فاصله بین تزریق دو دوز واكسن های كرونا چقدر است؟

فاصله بین تزریق دو دوز واكسن های كرونا چقدر است؟ رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فاصله بین تزریق دو دوز واکسن های کرونا، اظهار داشت: به نظر نمی رسد که اثربخشی دوز اول با طولانی شدن فاصله بین تزریق دوم کاملا از بین رود، اما احیانا اثربخشی ضعیف تر می شود.دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با ایسنا، درباره فاصله میان تزریق دو دوز هر یک از انواع واکسن های کرونا که در ایران استفاده می شوند، اظهار داشت: در واکسن اسپوتنیک فاصله تزریق دو دوز، ۲۱ روز است که ما در ایران در فاصله ۲۸ روز دو دوز را تزریق می نماییم. البته طبق اعلام موسسه گامالیا که سازنده واکسن اسپوتنیک وی است، این فاصله را تا ۶۰ روز هم می توانیم بگذاریم. در واکسن سینوفارم نیز فاصله بین تزریق دو دوز، ۲۸ روزه است. طبق گفته های سازمان غذا و دارو که از شرکت سازنده استعلام گرفته، تا شش هفته هم می توانیم این فاصله را لحاظ نماییم. در واکسن آسترازنکا نیز فاصله بین تزریق دو دوز بین ۱۰ تا ۱۲ هفته در تمام دنیا است و ما هم با فاصله سه ماهه دوز دوم این واکسن را تزریق می نماییم که البته بهتر هم هست. برای اینکه به علت مشکلی که واکسن آسترازنکا داشت، انداختن فاصله بین دو دوز موجب می شود که میزان آنتی بادی های ساخته شده حتی تا ۲.۵ برابر افزایش یابد.
خُلف وعده چینی ها
وی اضافه کرد: بیشترین نگرانی مان در حوزه واکسن سینوفارم است. طبق قول چین، قرار بود سه میلیون دوز واکسن را به ما تحویل دهد، اما متاسفانه خلف وعده کردند و واکسیناسیون افراد مقداری عقب افتاده است.
استفاده از پلت فرم های مشابه سینوفارم برای تزریق دوز دوم واکسن؛ آری یا خیر؟
ناجی اظهار داشت: به نظر می آید که اگر طی این مدت نتوانیم این واکسن را برای تزریق تامین نماییم، یکی از راهکارهایمان این است که دوز دوم واکسن را با واکسن هایی که پلت فرم های مشابه دارند، جایگزین کنیم؛ همچون واکسنی مانند برکت. البته اصلا شواهدی در این حوزه نداریم. اگر می بینیم که در خارج از کشور واکسن های میکس را تزریق می کنند و بعنوان مثال با فایزر و آسترازنکا این اقدام را انجام می دهند، روی این مورد کار کردند و شواهد آنرا دارند؛ به صورتی که هم اکنون پروتکل در انگلستان و استرالیا این است که شما هر کدام از واکسن های آسترازنکا یا فایزر را تزریق کرده باشید، برای دوز دوم باز می توانید هر یک از این دو واکسن را تزریق کنید، اما ما در کشور روی این مورد کار نکردیم.

وی اضافه کرد: به هر حال اگر شرایط به این سمت رود که تهیه واکسن از منابع خارجی برایمان سخت شود و خلف وعده های زیادی را شاهد باشیم، باید معادل سازی کرد. بعنوان مثال بهترین معادلی که برای واکسن سینوفارم در ایران داریم، برکت است، اما اینجا باز هم نقش وزارت بهداشت و معاونت فناوری و تحقیقات بسیار پررنگ می شود که اگر می خواهیم این اقدام را انجام دهیم، باید از تعدادی از افرادی که این کار را انجام دادند، نمونه گرفته شود تا ببینیم اثربخشی تزریق واکسن میکس به چه صورت است. آیا مناسب می باشد یا خیر؟.

ناجی افزود: هم اکنون اگر کشورهای دیگر هم دارند واکسن های میکس را تزریق می کنند، به علت همین شرایط است. یعنی تعداد واکسن کم است، دسترسی به واکسن ها در تمام دنیا کم است و بر همین مبنا تلاش می کنند که از پروتکلهای رایج جدا شوند و بتوانند از امکاناتی که دارند، حداکثر بهره برداری را انجام دهند. اما آنها کار و تحقیق و مطالعه می کنند و اطلاعات دارند، اما به نظر می آید که ما باید کورکورانه پیش رویم و بعدا بفهمیم که وضعیت مان به چه صورت خواهد شد. می توانیم ابتدا طرح مطالعاتی در این حوزه انجام دهیم که البته با عنایت به تقاضایی که هم اکنون وجود دارد، این اقدام دشوار است.
اخبار زرد واکسن
وی ضمن اشاره به انتشار اخبار زرد در زمینه واکسن، اظهار داشت: اتفاق بسیار بدی که در کشور ما رخ داده، به علت اخبار زردی است که خیلی راحت می چرخد و افراد مختلف شامل متخصصین و... آنقدر اخبار عجیب و غریب به مردم عرضه کرده اند که مقداری اعتماد مردم به واکسن کاهش یافته است. ما باید از این مورد جلوگیری نماییم. بر همین مبنا فکر می کنم که در این مورد باید شرایط را صادقانه برای مردم مطرح و اعلام نماییم که وضعیت به هر علتی به این صورت است. همیشه دو دوتای مسائل مربوط به سلامت چهارتا نمی گردد. باید اهم و فی الاهم نماییم و ببینیم که وضعیت ما با عنایت به مقدورات و امکاناتی که داریم، چگونه است. هم اکنون مطالعات فاز سوم واکسن های جدی ما درحال انجام است؛ مانند واکسن پاستور که با همکاری با کشور کوبا است و به آن امید زیادی دارم و البته واکسن برکت. بدین سبب چاره میانبر این است که اگر افراد راضی باشند، به افراد اعلام نماییم که شرایط به این صورت است، در نتیجه بیایند و واکسن جایگزین تزریق کنند و پس از آن مطالعه این مورد نشان دهد که چقدر این اقدام می تواند اثربخشی داشته باشد.
در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دوز دوم واکسن کرونا، اثر دوز اول از بین می رود؟
ناجی درباره احتمال از بین رفتن اثربخشی دوز اول واکسن های کرونا در صورتیکه ماکزیموم فاصله زمانی تزریق دوز دوم بگذرد، اظهار داشت: می توان اظهار داشت که اثربخشی آنها از بین نخواهد رفت، اما شاید بسیار کمتر از چیزی شود که ما در نظر می گیریم. میزان کارایی که از واکسن ها می بینیم به علت رعایت الزامات تزریق واکسن است. بعنوان مثال وقتی درباره سینوفارم می گوییم که چهار هفته ای دوز دوم را بزنید و این واکسن ۷۸ درصد اثربخشی دارد، وقتی که این زمان طولانی تر می شود، باید دید که این اثربخشی چقدر تغییر می کند. فکر نمی کنم اثربخشی دوز اول با طولانی شدن فاصله بین تزریق دوم کاملا از بین رود، اما احیانا اثربخشی ضعیف تر می شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون در نقطه ای هستیم که باید این موارد را درست مطالعه نماییم. اولا با کشورهایی که با آنها در این حوزه صحبت کردیم و با آنها رابطه استراتژیک داریم، باید بسیار جدی تر مذاکره نماییم تا واکسن را دریافت کرده و این مشکل حل شود، اما اگر نتوانستیم، راهکارهای دیگری هم داریم. بعنوان مثال این که بتوانیم برای سینوفارم از برکت استفاده نماییم یا این که به شرکت های داخلی که خط تولید اسپوتنیک وی را دریافت نمودند و مقرر است در داخل تولید کنند، کمک نماییم تا تولید را بیشتر کنند و تلاش مان در این حوزه بیشتر شود تا بتوانیم این واکسن را برای افرادی که نوبت دوز دوم شان است، در داخل کشور تولید نماییم. هرچه سریع تر این اقدامات را انجام دهیم، بهتر است.
جایگزینی دوز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود
ناجی تصریح کرد: اگر قرار باشد جایگزینی دوز دوم با واکسن دیگری اتفاق افتد، حتما باید با رضایت افراد باشد. البته من فکر می کنم این رضایت را می توان با صحبت کردن با افراد و با تشریح شرایطی که داریم، به دست آوریم. باید توجه کرد که انکار کردن، روش درستی نیست. بعنوان مثال درباره آهن ربایی شدن افرادی که واکسن می زدند، انکار کردن یا مسخره کردن موضوع، درست نبود. برای اینکه این مورد پدیده ای است که اتفاق می افتد، اما نه به علت واکسن. ما باید اینطور پاسخ می دادیم که واکسن موجب این مورد نمی گردد، اما برخی افراد هستند که به دلیلهای مختلف یا به علت مغناطیسی که در بدن شان وجود دارد، گرفتار چنین پدیده ای می شوند و نباید آنرا انکار می کردیم. حالا هم باید صادقانه شرایط را به مردم توضیح داد و من فکر می کنم که اگر با مردم صحبت شود، مردم استقبال می کنند.

وی اظهار داشت: بر همین مبنا تاکید می کردیم که باید واکسن کرونا را در کشور تولید نماییم. برای اینکه شرایط فعلی ما و البته شرایط خیلی از کشورها نشان داده است که اگر کسی روی تولید داخلی خودش در حوزه واکسن کرونا کار نکند، به مشکل برمی خورد. خوب بود که ما بر روی دو یا سه موسسه درست مان مانند پاستور، رازی و... تمرکز کرده و با مشارکت خارجی با بودجه بهتر سریع تر پیش می رفتیم که کمتر به این مشکلات برمی خوردیم. در هر صورت شرایط فعلی ما به این صورت است و باید سریعا چاره جویی شود و چاره جویی هم با همین چاره ها است.

ناجی اظهار داشت: ما باید به دنبال تولید داخلی اسپوتنیک وی باشیم و از شرکت اکتوور بخواهیم که سریعتر و با همت بیشتری این اقدام را انجام دهد. در عین حال در برکت هم تولیدات بالا رود. میزان تولید پاستور هم افزایش یابد تا هر چه زودتر بتوانیم تولیدات بیشتری داشته باشیم و از واکسن های داخلی مان استفاده نماییم.

وی اضافه کرد: از طرفی موسسه رازی هم یک واکسن خیلی خوب پروتئینی را در دست مطالعه دارد که امیدواریم هرچه سریعتر وارد فاز سوم شود. امیدواریم نهایتا تا اختتام تابستان تکلیفمان درباره اطلاعات و دیتاهایمان از واکسن های داخلی مشخص شود. در آن زمان می توانیم واکسیناسیون مان را به خوبی پیش بریم و ان شاءالله تا اختتام امسال بتوانیم واکسیناسیون کامل را در ایران انجام دهیم.
تجربه ایران در عرصه واکسیناسیون گسترده
ناجی تصریح کرد: ما تجربه واکسیناسیون گسترده و وسیع و سطح بالا را در ایران داریم؛ به صورتی که طی دو دهه قبل نزدیک ۳۰ میلیون نفر از افراد کشورمان را در عرض دو هفته تحت واکسیناسیون سرخک و سرخجه بردیم. بدین سبب اینطور نیست که حالا نتوانیم چنین اقدامی را انجام دهیم. اگر سرعت واکسیناسیون مان پایین است، علتش این است که واکسنی در دسترس نداریم، اگر واکسن در دسترس باشد به سرعت این اقدام را انجام می دهیم.
1400/03/22
13:58:39
5.0 / 5
393
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان