متخصص خون و سرطان بالغین؛

علایم سرطان خون را بشناسیم

علایم سرطان خون را بشناسیم به گزارش بیمارستان دی متخصص خون و سرطان بالغین با تاکید بر ضرورت جلوگیری از به تعویق افتادن درمان مبتلایان به سرطان مغز استخوان اظهار داشت: سرطان بافت مغز استخوان در میان افراد جامعه به سرطان خون مشهور است.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، عباس حاجی فتحعلی، اضافه کرد: این سرطان زمانی در فرد رخ می دهد که تمام فضای بافت مغز استخوان با سلول های سرطانی یا بلاست که سلول هایی جوان، فاقد عملکرد، تمایز نیافته و دارای تکثیر زیاد هستند اشغال می شود. در این وضعیت، فضایی برای مغز استخوان که بتواند به تولید سلول های نرمال خون نظیر پلاکت، گلوبول قرمز و سفید بپردازد، باقی نمی ماند.
وی، مرگ بیماران مبتلا به سرطان خون را در اثر عوارض ناشی از کاهش میزان تولید سلول های نرمال خونی عنوان نمود و اظهار داشت: این بیماران به سبب کاهش پلاکت گرفتار خونریزی های شدید می شوند یا به سبب کاهش گلبول های سفید خونی مرتباً به عفونت های خطرناک مبتلا می شوند که موجب مرگ این بیماران می شود.
رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی، سرطان خون را دارای انواع مختلفی ذکر کرد که دو نوع لنفویید ALL و میلوئید AML از شایع ترین آنها هستند.
به گفته وی، هنوز علت مشخصی برای سرطان های خون شناخته نشده است اما یکسری فاکتورها و عوامل مشخص شدند که در بروز و پیدایش این نوع سرطان ها نقش دارند که از آن جمله به رادیاسیون یا تشعشعات اتمی با دوزهای بالا، مواجهه طولانی مدت با برخی مواد شیمیایی، بعضی ویروس ها و برخی بیماریهای ژنتیکی نظیر سندرم داون یا بیماریهای زمینه ای اشاره نمود.
حاجی فتحعلی اشاره کرد: وجود این عوامل و فاکتورها در فرد به این معنا نیست که حتما موجب بروز این سرطان می شود بلکه می تواند در بروز بیماری مؤثر باشند.
این متخصص خون و سرطان بزرگسالان با اعلان اینکه اغلب اوقات نشانه های بیماری غیر اختصاصی هستند اظهار داشت: بیماران گاهی به سبب کاهش تولید پلاکت و سلول های خونی با مشکلاتی نظیر خونریزی از بینی یا سایر بخش های بدن، کبودی های گوناگون مراجعه می کنند. همین طور ممکنست بیمار به سبب کاهش تولید گلبول های سفید خونی مستعد ابتلاء به عفونت های مکرر، تب، سرماخوردگی های مکرر باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه کاهش وزن را بعنوان یک علامت اولیه مهم در این بیماری ذکر کرد و اظهار داشت: کاهش وزن بیش از ۱۰ درصد وزن بدن در کمتر از ۶ ماه یکی از علایم مهم اولیه است که در صورت مشاهده فرد حتما به پزشک مراجعه کند.
وی تعریق به ویژه تعریق شبانه را نیز جزو علایم بسیار مهم در این سرطان برشمرد و اضافه کرد: این بیماران در هنگام خواب شبانه گرفتار تعریق شدید می شوند به نحوی که وقتی فرد از خواب بیدار می شود تمام رختخوابش به سبب تعریق زیاد خیس و مرطوب شده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: بروز دردهای استخوانی، بی اشتهایی و نشانه هایی از این قبیل که بصورت ناگهانی در فرد به وجود آمده است می تواند زنگ خطری در فرد باشد و باید علت یابی شود.
به گفته حاجی فتحعلی برای تشخیص بیماری پزشک از روش های تشخیصی مختلفی نظیر آزمایش خون، بیوپسی مغز استخوان و فلوسایتومتری بنا به ضرورت استفاده می نماید.
عضو هیئت علمی دانشگاه ساده ترین روش تشخیصی برای این سرطان را استفاده از نمونه خون محیطی یا CBC عنوان نمود که در بسیاری اوقات با بهره گیری از آن می توان به تشخیص بیماری رسید.
وی مورفولوژی خون محیطی، بیوبپسی یا نمونه گیری از مغز استخوان، فلوسایتومتری و تست های ژنتیکی را از دیگر روش های تشخیص این نوع سرطان برشمرد و اشاره کرد: تشخیص قطعی بیماری با نمونه گیری از مغز استخوان صورت می گیرد که در این روش با ارزیابی مورفولوژی سلول ها، سلول های سرطانی تشخیص داده می شود.
این متخصص خون و سرطان بزرگسالان تصریح کرد: برای تشخیص دقیق نوع سرطان های لنفوئیدی یا میلوئیدی و…، از امکانات دیگری به نام فلوسایتومتری استفاده می شود.
حاجی فتحعلی تست های ژنتیکی را از دیگر روش های تشخیصی عنوان نمود که علاوه بر تشخیص؛ پیش آگهی، میزان خطر، احتمال عود بیماری را نیز نشان میدهد تا برمبنای آن بیمار تحت درمان مناسب قرار گیرد.
رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی روش های درمان این بیماری را بسیار متفاوت همچون درمان های حمایتی و نگهدارنده و … برشمرد و به دارو درمانی، شیمی درمانی، سلول درمانی و پیوند مغز استخوان اشاره نمود.
به گفته وی در نوعی از سرطان خون به نام سرطان مزمن لنفوئیدی CLL بیمار نیاز به درمان خاصی نداشته و فقط سال ها تحت نظر پزشک قرار می گیرد. درمان مبتلایان به سرطان مزمن میلوئیدی CMLنیز فقط با تجویز یک داروی خوراکی صورت می گیرد و بیمار سالیان سال بدون هیچ مشکل و عارضه ای تحت درمان قرار می گیرد.
این متخصص خون و سرطان بالغان، شیمی درمانی را شایع ترین درمان در سرطان عنوان نمود و اضافه کرد: درصورت ورود سرطان ها از فاز خاموشی به سایر فازهای بیماری، شیمی درمانی پیچیده مرسوم ترین درمان شمرده می شود. در این روش درمانی اهتمام می شود سلول های سرطانی را از بین برده و اصطلاحاً بیماری را به فاز خاموشی ببریم اما این روش درمان یا علاج قطعی بیماری نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه از درمان های قطعی این بیماری به روش های جدیدی نظیر سلول درمانی اشاره نمود که دریچه جدیدی را در درمان این بیماران گشوده است.
حاجی فتحعلی پیوند مغز استخوان را یکی از راه های درمان بسیار مؤثر در این بیماران ذکر کرد که بصورت وسیع در ایران همچون در بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی انجام می شود.
رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی با بیان این مطلب که مبتلایان به سرطان مغز استخوان بعد از طی روند درمانی از بیمارستان مرخص شده و به منزل می روند اشاره کرد: این افراد به سبب ضعف سیستم ایمنی، شیمی درمانی و استفاده از داروهای مختلف تا مدتها مستعد ابتلاء به عفونت هستند.
به گفته حاجی فتحعلی، برای پیش گیری از بروز عفونت ها به این بیماران سفارش می شود که نکاتی را رعایت نمایند که استفاده از غذاهای کاملاً پخته، شست و شوی مرتب دست ها، شست وشو و ضدعفونی کامل میوه ها، ماندن در منزل، اجتناب از حضور در مکان های پر ازدحام، دوری از افراد مبتلا به عفونت های مختلف همچون موارد مذکور است.
متخصص خون و سرطان بالغان رعایت موارد مذکور را برای این بیماران الزامی برشمرد و اصرار کرد بعد از درمان مؤثر پیوند مغز استخوان که سلول های خونی در بدن تولید شد، فرد به حالت نرمال برگشته و می تواند به زندگی روزمره خود برگردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بیماری کرونا که افراد عادی و سالم جامعه را گرفتار مشکلات و عوارض می کند؛ در بیمارانی که شیمی درمانی شده و گرفتار ضعف سیستم ایمنی هستند عوارض شدید تری را به وجود می آورد.
وی تصریح کرد: باتوجه به شرایط خاص این بیماران، تزریق واکسن کووید ۱۹ برای این بیماران اولویت دارد. باتوجه به شرایط خاص و شدت پیشرفت بیماری، فقط واکسن چینی را برای این بیماران سفارش می نماییم.
حاجی فتحعلی برای پیش گیری از ابتلاء به بیماری کرونا سفارش کرد: این افراد باید حتما شرایط قرنطینه را بیشتر از سایر افراد جامعه رعایت نمایند. تنها سفارش ما به این بیماران استفاده از ماسک است که اگر از دو عدد ماسک بصورت همزمان استفاده کنند مطلوب تر است. البته رعایت فاصله های اجتماعی تا دو متر نیز برای این افراد سفارش می شود. همین طور شست و شوی دست ها نیز مهمست اما مهترین نکته استفاده از ماسک و رعایت فاصله های اجتماعی است.
وی با توجه به این که بیماران مذکور گرفتار ضعف سیستم ایمنی هستند اشاره کرد: افرادی که با این بیماران در یک منزل زندگی می کنند نیز باید رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک را به طور جدی انجام دهند برای اینکه اگر مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شوند موجب می شوند جان این بیماران نیز به خطر افتد. بدین سبب این بیماران و افرادی که با آنها در ارتباط هستند باید بطور جدی پروتکلهای بهداشتی و شرایط قرنطینه را رعایت نمایند.
عضو هیئت علمی گروه خون و سرطان بالغان دانشگاه با تاکید بر تداوم روند درمان این بیماران در اپیدمی کرونا اظهار داشت: اغلب این بیماران دارای وضعیت اورژانسی هستند و در صورت عدم پیوند مغز استخوان بموقع، بیماری آنها عود می کند که شرایط بیمار از نظر پاسخ به درمان خیلی مشکل می شود.
به گفته وی، برخی بیماران نیز وضعیت اورژانسی ندارند مثل مبتلایان به تالاسمی که در مورد آنها می توانیم صبر نماییم و پیوند مغز استخوان آنان با تأخیر صورت پذیرد.
حاج فتحعلی همین طور از انجام ۱۶۱ پیوند مغز استخوان در طول سال قبل در بیمارستان طالقانی آگاهی داد و تصریح کرد که روند درمان بیماران نیازمند پیوند در طول پاندمی کرونا متوقف نشده و همچنان در این مرکز ادامه داشته است.
رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی اظهار داشت: در طول سال قبل باوجود شیوع بیماری کرونا با یاری همکاران عزیز تقریباً هیچ خللی در درمان این بیماران رخ نداد و با همان جدیت و سرعت سال های پیشین فرآیند درمان بیماران را پیش بردیم.
به گفته این متخصص خون و سرطان بالغان اکنون نیز بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی با ظرفیت کامل در حال خدمت رسانی و درمان این بیماران است برای اینکه روند درمانی این بیماران نباید به تعویق بیفتد و برای بازگشت به زندگی عادی باید هر چه سریع تر پیوند شوند.
حاجی فتحعلی، بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی را با داشتن ۲۰ تخت پیوند جزو یکی از بزرگترین مراکز پیوند مغز استخوان در کشور و دنیا عنوان نمود که سالیانه حدود ۲۰۰-۱۷۰ پیوند مغز استخوان انجام می دهد و اشاره کرد با وجود شیوع ویروس کووید ۱۹ در سال ۱۳۹۹ نیز ۱۶۱ پیوند مغز استخوان در این بخش انجام پذیرفته است.


منبع:

1400/02/08
15:49:53
5.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان