یك پزشك اورژانس تشریح كرد

علایم هشدار كرونا

علایم هشدار كرونا یک پزشک اورژانس با اعلان اینکه بیماری کووید-19 دارای سه فاز سرماخوردگی، ریوی و التهابی است؛ علایم هشدار کرونا را تشریح نمود و اظهار داشت: به محض اینکه علایم سرماخوردگی را در خود احساس کردید، شامل آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف 37.5 درجه و...، ابتدا خودرا قرنطینه کرده و درمانهای خانگی را شروع کنید.دکتر حسین کرمانپور در گفت و گو با ایسنا، درباره علایم کرونای جهش یافته انگلیسی، اظهار داشت: بطور کلی کروناها و خانواده ویروس هایی مانند کرونا نظیر سرماخوردگی، آنفلوآنزا، مِرس، سارس و... علایم اولیه شان در فاز اول شبه سرماخوردگی است و می تواند با آبریزش بینی، گرفتگی و درد عضلات، سردرد، سرفه و... شروع شود. در کرونا تفاوت این بود که کرونا تب شدیدی می دهد که با دارو رفع نمی گردد و همراه با یک بدن درد و خستگی مفرط است. گاهی هم با علایم گوارشی هم راه است. علایم گوارشی از اختلال در چشایی گرفته تا اسهال، استفراغ، تهوع و حتی گاهی یبوست.

وی اضافه کرد: بدین سبب چه ویروس جهش پیدا کند چه نکند، با این علایم هم راه است. فقط در نوع برزیلی ویروس می باشد که علاوه بر سرعت انتشارش، مقداری بیماری زایی اش هم بالا رفته است که البته هنوز در ایران دیده نشده است. خوشبختانه ویروس جهش یافته انگلیسی در انگلستان کنترل شده که با روش های مختلف توانستند آنرا کنترل کنند. جهش یافتگی انگلیسی بیشتر به نفع سرعت سرایت بیشتر بوده، جز نوع بزریلی که یک مقداری عوارض جانبی و کشندگی بالاتری داشته است، اما علایم اولیه حدودا یکسان است.

وی ادامه داد: امروز در دوران کرونا، هرکس علایم سرماخوردگی دارد که معمولا با بدن درد، آبریزش بینی، سردرد و... آغاز می شود، بنایش را بر کرونا بگذارد. بطوریکه ابتدا خودرا در خانه قرنطینه کند، مایعات بخورد و اگر چهار تا پنج علایم هشدار را پیدا کرد، در آن مرحله باید به پزشک مراجعه کند.
علائم هشدار کرونا
کرمانپور در تشریح علایم هشدار کرونا، اظهار داشت: یکی از علایم هشدار تب سرکش است. تبی که با وجود مصرف دارو و بدن شویی کنترل نشود. دوم اینکه تنفس مختل شود. بطوریکه یا بیمار گرفتار تند تنفسی شود و تعداد تنفس در دقیقه بیشتر از ۲۷ عدد شده و به مرز ۳۰ تا برسد و افزایش یابد. تنفس را فرد دیگری در حالت استراحت باید در بیمار اندازه گیری نماید. اگر تعداد تنفس در دقیقه نزدیک ۲۸ تا بود و بیشتر می شد، بیمار باید به مرکز درمانی و پزشک مراجعه کند. سومین علامت هشدار این است که لب، انگشتان، زیر ناخن ها حالت تیرگی پیدا کند که ناشی از کاهش اکسیژن است. اگر در خانه پالس اکسی متری دارند، اگر ساعت به ساعت میزان اشباع اکسیژن خودن شان از ۹۶ به پایین می آید و به زیر ۹۱ رسید، دیگر محل رجوع به پزشک است. برای اینکه به این معنا است که در ریه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و باید به مرکز درمانی مراجعه نموده و ارزیابی کرده و درمان را سریع شروع کنند. علائمی مانند بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون هم این روزها علامت خطر شمرده می شود. بر این اساس اگر فشار خون فرد قبلا ۱۲ روی ۱۰ یا ۱۲ روی هشت بوده، اما به تدریج ۱۳ روی هشت یا ۱۴ روی ۹ می شود و بالا می رود، باید به پزشک مراجعه و وضعیت فرد بررسی شود.
خوددرمانی برای مبتلایان این علایم، ممنوع
وی افزود: اگر افرادی در خانه دیابت دارند یا اصلا دیابت هم ندارند، اما امکان سنجش قند خون را در خانه دارند، قند خون ناشتا اگر از زیر ۱۰۰ به بالای ۱۰۰ افزایش می یابد و قند خون غیرناشتا بالای ۱۴۰ باشد و طی چند مرحله اندازه گیری در حال افزایش هم هست، باید به پزشک مراجعه کنند. برای اینکه باید قندشان کنترل شود، در غیر این صورت عوارض و شدت بیماری در افزاد افزایش می یابد. در عین حال سرفه هایی که زندگی بیمار را مختل کند نیز محل رجوع به پزشک است. اگر سرفه های شدید دارند و با وجود خوردن دارو سرفه شان کنترل نمی گردد، باید مراجعه کنند. دیده شده برخی هم در خانه التهاب مفاصل پیدا می کنند که ممکنست ناشی از ایجاد لخته باشد، این افراد هم باید به پزشک مراجعه نموده و با خودشان شوخی نکنند. طبابت و خوددرمانی به افرادی که این علایم را دارند، به هیچ وجه سفارش نمی گردد.
چند روز طول می کشد تا علایم کرونا ظهور کنند؟
وی درباره مدت زمانی که سپری می شود تا این علایم بروز پیدا کنند، اظهار داشت: هیچوقت کسی که حالا با فرد مشکوک مواجه می شود، بلافاصله گرفتار علایم نمی گردد. خیلی ها اعلام می کنند که من امروز سوار تاکسی و کنار یک شخص مشکوک به کرونا بودم، وقتی که به محل کارم رسیدم تب و لرز داشتم. این ربطی به آن تاکسی ندارد. اگر دو تا سه روز پس از مواجهه با بیماری یا فرد مشکوک، در افراد علائمی بروز پیدا کند، باید بنا را بر کرونا بگذاریم، خودمان را رصد و در خانه قرنطینه نماییم، مایعات زیاد بنوشیم، دمنوش بخوریم و... تا وارد فازهای بعد نشوند.
۳ فاز کرونا
کرمانپور با اعلان اینکه بطور کلی دوران مبتلاشدن به کرونا را به سه فاز تقسیم می نماییم، اظهار داشت: فاز سرماخوردگی، فاز ریه، فاز التهابات. بهترین و خوش خبرترین حالت این است که در فاز سرماخوردگی جلوی دشمن را بگیریم تا وارد فازهای بعدی نشود. فاز ریوی بیماری، با سرفه های قطاری، سرفه های خلط دار، علایم گوارشی و... هم راه است. فاز سوم هم فاز طوفان التهابی است که بیمار در بیمارستان و آی سی یو بستری می شود. آنچه برای اطلاع مردم مهم می باشد، این است که اگر بتوانند در دوران سرماخوردگی بیماری اقدامات لازم یعنی اعمال قرنطینه خانگی، شروع درمان های علامتی را جهت کاهش سرفه و درد و افزایش مایعات بدن را انجام دهند، بسیار عالی است تا وارد فاز دوم نشوند. اگر وارد فاز دوم شدند، به بیمارستان مراجعه کنند که در آنجا تشخیص می دهند که فرد باید به خانه برگردد یا باید در بیمارستان بستری شوند. برخی افراد در فاز دوم در بیمارستان درمان می شوند، اما متاسفانه برخی در بیمارستان وارد فاز سوم هم می شوند. برای اینکه دیگر دیر شده و به درمان های سنگین تر نیاز دارند.
درمان های خانگی کرونا در فاز سرماخوردگی
این پزشک اورژانس درباره درمان های خانگی در دوران فاز سرماخوردگی کرونا، اظهار داشت: به محض اینکه علایم سرماخوردگی را در خودمان احساس کردیم، شامل آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف ۳۷.۵ درجه و...، ابتدا خودرا قرنطینه نماییم. در عین حال نخستین کار این است که میزان مایعات بدن شان را بالا برند. در فصل سرد بیشتر مایعات گرم و ولرم و در فصل گرم هم مایعاتی که بیشتر دوست دارند. این مایعات کم نمک و کم شکر باشد. مانند آبمیوه های طبیعی. حتما در این دوره باید ادرار فرد در خانه اندازه گیری شود. یک لیتر در شبانه روز ادرار داشته باشد، کمتر شود، علامت خطر است، اما بیشتر باشد، خوب هم هست.

کرمانپور افزود: اقدام بعدی تمرین تنفس برتر است که حتما کمک می نماید. بطوریکه روزانه پنج الی شش بار این تمرین را انجام دهد. ظرفیت ریه اش را پُر اکسیژن معمولی هوا کرده یا اگر می تواند لب پنجره یا روی پشت بوم از هوای آزاد، یک دم عمیق می کشد، نفسش را دو تا سه ثانیه نگه می دارد و بعد با سرعت بیشتری به بیرون بازدم می کند. باردیگر دو سه ثانیه نفسش را نگه می دارد و باردیگر یک دم عمیق می کشد. به همین ترتیب دم و بازدم به اضافه دو نگهداشت تنفسی را انجام می دهد که چند بار تمرین می کند. این تمرین موجب می شود که کل ریه پر از اکسیژن شود و ویروس نتواند در آنجا زندگی کند.

وی همین طور اظهار داشت: در عین حال افراد دارای علایم سرماخوردگی، از قرص های سرماخوردگی معمولی هر هشت ساعت، شربت دیفن هیدرامین هر هشت ساعت، روزانه یک قرص ویتامین دی ۱۰۰۰، روزانه یک قرص زینک و روزانه چهار قرص ویتامین سی ۲۵۰ استفاده کنند. اگر علایم گوارشی پیدا کردند، با ORS خودشان را درمان کنند که دستور مصرف آن روی بسته بندی نوشته شده است. اگر حالت تهوع داشتند بزرگسالان می توانند یک یا دو قاشق شربت دیفن هیدرامین پیش از غذا مصرف کنند و کودکان زیر ۹ سال هم نصف قاشق مصرف کنند. در این دوره هیچ آنتی بیوتیکی جز با نظر پزشک لازم نیست. هر داروی دیگری که خودسرانه بخواهند مصرف کنند، ممکنست بیماری را به فاز دوم برسانند.

وی اظهار داشت: افرادی هم که به بیماری دیابت مبتلا هستند، حتما قندشان را با دقت بیشتر کنترل کنند، هیچ دارویی از قندشان را قطع نکنند. بیماریهای زمینه ای هم حتما داروهایشان را ادامه دهند و قطع نکنند. اگر هم گرفتار تنگی نفس و... شدند، باید به پزشک مراجعه کنند.
1400/01/28
10:05:02
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان