معاون پرستاری وزارت بهداشت مطرح كرد؛

۷۰ هزار پرستار گرفتار كرونا شدند

۷۰ هزار پرستار گرفتار كرونا شدند معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به حضور ۲۰۰ هزار نفر از گروه های پرستاری در مقابله با کووید ۱۹، اظهار داشت: ۷۰ هزار پرستار مبتلا به کرونا شدند و ۱۱۰ نفر جان باختند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، سومین نشست تخصصی کرونا در سال ۱۴۰۰ با عنوان «تجربه مدیریت مراقبت بیماری کووید ۱۹ در کشور» با سخنرانی مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، به صورت ویدئو کنفرانسی در مرکز آموزش مدیریت دولتی برگزار شد.

وی با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار هزاران نفر از پرستاران سراسر کشور اظهار داشت: ایشان معتقدند "پرستاری تلفیقی از مجموعه ارزش های اخلاقی و فضائل انسانی همچون شفقت، دلسوزی، اهتمام، مسئولیت پذیری، صبر و بردباری در مقابل بی قراری ها و کج خلقی ها و استقامت و دل زده نشدن از مشاهده سختی ها است".

حضرتی افزود: نظر مقام معظم رهبری در مورد نقش پرستاران اینچنین است که می فرمایند "پرستار و پزشک مکمل یکدیگرند نه رقیب با عنایت به حضور چند ده هزار دانشجوی پرستاری، باید یک مدیریت و برنامه ریزی خوب در زمینه مسائل آموزشی و توزیع متوازن پرستاری در سطح کشور و هم توجه به سطح درآمدی و عائدی شغلی آنان، انجام گیرد."

حضرتی اضافه کرد: بیماری های تنفسی ویروسی بیشترین پتانسیل را در ایجاد بیماری های همه گیر دارند. همه گیری آنفلوانزا و بیماری های ویروسی تنفسی که کووید ۱۹ همچون آنهاست، همچنان یک تهدید جدی برای سلامت جهانی تلقی می شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به وضعیت کووید ۱۹ در ایران بیان داشت: بیشتر از سه میلیون نفر (۳۳۷۳۴۵۰ نفر) تابحال درگیر کرونا شده اند و متأسفانه بیشتر از ۸۵ هزار نفر (۸۵۸۵۹ نفر) را از دست داده ایم و بیشتر از سه میلیون نفر (۳۰۲۵۹۱۱ نفر) از چنگال این ویروس منحوس نجات یافته اند که شاکر خدا هستیم و از تیم پزشکی و پرستاری سراسر کشور به خاطر ایثار و فداکاری که در این حوزه از خود نشان داده اند تشکر ویژه دارم.

حضور ۲۰۰ هزار نفر از گروه های پرستاری در مقابله با کووید ۱۹

وی ضمن اشاره به وظایف ذاتی وزارت بهداشت اظهار داشت: از وظایف ذاتی وزارت بهداشت و به تبع آن، معاونت پرستاری، عرضه خدمات سلامت در همه زمان ها همچون «قبل، در حین و بعد از بحران ها» است. برای اطمینان از این امر بسیار مهم می باشد که همه مبادی ذی ربط، آمادگی پاسخگویی به بحران ها را داشته باشند. پرستاران و پزشکان در خط مقدم مبارزه با کووید ۱۹ هستند؛ حضور ۲۰۰ هزار نفر از گروه های پرستاری در مقابله با کووید ۱۹؛ بیشتر از ۷۰ هزار مبتلا؛ بیشتر از ۱۱۰ نفر جان باخته، گواهی صادق بر این مدعا است.

حضرتی ضمن توضیح چرخه مدیریت بحران که شامل مراحل پیشگیری، آمادگی، پاسخ و بازتوانی است راهبردها و اقدامات معاونت پرستاری در مدیریت کووید ۱۹ را در این قالب شرح داد.

وی با تاکید بر پیشگیری در چرخه مدیریت بحران اظهار داشت: معاونت پرستاری با عنایت به نقش کلیدی خود در پیشگیری، به آموزش گسترده و عمومی جهت پیشگیری و آمادگی در مقابل بحران پرداخته است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: مشارکت بیشتر از ۷۰۰ پرستار و استفاده از همه ظرفیت ها بخصوص پرستاران بازنشسته، اعضای هیأت علمی و دانشجویان پرستاری در سامانه پاسخگویی ۴۰۳۰ و یا سامانه های دیگر که در دانشگاه ها جهت آموزش و مشاوره به مردم در مورد کووید ۱۹ بوجود آمده بود، یکی از این اقدامات شاخص و درخشان است. یکی دیگر از اقدامات مهم در این حوزه، عرضه راهبردهای پیشگیری در چارچوب تدوین آیین نامه ها و ایجاد ساختارها بوده است. تدوین سند ملی مدیریت پرستاری در بحران و تشکیل تیم مدیریت بحران؛ برنامه ریزی جهت توسعه عرصه های مراقبتی جدید علاوه بر بیمارستان ها شامل مراقبت در منزل؛ نقاهتگاه ها، مراکز عرضه مراقبت تسکینی، مراکز عرضه مراقبت پرستاری طولانی مدت به منظور کنترل عفونت و کاهش رفتن به بیمارستانها و افزایش رضایتمندی مردم؛ همینطور برنامه ریزی جهت ایجاد کلینیک های تخصصی مشاوره پرستاری در دانشگاه ها؛ توسعه مراکز مراقبت در منزل و عرضه خدمات مشاوره ای در منزل و توسعه ساختار مراقبت در منزل در بیمارستان های کشور و علاوه بر آن اقدام جهت ثبت و گزارش نویسی الکترونیک پرستاری و انجام پژوهش های کاربردی و مبتنی بر شواهد در حیطه کووید ۱۹ همچون این اقدامات است.

حضرتی ضمن اشاره به آمادگی و راهبردهای آن عنوان کرد: آمادگی شامل طیف وسیعی از وظایف ویژه و فعالیتهای لازم است که پیش از رخداد حوادث و مخاطرات به منظور شناسایی تهدیدات، تعیین صدمه پذیری، شناسایی ظرفیت (منابع) موجود و مورد نیاز با هدف به حداقل رساندن تلفات جانی، ایجاد اختلال در خدمات مهم و صدمه در هنگام وقوع بحران انجام می گیرد.

وی افزود: راهبردهای آمادگی که در معاونت پرستاری در مدیریت بحران کووید ۱۹ انجام گرفته است؛ شامل طراحی اولیه ساختار اتصال مراکز مشاوره و عرضه مراقبت های پرستاری در منزل با مراکز خدمات جامع سلامت؛ تدوین و ابلاغ آیین نامه ها، دستورالعمل ها و اقدامات مراقبتی؛ تهیه لیست مشاهده ای ارزیابی بیمارستان های ریفرال کرونا ویروس می باشد. همینطور از راهبردهای آموزشی میتوان به مواردی از قبیل: برگزاری جلسات آموزشی کشوری مدیریت بحران آموزش و یادگیری؛ برگزاری دوره های آبشاری (TOT) به منظور تربیت مدرس مدیریت بحران برای گروه پرستاری؛ تقویت کلینیک های مشاوره پرستاری با هدف آموزش عمومی؛ برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی و توانمندسازی ۵۰۰۰ پرستار در بخش های مراقبت ویژه؛ آموزش و توانمندسازی مدیران پرستاری، سوپروایزرهای بالینی، آموزشی و کنترل عفونت، از راه ویدئو کنفرانس جهت انجام آموزش آبشاری اشاره نمود.

پاندمی کووید ۱۹، قریب به ۱۷ ماه است که نظام سلامت را تحت تاثیر قرار داده است

معاون پرستاری وزارت بهداشت به بعضی از راهبردهای ساختاری در مرحله پاسخ اشاره نمود که شامل جذب ۲۷۴۷۰ گروه پرستاری به صورت پیمانی و یا قرارداد کار معین از سال ۱۳۹۶ تابحال است؛ که قسمت اعظم جذب این نیروها در ارتباط با دو سال گذشته و در جریان کووید ۱۹ است، اشاره و اظهار داشت: تلاش در جهت اصلاح نظام پرداخت و اقداماتی برای جذب و نگهداشت نیروی انسانی؛ اعزام نیروهای داوطلب پرستاری جهت عرضه خدمت در استانهای درگیر کرونا در گیلان، سیستان و بلوچستان و شهرهای اهواز، آبادان، دزفول و کاشان از دیگر اقدامات است.

حضرتی درباره راهبردهای فرایندی در مرحله پاسخ هم اظهار داشت: ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه مراقبت از بیماران با علایم خفیف کووید ۱۹ در منزل؛ طراحی و بازبینی بسته استاندارد خدمات در منزل در بیماران مبتلا به کووید ۱۹؛ مشارکت در تدوین دستورالعمل مراقبت از سالمندان در شرایط کووید ۱۹؛ برنامه ریزی جهت اتصال مراکز مشاوره و عرضه مراقبت های پرستاری در منزل با مراکز خدمات جامع سلامت و مرکز مدیریت شبکه؛ پیگیری انجام واکسیناسیون و صدور مجوز تردد جهت مراکز مشاوره و عرضه مراقبت های پرستاری در منزل و حفظ ایمنی کادر پرستاری و ابلاغ دستورالعمل ها در این خصوص همچون این فرایندها است.

حضرتی درباره راهبردها در مرحله بازیابی ابراز کرد: دیدار با خانواده های شهدای مدافع سلامت؛ پرداخت تشویقی به گروه پرستاری بخش کرونا در چارچوب کمک هزینه سفر اعطایی مقام عالی وزارت به تعداد ۱۰۰۰ نفر؛ عرضه بلیط مجانی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به تعداد ۵۰۰ خانوار ۴ نفره (۲۰۰۰ سهمیه بلیط) به پرستاران منتخب فعال در بخش کرونا؛ اهدای هدیه ازدواج به ۱۱۰ زوج پرستار که در جریان پاندمی کووید ۱۹ بدون برگزاری مراسم زندگی مشترکشان را شروع کردند. تقدیر از برخی از پرستاران برگزیده و خانواده شهدای سلامت با حضور رئیس محترم جمهور و مقام عالی وزارت و معاونان توسعه، پرستاری و درمان و تجلیل از پرستاران نمونه کشوری با حضور رئیس محترم جمهور در آذر ۱۳۹۹؛ برنامه ریزی جهت تأمین بهداشت روان کارکنان درگیر در مدیریت بیماری کرونا از راه مشاوره روان مجانی و ابلاغ آن به دانشگاه ها و همینطور تلاش، پیگیری و مکاتبه با رؤسای دانشگاه ها در مورد ایجاد اقامتگاه، برای پرسنلی که امکان بستری در منزل را نداشتند. ایجاد امتیاز برای پرستاران قرارداد کار معین و شرکتی در آزمون های استخدامی و پیگیری جهت تخصیص اعتبار بودجه برای راه اندازی پانسیون های پرستاری در ۱۲ دانشگاه کم برخوردار، از مهم ترین راهبردها در مرحله بازیابی است که به منظور افزایش ایجاد انگیزه و حمایتهای مادی و معنوی از این عزیزان صورت گرفته است.

حضرتی در انتها این برنامه اضافه کرد: پاندمی کووید ۱۹ بعنوان یک بحران، قریب ۱۷ ماه است که نظام سلامت و به تبع آن، معاونت پرستاری را تحت تاثیر قرار داده است. معاونت پرستاری بعنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری پرستاری کشور، مدیریت این بحران را در حوزه پرستاری برعهده گرفته و با عنایت به اصول مدیریت بحران، نقش خویش را در ابعاد مختلف مدیریت منابع، برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و رهبری، جذب و نگهداشت نیروی انسانی و نظارت و کنترل ایفا کرده است. علیرغم چالش های متعدد، خیلی از اقدامات انجام شده، بعنوان اولین اقدام و تجربه در کشور محسوب شده اند که از این درس های آموخته شده میتوان در دوره پساکرونا، جهت بازتوانی استفاده نمود.

1400/04/28
08:16:52
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان