از جهش ویروسی كرونای هندی چه می دانیم؟

از جهش ویروسی كرونای هندی چه می دانیم؟ بیمارستان دی: رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این که جهش های ویروس کرونا در امتداد ایجاد سازگاری بیشتر ویروس با محیط رخ می دهد، توضیحاتی درباره جهش هندی کرونا ارائه نمود.


دکتر سید علیرضا ناجی در گفت و گو با ایسنا، درباره صحبت هایی که پیرامون ویروس کرونا تحت عنوان «هیبرید هندی_ کالیفرنیایی»، می شود، اظهار داشت: نمی دانم منظور از این نوع اسم گذاری چیست و باید از کسی که بر این نوع ویروس کار کرده است سوال کرد. در هر صورت واریانت هندی که این روزها صحبت پیرامون آن زیاد است موتاسیون های زیادی داشته است که ۳ تا از این موتاسیون ها برای ۳ واریانت مختلف است. یکی مربوط به واریانت برزیلی و آفریقای جنوبی، یکی مربوط به واریانت بریتانیایی و یکی هم مربوط به واریانت کالیفرنیا است. اینکه می گویند هیبرید هندی _ کالیفرنیایی، حتما چیز جدیدی است اما اطلاعات علمی دقیقی به ما ندادند که به چه علت این نام را گرفته است.
وی اضافه کرد: وقتی جهشی از ویروس کرونا در هندوستان مشاهده شد، کارهای ژنومی بر ویروس نشان داد که با واریانت جدیدی روبرو می باشیم که موتاسیون های مختلفی بر آن صورت گرفته است. نکته جالب این است که ۳ تا از این موتاسیون ها که قبل از این همزمان با هم در یک واریانت وجود نداشته است، اینجا مشاهده می شود. موتاسیون ۴۸۴ که نوع دیگر آنرا در واریانت آفریقای جنوبی و برزیلی می دیدیم و همان واریانتی است که بسیار نگرانیم ویروس ها با این واریانت نسبت به واکسن مقاوم شوند، موتاسیون ۴۵۲ که در سویه واریانت کالیفرنیایی مشاهده می شود که این موتاسیون هم گذر دهی ویروس را افزایش داده و نسبت به برخی آنتی بادی ها مقاوم کرده است و در نهایت موتاسیون ۶۱۸ که سبب می شود ویروس شکلی به خود بگیرد که ورود به سلول برایش آسان تر شود که این موتاسیون هم در واریانت بریتانیایی دیده می شود. البته خود واریانت هندی، ۳ زیر واریانت دارد که یکی از آنها موتاسیون ۴۸۴ را ندارد.
ناجی اظهار نمود: وقتی صحبت جدیدی مطرح می شود باید اطلاعات دقیق علمی در اختیار جامعه علمی هم قرار گیرد تا بهتر متوجه صحبت ها شویم تا مردم هم نسبت به اطلاعات در تاریکی قرار نگیرند.
این استاد تمام ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار نمود: نوع هندی ویروس بیشتر در هندوستان دیده می شود و بعد از آن در انگلستان و آمریکا تعداد مبتلای زیادی به این نوع شناسایی شده است و برمبنای آخرین آمار این سویه هندی در حدود ۴۰ کشور شناسایی شده است. البته میزان پخش شدن ویروس ها در دنیا مطمئنا عدد درست و واقعی نیست؛ برای اینکه همه اینها بستگی به این دارد که چقدر کشورها مبادرت به پایش ژنتیکی ویروس کنند.
وی درباره احتمال بروز جهش ایرانی کرونا، اشاره کرد: این احتمال خیلی زیاد است. وقتی ویروسی وارد یک جمعیت می شود برمبنای چرخش و تغییراتی که در خود می دهد موتاسیون های اختصاصی آن کشور را رقم می زند و این بسته به خو پذیری ویروس با جمعیت و ژنتیک منطقه است. بدین سبب اگر بر ویروس کرونا در ایران کار نماییم احیانا موتاسیون هایی می بینیم که مربوط به خود ایران است اما این که ما به این ویروس ها، اطلاق واریانت ایرانی نماییم مبحث دیگری است؛ برای اینکه اصطلاح واریانت تعریف خاص خودرا دارد که نیازمند کاری وسیع است. در هر حال ویروس خودرا بسته به شرایط تغییر می دهد تا سازگاری بیشتری با محیط داشته باشد.
منبع:

1400/02/24
13:11:20
5.0 / 5
575
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , ژنتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان