یك فوق تخصص عفونی عنوان كرد؛

ردپای قارچ سیاه در ایران

ردپای قارچ سیاه در ایران به گزارش بیمارستان دی یک فوق تخصص بیماری های عفونی، در مورد بیماری قارچ سیاه که این روزها در هند مشاهده شده است و علل بروز آن در بیماران کرونایی، توضیحاتی عرضه داد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، ایلاد علوی اظهار داشت: بنا بر اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده، این عفونت قارچی که موکورمیکوز نام دارد و به «قارچ سیاه» هم مشهور است به علت وجود از نوعی کپک در خاک و در نتیجه پوسیدگی مواد آلی مانند برگ ها پدیدار می شود.
وی اضافه کرد: افراد با تنفس هاگ این قارچ ها به این بیماری مبتلا می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: این قارچ ها امکان دارد از مسیر دستگاههای رطوبت ساز یا مخازن اکسیژنی که حاوی آب کثیف هستند هم در بیمارستان ها یا خانه ها پخش شود.
علوی اظهار داشت: از آنجایی که این عفونت تهاجمی است، باید هرچه سریع تر از بین برود و بافت های مرده هم برداشته شود، بنابراین گاه جراحان مجبور می شوند بینی، چشم، فک و یا حتی بخشی از بافت مغز بیماران را جراحی و یا بردارند تا جلوی رسیدن عفونت به مغز را گرفته و جان بیمار را نجات دهند.
وی با بیان این مطلب که بنا بر یافته های مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده، نرخ متوسط مرگ و میر توسط این عفونت ۵۴ درصد است، اظهار داشت: متاسفانه اگر درمان های لازم انجام نشود، افرادی که آلوده می شوند امکان دارد ظرف چند روز جان خویش را از دست بدهند.
فوق تخصص بیماری های عفونی با تکیه بر این که بیماری معروف به قارچ سیاه مسری نیست، اظهار داشت: هند به صورت معمول سالانه با ده ها مورد از این بیماری روبرو است.
به گفته علوی، به صورت کلی بدن قادر به دفع آلودگی قارچی است و تنها کسانی که دارای یک سیستم ایمنی به شدت ضعیف هستند به این بیماری مبتلا می شوند. مثلاً بیمارانی که پیوند عضو داشته اند یا بیماران سرطانی، احتمالاً نمی توانند در مقابل آن مقاومت کنند.
وی ضمن اشاره به این که مبتلا شدن به کرونا و دیگر شرایط محیطی سبب می شود تا در بدن یک پدیده مرموز فعال گردد که به «طوفان سیتوکین» مشهور است، توضیح داد: در این وضعیت، سیستم ایمنی بدن مبتلا به اختلال می شود و در کنار حمله به سلول های عفونی، به سلول های سالم هم حمله می کند.
علوی ضمن اشاره به این مهم که پزشکان ناگزیرند برای کاهش حملات شدید ناشی از کرونا، داروهای ضد التهاب همانند دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون و پردنیزولون با مقدار بالا و طولانی مدت تجویز می کنند، افزود: این کار سبب تضعیف قدرت دفاعی بدن و در مقابل افزایش سطح قند می شود و بدین سان محیط مناسبی برای رشد قارچ ها فراهم می آید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه، بیماران دیابتی که قند زیادی در خون دارند، بیشتر در معرض خطر هستند و نرخ مبتلا شدن به دیابت در هند هم بالا است.
وی با تکیه بر این که دیابت کنترل نشده هم می تواند فرد را مستعد مبتلا شدن به این بیماری کند، تصریح کرد: در اثر بیماری های التهابی همانند کووید ۱۹، کاهش فعالیت بدنی و تجویز داروهایی که گفته شد، بستر مبتلا شدن به این بیماری فراهم می شود.
علوی ضمن اشاره به شیوع بیماری قارچ سیاه در کشور اظهار داشت: این بیماری هم اکنون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در دوره نقاهت داروهای استروییدی طولانی (که نباید استفاده بکنند) مصرف می کنند در کشور ما هم دیده می شود.
وی تصریح کرد: یکی از علل شیوع بالای این عفونت در هند این بوده که برخی بیمارستان ها و پزشکان بیش از اندازه لازم داروهای ضد التهاب تجویز کرده اند و برخی بیماران هم بدون مشاوره با پزشک، داروهای حاوی استروئید را در خانه مصرف کرده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به این که هم اکنون هند با کمبود شدید «آمفوتریسین بی» هم روبرو است که اصلی ترین داروی ضد قارچ برای درمان مبتلایان به حساب می آید، تصریح کرد: دولت و شرکتهای دارویی این کشور در تلاشند تا تولید این دارو را بالا برند.


منبع:

1400/03/05
12:10:21
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان