فوق تخصص بیماری های ریوی هشدار داد

لطمه بالای مازوت برای سلامت در بحران كرونا

لطمه بالای مازوت برای سلامت در بحران كرونا به گزارش بیمارستان دی فوق تخصص بیماریهای ریوی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به تبعات و عوارض آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه، عنوان کرد: میزان انتقال عفونت، ویروس و بیماری در هوای آلوده تشدید می شود.


دکتر عاطفه عابدینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اثرات و تبعات کوتاه و بلندمدت آلودگی هوا بر سلامت افراد، اظهار نمود: مهمترین مساله لطمه زا در آلودگی هوا وجود ذرات معلق یا Particle Matter در هواست که این ذرات معلق نه فقط به تشدید آلودگی هوا کمک می کنند، بلکه از آنجاکه ویروس ها و باکتری ها می توانند به این ذرات معلق متصل شوند، میزان انتقال عفونت، ویروس و بیماری در هوای آلوده چندبرابر می شود.
وی افزود: اگر طی چند سال قبل بزرگترین نگرانی ما اثرات آلودگی هوا بر سلامتی افراد بوسیله تحریک راه های هوایی و تنفسی و همین طور لطمه رسانی به ریه، بروز علایم آلرژی، خارش، سوزش، درگیری چشم ها، سرفه، سرگیجه، سردرد و سایر علائم بود، الان باید نگران این باشیم که افزایش میزان ذرات معلق در هوا می تواند میزان انتقال عفونت ویروس کرونا و سایر ویروس ها و عفونت های تنفسی را تشدید کند که این مساله همزمان با اپیدمی کرونا بسیار نگران کننده است.
این فوق تخصص ریه با اعلان اینکه آلودگی هوا می تواند به بروز آلرژی و حساسیت در راه های هوایی فوقانی و و تحتانی منجر شود، افزود: همین طور افزایش غلظت آلاینده هایی همچون ازن، co2 و اکسید نیتروژن می تواند وضعیت افراد دارای بیماریهای زمینه ای قلبی و ریوی را تشدید کند.
وی با تاکید بر اینکه افزایش غلظت آلاینده ها بر سلامت افراد سالم نیز موثر بوده و می تواند به بروز برخی بیماریها منجر شود، اظهار داشت: به عبارت دیگر افزایش غلظت آلاینده ها همزمان با آلودگی هوا، حتی در سالهای بعد می تواند بعنوان ریسک فاکتورها و عوامل خطر برای بروز سرطان های در رابطه با راه های هوایی عمل کند. علاوه بر آن می تواند موجب تشدید بیماریهای آسم، بیماریهای قلبی، دیابت، برونشیت و بیماریهای مزمن ریه همچون فیبروز ریه شود.
عابدینی افزود: آلودگی هوا همین طور می تواند به صورت یک عامل لطمه زا وارد راه های هوایی شده و با تحریک آن، به بروز سایر علایم و بیماریها منجر شود؛ از جانب دیگر افزایش غلظت آلاینده ها در هوا می تواند موجب ایجاد سرگیجه، سردرد، عدم تمرکز و عدم تعادل طبیعی ذهن شده و همین طور بر روی یادگیری افراد هم اثرگذار باشد.
این فوق تخصص ریه همین طور با اشاره به لطمه زایی بالای آلاینده مازوت بر سلامت افراد، عنوان کرد: متاسفانه میزان غلظت آلاینده مازوت در تهران از میزان طبیعی بالاتر رفته که این مساله می تواند علاوه بر ایجاد عوامل تحریک زا در راه های هوایی، به بروز بیماریهای دیررس و مزمن نیز منجر شود که این مساله می تواند بسیار خطرناک تر از لطمه های حاد آن باشد.
وی ضمن تاکید بر اینکه مسئولین باید سریع تر در ارتباط با محدودسازی تولیدکنندگان مازوت در تهران تصمیم گیری کنند، عنوان کرد: با وجود لطمه زایی بالای مازوت بر سلامت افراد، سفارش اکید عدم حضور افراد مسن، کودکان، افراد دارای بیماریهای زمینه ای و خانم های حامله در فضای باز بوده و سفارش می شود سایر افراد نیز اگر کار ضروری ندارند از منزل خارج نشوند.
عابدینی در آخر با اشاره به برخی راهکارها جهت پیش گیری از تبعات آلودگی هوا و آلاینده ها بر سلامت افراد، عنوان کرد: سفارش اصلی عدم حضور در فضای باز و بخصوص اجتناب از کارهای ورزشی در زمان های آلودگی هواست، چونکه با فعالیت ورزشی هوای بیشتری موجب ریه ها شده و پس لطمه زایی آن بیشتر است. همین طور سفارش می شود افراد تغذیه سالم داشته و بیش از گذشته میوه جات و سبزیجات سالم و تازه مصرف کنند؛ مصرف شیر و همین طور نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب و مایعات تازه نیز در این دوران کمک کننده است.
وی اشاره کرد: در زمان آلودگی هوا اگر ضرورتی برای حضور در فضای باز وجود دارد حتما از ماسک استفاده کنید؛ چونکه می تواند از ورود ذرات بزرگتر جلوگیری کرده و تا حدودی از بروز لطمه های ناشی از آلاینده ها محافظت می کند.
منبع:

1399/10/13
13:21:12
0.0 / 5
1203
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان