رشد ۶ درصدی سرطان ها در كشور

رشد ۶ درصدی سرطان ها در كشور رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری و  تا 40 درصد هم علاج قطعی دارند، اظهار داشت: هزینه درمان سرطان در ایران حداقل دو برابر سایر بیماری هاست و سالانه 3000 میلیارد تومان هزینه درمان سرطان در کشور می شود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت و فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با اشاره به اینکه سالانه قریب به ۱۵۰ هزار مورد سرطان جدید در کشور داریم، اظهار داشت: یعنی چیزی حدود ۶ درصد رشد سرطان در کشور داریم که علل مختلفی دارد.
وی "سن بالا" را یک عامل خطر جدی در بروز سرطان دانست و اظهار داشت: از آنجائیکه جمعیت کشور ما در حال پیر شدن است، پس سن بعنوان یک ریسک فاکتور مهم به حساب می آید، بگونه ای که سن به تنهایی تا ۷۰ درصد در بروز سرطان اثرگذار است و ۳۰ درصد باقی مانده به سایر ریسک فاکتورها ارتباط دارد.
دکتر اکبری سرطان ها را به دو دسته ارثی و غیر ارثی تقسیم کرد و اظهار داشت: سرطان های ارثی زیر ۱۰ درصد و چیزی بین ۵ تا ۶ درصد سرطان ها را به خود اختصاص می دهد و بقیه سرطان ها به علل فردی و عوامل خطر در بدن افراد بروز می کند.
وی در این رابطه به اصطلاح "سرطان خانوادگی" اشاره نمود و اظهار داشت: سرطان های خانوادگی با سرطان ارثی متفاوت می باشد و اغلب به علت اشتراکات در عوامل خطر و سبک زندگی مشابه خانواده ها بروز پیدا می کند.
سرطان دومین عامل مرگ و میر ایرانیان
این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با اشاره به اینکه سرطان دومین عامل مرگ و میر ایرانیان به حساب می آید، اظهار داشت: تنها در ۳ سال گذشته، سرطان سومین عامل مرگ ایرانیان بود ولی الان پس از بیماری های قلبی عروقی، دومین مورد سرطانهاست، البته اگر بیماری های قلبی را از بیماری های عروقی جدا نماییم، سرطان نخستین عامل مرگ در کشور به حساب می آید.
دکتر اکبری با تکیه بر اینکه این مسئله نشان دهنده اهمیت و ضرورت برنامه ریزی مسئولان برای جلوگیری از بروز سرطان در کشور است، اظهار نمود: بروز سرطان در جوامع قابل پیش بینی است، همین طور ۴۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری بوده و تا ۴۰ درصد هم علاج قطعی می شوند، البته به شرط اینکه برای آنها برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم.
مهمترین ریسک شاخص های بروز سرطان در کشور
دکتر اکبری با اشاره به اینکه ریسک شاخص های بروز سرطان در کشور در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: نخستین ریسک فاکتور بروز سرطان دخانیات است، به عبارت دیگر ۳۰ درصد کل مرگ ها به دلیل مصرف دخانیات در کشور است و در مورد سرطان نیز به تنهایی ۳۰ درصد عامل خطر و مبتلاشدن مصرف انواع دخانیات است.
مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه دخانیات در کشور ما چه از نظر قانونی و چه تاریخی انحصار دولتی دارد، اظهار داشت: به عبارت دیگر جلوگیری از بروز ۳۰ درصد مرگ ها که به دلیل مصرف دخانیات بروز می کند دست دولت می باشد ولی به دلیل درآمدزا بودن صنعت دخانیات، پیشگیری به عمل نمی آید، در صورتی که باید توجه داشته باشیم که مصرف دخانیات به دلیل به خطر انداختن سلامت افراد جامعه بعنوان بالاترین سرمایه هر کشور، هزینه های زیادی بوجود می آورد.
رییس مرکز تحقیقات سرطان درباب سایر ریسک شاخص های بروز سرطان در کشور، به چاقی اشاره نمود و اظهار داشت: چاقی دومین عامل خطر بروز سرطان در کشور است. ۱۴ درصد نوجوانان و ۴۰ درصد بانوان در کشور اضافه وزن دارند که علاوه بر ریسک فاکتور مبتلاشدن به سرطان، در بروز فشار خون چربی بالا و غیره نیز اثرگذار می باشد.
وی فعالیت فیزیکی را سومین عامل خطر بیان کرد و اظهار داشت: متأسفانه تنها ۱۶ تا ۱۸ درصد مردم ما فعالیت فیزیکی مناسب دارد و حدود ۸۴ درصد فعالیتهای فیزیکی مناسب را ندارند، در صورتی که ایجاد فرهنگ و بستر فعالیت فیزیکی یک کار دولتی و حکومتی است.
دکتر اکبری رژیم غذایی مناسب را مسئله بعدی در جلوگیری از بروز سرطان ها عنوان نمود و افزود: متاسفانه تقریباً هیچ مسئولی برای تعیین رژیم غذایی مناسب در سبد غذایی مردم نداریم و همه چیز را به بازار آزاد سپرده ایم و نظارت دقیقی بر روی گنجاندن مواد غذایی مناسب و دارای کالری و انرژی مناسب در سبد غذایی مردم وجود ندارد، این در حالیست که در کل رژیم غذایی مناسب یک برنامه ملی میطلبد.
آلودگی هوا یکی دیگر از با اهمیت ترین ریسک فاکتورها در بروز سرطان
این استاد دانشگاه آلودگی هوا را بعنوان یکی دیگر از با اهمیت ترین ریسک فاکتورها در بروز سرطان دانست و افزود: در سال ۲۰۱۳ پس از سال ها کار تحقیقاتی ثابت شد که آلودگی هوا می تواند سرطان زا باشد و بعنوان یکی از با اهمیت ترین عوامل ایجاد سرطان عنوان شد.
وی افزود: البته زمانیکه از آلودگی هوا صحبت می شود همه اذهان به سمت شهرهای صنعتی می رود، در حالیکه میزان بروز بیماری های ریوی و سرطان ها در روستاها و مناطق فقیرنشین نیز بالاست که علت آن مساله ای تحت عنوان "آلودگی هوای درون خانه ای" است که اغلب از فقر و رفتارهای اجتماعی ناشی می شود. ازاین رو آلودگی هوای درون خانه ای در اغلب روستاها و مناطق فقیر و حاشیه نشین از عوامل خطرزا برای بروز سرطان محسوب می شود؛ عدم رعایت بهداشت و یا نبود وسایل گرم کننده مناسب و استاندارد یکی از عوامل بروز این نوع آلودگی است.

دکتر اکبری در عین حال با تکیه بر آلودگی هوای شهرهای صنعتی بعنوان یکی از ریسک شاخص های مهم بروز سرطان، اظهار داشت: نباید شک نماییم که آلودگی هوا در شهرهای صنعتی عامل خطر بروز انواع بیماری ها و سرطان ها برای نسل های بعدی و فرزندانمان به حساب می آید. دود و آلودگی هوا یک عامل خطر قابل انتقال به نسل های بعدی است و می تواند بعنوان یک عامل اپی ژنتیک در ابتلای سریعتر نسل های بعدی به انواع بیماری ها و همین طور سرطان ها اثرگذار باشد.

مقایسه بروز سرطان در داخل کشور و کشورهای غربی
رییس مرکز تحقیقات سرطان با مقایسه بروز سرطان در داخل کشور و کشورهای غربی اظهار داشت: هم اکنون ما یک پنجم غربی ها سرطان داریم اما هیچ کشوری به اندازه ما رشد سرطان ندارد، در کشور ما میزان بروز موارد جدید سرطان ۱۵۰ در ۱۰۰ هزار نفر است ولی در غرب ۵۰۰ مورد در ۱۰۰ هزار نفر است.
سرطان معده کشنده ترین سرطان در میان زنان و مردان ایرانی
وی ضمن اشاره به شکل متفاوت سرطان در کشور ما اظهار داشت: سرطان معده کشنده ترین سرطان در میان زنان و مردان ایرانی است و بیشترین مرگ سرطانی ناشی از سرطان معده است؛ در صورتی که سرطان معده در کشورهای غربی از دهمین سرطان کشنده نیز عقب تر رفته است.
این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان، سرطان معده را یک سرطان اجتماعی دانست و اظهار داشت: بروز آن به عوامل اجتماعی مختلف، بهداشت دهان و دندان، مصرف مواد داغ و همین طور دخانیات ارتباط مستقیم دارد، بعنوان نمونه میزان بروز سرطان معده در شمال غرب و شمال شرق کشور بالاست، چونکه مصرف دخانیات و مواد داغ در این استانها نسبت به سایر مناطق بیشتر است. به همین نسبت به علت افزایش سطح بهداشت و سواد سلامت افراد میزان بروز سرطان معده در استان های تهران و اصفهان در حال کاهش است.
اکبری سرطان پستان را شایع ترین سرطان در میان زنان ایرانی عنوان نمود و اظهار داشت: حدود ۲۶ درصد سرطان های زنان به سرطان پستان اختصاص دارد یعنییک چهارم سرطان های زنان را به خود اختصاص داده و در همه دنیا یک معضل بهداشتی به حساب می آید. همین طور سرطان پستان دومین دلیل مرگ ناشی از سرطان در میان زنان و دومین دلیل مرگ در میان خانم هاست.
وی ضمن اشاره به شایع ترین سرطان ها در زنان و مردان، اظهار نمود: سرطان های پستان، پوست، معده، روده بزرگ، خون و ریه شایعترین سرطان ها در میان زنان و مردان ایرانی به حساب می آید که این ترتیب در زنان، پستان، پوست، معده، روده بزرگ، خون و ریه و در مردان به ترتیب معده، پوست، خون، روده بزرگ و ریه است.
بالای ۸۰ درصد سرطان های کودکان به علاج می رسند
این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان همین طور در مورد سرطانهای کودکان مطرح کرد: ۲.۵ درصد سرطان های کشور در ارتباط با کودکان و شایع ترین نوع آن خون و بعد کلیه و مغز است، البته خوشبختانه بالای ۸۰ درصد سرطان های کودکان به علاج می رسند.
1399/11/08
15:38:46
0.0 / 5
1286
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان