ های دوره ای، اگر چنانچه پس از ارتباط جنسی گرفتار لکه بینی، ترشحات مزمنی که به آنتی بیوتیک جواب نمی دهد، دردهای مزمن لگنی و پریودهای نامنظم شدند باید از نظر بیماری های دهانه رحم بررسی شوند.
وی در مورد افرادی که به هر علت پس از ازدواج تماس جنسی کمی دارند هم سفارش کرد: امکان دارد در این موارد دهانه رحم پنهان بماند ازاین رو این افراد باید از ویزیت های سالانه متخصصان زنان غفلت نکنند.
فرزانه درباره ارتباط اثر ژنیک بر میزان مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم اظهار داشت: باوجود این که عامل اصلی، سرطان رحم یک ویروس می باشد ولی دونوع سرطان رحم وجود دارد، ولی در مورد شایع ترین نوع این سرطان که عامل آن ویروسی است، سابقه ژنتیکی خانوادگی به اثبات نرسیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: بیشتر از این که ژن خاصی در مبتلا شدن به این ویروس دخیل باشد، روابط جنسی در سنین پایین و بیشتر از یک پارتنر ایجاد این سرطان را قطعی می کند.
وی تصریح کرد: در بروز سرطان رحم عوامل ژنتیکی حدودا بی تأثیر است.
این متخصص زنان درباره نحوه درمان های مختلف سرطان دهانه رحم هم تصریح کرد: اگر این ضایعات در مرحله پیش سرطانی باشد می توان با برداشتن ضایعه بیمار را بدون خروج رحم درمان کرد، در این روش احتیاج به شیمی درمانی و رادیوتراپی وجود ندارد.
فرزانه لزوم چکاپ های دوره ای را برای شناسایی بموقع سرطان دهانه رحم مورد تاکید قرار دادو اظهار داشت: اگر چنانچه سرطان دهانه رحم پیش رونده باشد و بیماری در مرحله سه و چهار بیماری باشد، انجام درمان ها با روش رادیوتراپی لزوم دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بیماری های ایدز و اچ پی وی و سایر بیماری های مقاربتی کمک کننده است، اما نکته اینجاست که کاندوم به صورت قطعی و صددرصد از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری نمی نماید.
وی ضمن اشاره به این که جلوگیری از سرطان دهانه رحم با آگاهی و اطلاع رسانی ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: شیوع سرطان دهانه رحم چند سال پیش یکی از شایعترین سرطان های در ارتباط با زنان در کشور بود، از آغاز واکسیناسیون و غربالگری این سرطان جزء چهارمین سرطان شایع در زنان است.


1399/09/28
15:33:43
5.0 / 5
1072
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان