در گفت وگو با بیمارستان دی تشریح شد

هزینه های درمان اعتیاد در كشور

هزینه های درمان اعتیاد در كشور به گزارش بیمارستان دی رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزرات بهداشت ضمن اشاره به نحوه شناسایی و درمان مبتلایان به اختلال مصرف مواد، اظهار داشت: اطلاعات درباره شیوع اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. البته در یک مطالعه که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده، گرایش به اعتیاد در دانش آموزان ۱۳ تا ۱۷ ساله یک درصد برآورد شده است.دکتر مهدی شادنوش در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت کمپ های ترک اعتیاد در کشور، اظهار داشت: کمپ های ترک اعتیاد یا به عبارت بهتر مراکز اقامتی درمان اختلال مصرف مواد به دو گروه الزامی و دواطلبانه تقسیم می شوند. مراکز اقامتی اجباری، به مراکزی گفته می شود که در جهت اجرای ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر و به منظور نگهداری معتادان متجاهر تأسیس شده اند. تعداد این مراکز در کشور محدود و همگی در اختیار نهادهای حاکمیتی است. در عین حال مراکز اقامتی داوطلبانه درمان اختلال مصرف مواد در جهت اجرای ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر تأسیس شده اند و اختصاص به آن دسته از مصرف کنندگان مواد دارد که خود به دنبال درمان اختلال مصرف هستند. این مراکز همگی زیرمجموعه سازمان بهزیستی هستند.
نحوه شناسایی و درمان معتادانی که به ایدز یا هپاتیت مبتلا هستند
وی درباره نحوه شناسایی معتادانی که به ایدز یا هپاتیت هم مبتلا هستند، در کمپ های ترک اعتیاد، اظهار داشت: تمام مراجعان به مراکز مجاز درمان اختلال مصرف مواد طبق دستورالعمل های مربوطه تحت آزمایش های تشخیص در ارتباط با هپاتیت های ویروسی و ایدز قرار می گیرند و در صورتیکه تشخیص این بیماری ها برای آنها مطرح شود به مراکز درمانی تخصصی در ارتباط با این بیماری ها ارجاع می شوند. بیماران مبتلا به هپاتیت های ویروسی یا ایدزی که در مراکز اقامتی تحت درمان اختلال مصرف مواد هستند، می توانند با آموزش و رعایت مسائل بهداشتی درمان های در ارتباط با ایدز یا هپاتیت را هم دریافت نمایند و احتیاج به تفکیک آنها از سایر بیماران نیست.
هزینه های درمان اعتیاد در کشور
شادنوش درباره هزینه های درمان اعتیاد در کشور، اظهار داشت: هزینه خدمات درمان اختلال مصرف مواد همه ساله مانند سایر هزینه های بخش سلامت، به صورت تعرفه های مشخص و به تفکیک بخش های دولتی، خصوصی و خیریه در چارچوب تصویب نامه هیأت وزیران اعلام و به مراکز عرضه کننده خدمات درمان اختلال مصرف مواد ابلاغ می شود و این مراکز ملزم به رعایت این تعرفه ها هستند. البته باید توجه کرد که این خدمات برای اولین بار در دولت دوازدهم زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند و دولت در قانون بودجه سالانه کشور در چارچوب ردیف های بودجه ای مشخصی هزینه بیمه خدمات درمان اختلال مصرف مواد را پرداخت می کند. خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ با پیگیری های معاونت درمان وزارت بهداشت و با همیاری سایر دستگاههای متولی این امر بخش زیادی از مشکلاتی که در راه دستیابی بیماران به حمایت های بیمه ای وجود داشت مرتفع شد و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ تعداد بیشتری از بیمارانی که نیازمند استفاده از این حمایت ها هستند بتوانند با هزینه های ارزانتری به خدمات درمان اعتیاد دسترسی پیدا کنند.
وضعیت داروهای در ارتباط با ترک اعتیاد در کشور پیشنهاد استفاده از درمان های دیگر اعتیاد به جای متادون
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزرات بهداشت با اشاره به اینکه همه داروهای اصلی که در درمان اختلال مصرف مواد مورد استفاده هستند خوشبختانه در کشور تولید می شوند و هیچگونه کمبودی در این خصوص در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: متادون که اصلی ترین و پرمصرف ترین داروی مورد استفاده این بیماران است قیمت بسیار پایینی دارد و درمان نگهدارنده با متادون زیر پوشش بیمه هم قرار دارد. البته همین قیمت پایین سبب شده مشکلات دیگری را شاهد باشیم. به همین دلیل همه متولیان بحث درمان اعتیاد در کشور متفق القول هستند که درمان های غیر دارویی و دارویی جایگزین متادون مانند استفاده از داروی بوپرنورفین را ترویج داده و گسترش دهند. البته این دارو قیمت بالاتری نسبت به متادون دارد و معاونت درمان و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر به دنبال روش هایی برای کاهش قیمت این دارو هستند. خوشبختانه شرکتهای دانش بنیان خوبی در کشور وجود دارند که آخرین داروهای مورد استفاده در درمان اختلال مصرف مواد را هم توانسته اند در کشور تولید کنند.
مهم ترین مشکل و چالش درمان اعتیاد در کشور
شادنوش اضافه کرد: امروز درمان اختلال مصرف مواد در کشور ما در وضعیت مناسبی به نسبت قبل قرار دارد. سیاست های کلی، قوانین بالادستی، نهادهای متولی و مراکز درمانی همگی مشخص هستند. از نظر وجود پزشکان، متخصصان و کارشناسان دوره دیده کمبودی وجود ندارد. داروهای مورد نیاز هم همگی به میزان مورد نیاز در کشور تولید می شود و وجود دارد. پروتکلهای درمانی هم مشخص و در دسترس هستند. اما شاید مهم ترین مشکل این حوزه برخی ناهماهنگی ها میان دستگاههای متولی و ناکافی بودن امر نظارت بر مراکز درمانی عرضه دهنده خدمت باشد که امیدواریم این مسائل هم در سالهای آینده مرتفع شوند.
صدمه های کرونا به شناسایی و درمان معتادان
وی درباره صدمه های کرونا به شناسایی و درمان معتادان بخصوص معتادان متجاهر، اظهار داشت: متاسفانه معتادان متجاهر و بی خانمان به علت سطح پایین رعایت مسائل بهداشتی و هم احتمال بالاتر همبودی (وجود همزمان دو بیماری) به بیماری هایی نظیر ایدز سطح ایمنی ضعیف تری دارند و در معرض احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به انواع بیماری ها و بخصوص کرونا قرار دارند. همینطور این افراد معمولاً با افراد مشابه خود در رفت و آمد و مراوده هستند و در صورت ابتلای هر کدام از آنها، احتمال ابتلای شمار زیادی از افرادی که با آنها در تماس هستند هم وجود دارد. با عنایت به این مسایل، در طرح هایی که برای جمع آوری معتادان متجاهر پس از انتشار کرونا انجام شده است ابتدا بیماران از نظر مبتلا شدن به کرونا غربالگری و در صورت شک به مبتلا شدن به این بیماری از سایر بیماران جدا و قرنطینه می شوند یا تحت درمان های لازم قرار می گیرند. به هر حال امیدواریم این افراد مطابق جدول پیشبینی شده درمقابل کرونا واکسینه شوند تا در صورت بازگشت به جامعه خطر کمتری از نظر مبتلا شدن به کرونا برای خود و دیگر افراد داشته باشند.
وضعیت درمان اعتیاد در نوجوانان و نوزادانی که معتاد به دنیا می آیند
شادنوش در ادامه درباره پروتکلهای وزارت بهداشت برای درمان و ترک کودکان و افراد زیر ۱۸ سال معتاد یا بچه هایی که از بدو تولد معتاد به دنیا می آیند، اظهار داشت: افراد زیر ۱۸ سالی را که به نحوی با مصرف مواد درگیرند، به سه زیر مجموعه تا ۴ سال، ۴ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال تقسیم بندی می کنند و هر کدام از این گروه ها پروتکلهای درمانی خاص خویش را دارند. هر چند مدیریت طبی اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان نسبتا به سهولت قابل انجام است، اما درمان همه جانبه این گروه به علت لزوم مداخله درمانی و حمایتی در سطح خانواده با چالش های جدی مواجهه بوده و احتیاج به اقدام هماهنگ بخش های مختلف درمانی و حمایتی در ارائه خدمات مورد نیاز است.
تمایل یک درصدی دانش آموزان ۱۳ تا ۱۷ ساله به اعتیاد بر مبنای یک مطالعه
وی اضافه کرد: همینطور نوزادانی که از مادران مبتلا به اختلال مصرف مواد متولد می شوند، امکان دارد گرفتار علایم ترک شوند و ۳ تا ۵ روز بعد از تولد باید در بیمارستان تحت نظر گرفته شده و در صورت نیاز درمان دارویی برای سندرم محرومیت نوزادی برایشان صورت گیرد. به هر حال باید توجه کرد که اطلاعات درباره شیوع اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. در یک مطالعه که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده، گرایش به اعتیاد در دانش آموزان ۱۳ تا ۱۷ ساله یک درصد برآورد شده است. اطلاعات درباره نوزادان متولد شده از مادران آبستن مبتلا به اعتیاد هم محدود است. در یک مطالعه در شهر تهران این میزان ۰.۵ درصد برآورد شد.

منبع:

1400/04/06
11:11:52
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان