عوامل تشدید كننده خطر زوال عقل در میانسالان و سالمندان

عوامل تشدید كننده خطر زوال عقل در میانسالان و سالمندان بیمارستان دی: پزشکان آمریکایی در مطالعات خود تلفیقی از چند عامل را شناسایی کرده اند که با خطر فزآینده زوال عقل در سنین میانسالی و سالمندی مرتبط هستند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشکی در آمریکا می گویند: در این مطالعات روی شاخصهای خطرزای متغیری تمرکز کردیم که آگاهی از آنها به افراد کمک می نماید احتمال مبتلاشدن به زوال عقلی را در خود کاهش دهند.
سایت مدیکال دیلی در این زمینه نوشت: در این بررسی ها به چهار فاکتور خطر زا اشاره شده که نخستین مورد آن سن است. سن یکی از حائز اهمیت ترین شاخصهای خطرزا در مبتلاشدن به این بیماری است که به ندرت در افراد کمتر از ۶۰ سال مشاهده می شود. همین طور متخصصان معتقدند افرادی که دید مثبت تری به دوره سالمندی دارند کمتر با خطر مبتلاشدن به این بیماری مواجهند.
فاکتور دوم شاخص توده بدنی افراد در این سنین است. مطالعاتی که شاخص توده بدنی را بعنوان فاکتور خطرزای احتمالی در بروز زوال عقلی مورد بررسی قرار داده با نتایج مغایری همراه بوده است. در حالی که در بعضی از آنها شاخص توده بدنی بعنوان فاکتور موثری در نظر گرفته شده در بعضی از آنها نقش شاخص توده بدنی در افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقلی رد شده است. در حالی که در سال ۲۰۱۷ نیز شواهدی در خصوص ارتباط چاقی در دوران میانسالی با افزایش ریسک زوال عقلی بدست آمده این ارتباط بطور قطع تایید نشده است. با این وجود در حالی که اکنون روشی برای پیش گیری از زوال عقلی وجود ندارد بهترین شواهد موجود نشان میدهد کنترل وزن سالم، روشی کلیدی در حفظ سلامت مغز است.
وضعیت تاهل نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر صحت عقل در سنین بالاتر است. نتایج یک پژوهش نشان میدهد وضعیت تاهل به شدت با زوال عقلی مرتبط می باشد. قبل از این نیز یافته های مشابهی بدست آمده بود. هر چند "آندرو سامرلد" از کالج لندن در انگلیس گفته است که کاهش این خطر تحت تاثیر مستقیم ازدواج کردن نیست اما در حقیقت این تاثیر با شاخصهای مختلف سبک زندگی مرتبط می باشد که افراد متاهل آنرا رعایت می کنند.
همین طور مطالعات مختلفی نشان داده است افرادی که در طول دوره میانسالی کمتر می خوابند بیشتر احتمال دارد به زوال عقلی گرفتار شوند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد افرادی که بیش از ۹۰ دقیقه طول می کشد تا وارد مرحله REM (مرحله پنجم خواب) شوند بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقلی قرار دارند.


زوال عقل از عوارض کمخوابی در میانسالی

همین طور نتایج یک پژوهش که بتازگی انجام گرفته تایید می کند که کم خوابی در میانسالی می تواند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را افزایش دهد.
سالهاست که پژوهشگران در مورد چگونگی ارتباط خواب با کاهش قدرت شناختی بررسی هایی انجام داده اند. یافته های بدست آمده در این رابطه قطعی نبوده برای اینکه دشوار است متوجه شد آیا خواب ناکافی از نتایج تغییرات مغزی و زمینه ساز زوال عقل است یا اینکه خواب ناکافی واقعا می تواند به ایجاد این تغییرات کمک نماید.
حالا پژوهشگران در یک مطالعه جامع به یافته هایی دست پیدا کردند که نشان می دهد: افرادی که در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی خواب کافی ندارند، ممکنست در سنین بالاتر به زوال عقل مبتلا شوند.
در این بررسی نزدیک به ۸۰۰۰ نفر در انگلیس برای مدت ۲۵ سال و زمانیکه ۵۰ سال داشته اند، حضور داشتند و مشخص شد: افرادی که بطور مداوم شش ساعت یا کمتر در یک هفته می خوابند، حدود ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که بطور منظم هفت ساعت می خوابند، احتمال دارد در سه دهه بعدی عمر خود به زوال عقل مبتلا شوند.
به گزارش بیمارستان دی به نقل از نیویورک تایمز، دکتر اریک موسیک، متخصص مغز و اعصاب از آمریکا که در این بررسی مشارکت نداشت، اظهار داشت: تغییرات مغز قبل از بروز زوال عقل همچون انباشت پروتیئن های در رابطه با آلزایمر حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش از ظاهر شدن مشکلات حافظه شروع می شود و بدین سبب الگوهای خواب در این بازه زمانی می تواند تاثیر نوظهور بیماری باشد.
منبع:

1400/02/01
21:40:40
5.0 / 5
697
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان