نامه نمكی در واپسین لحظات حضورش در وزارت بهداشت:

شرح آنچه به ما و شما گذشت را به تاریخ می سپارم

شرح آنچه به ما و شما گذشت را به تاریخ می سپارم وزیر بهداشت در نامه ای ضمن بیان این که در شرایطی آرامتر از ابعاد ˮواکسنˮ پرده برخواهم داشت؛ خطاب به دست اندرکاران سلامت کشور نوشت: «شرح آنچه بر ما و شما در ایام سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست زده از طرفی رفت را به تاریخ می ­سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد.»


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفت، خطاب به خانواده شهدای سلامت، معاونین، مشاورین و مدیران ستادی، روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی، اساتید علوم پزشکی، جامعه پزشکی و داروسازی، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، بهیاران و کمک پرستاران، کارشناسان و تکنسین های رشته­ های مختلف، ماماها، پرسنل اورژانس و آزمایشگاه ها، فیزیوتراپی، پرسنل پشتیبانی و خدماتی در کلیه سطوح نظام سلامت شامل پرسنل اداری، خدماتی و حمل و نقل و غیره و همه کسانی که در روزهای مدیریت نفس­گیر کرونا تلاش کردند؛ نوشت:
« با سلام بی انتها به روح بلند همه شهدای سلامت و آرزوی صبوری و عزت برای خانواده­ های داغدیده­ شان؛
لازمست در روزهایی که پرچم خدمت را به عزیزان دیگر می­سپاریم نخست تقدیر بیکران خود را به محضر همگان به پاس ماه ها ایثار و جانفشانی تقدیم نمایم گرچه تلاش و رنج این ایام را نمی توان با قلمی به تحریر و با زبانی به تقریر درآورد و تنها می­توان برای عزیزان مجاهدی که شبانه ­روز از همه چیز گذشتند و تن بر آتش بلا زدند تا شاید جانی در نیستان افروخته کشور خاکستر نشود، انتظار پاداش الهی داشت.
شرح آنچه بر ما و شما در ایام سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست زده از طرفی رفت را به تاریخ می­سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد. گرچه امروز داغ دل خانواده ­هائی که عزیزانشان را از دست می­ دهند بیشتر از همه بر دل هایتان که شبانه­ روز پروانه­ وار بر گردشان گشتید تا نجاتشان دهید سنگینی می­ کند ولی صدها هزار نفر را هم از چنگال یکی از هولناک­ترین عوامل بیماریزای دو قرن اخیر نجات دادید و بی­ تردید همواره در ذهن مردم این سرزمین جاودانه می­ مانید.
شاید مردم ندانند که در شرایط سخت تحریم و در این ایام سخت چگونه دارو و تجهیزات تهیه کردید، با ضیق منابع چگونه اکسیژن ساز و هزاران تخت اضافه نمودید، به چه صورت در طول یکسال تخت­های ویژه را به بیشتر از دو برابر رساندید، یکسال و نیم مرخصی نرفتید؛ عزیزانتان را ندیدید، از خانواده­ هایتان ماه ها دور ماندیدید، یک خواب و خوراک راحت نداشتید. دریافت های معمولی تان هم به تأخیر افتاد ولی بجز دعا برای سلامتی بیمارانتان نفسی بر نیاوردید و گاها دشنه و خنجر و هم زخم زبان هم تحمل کردید اما بدانید که محبوبیتتان را مظلومیت تان خواهد افزود.
امواج بیماری را که با بی­ اعتنائی، سهل­ انگاری و عادی پنداری دیگران باوجود فریادها، التماس­ها و تمناهای این سرباز کوچک نظام سلامت بر دوشتان آوار شد و صدها داغ سوزان بر دل شما و مردم نهاد را ناجوانمردانه به پای بی­کفایتی نظام سلامت ثبت کردند تا خویش را از گزند افترا برهانند و آنانکه در سایه­ سار خنک نشسته بودند و دست به سیاه و سفید نمی­ زدند هم در این شیپور دلخراش دمیدند و سمفونی جدیدی طراحی کردند که سازهای بادی را در بیرون و کوبه­ ای را در درون نواختند تا این­همه زحمت و ایثار را بی­ ارزش جلوه دهند.
واکسن را که ما در همه ابعادش بجز زیرساخت­های تزریق کم تأثیرترین نقش را داشتیم واپسین روزهای این خدمت بهانه تخریب کردند که تردید نکنید در روزهایی مناسب و در شرایطی آرامتر که باعث تشویش بیشتر خاطر مردم ماتم زده نشود از ابعاد آن پرده برخواهیم داشت تا مردم بدانند که چه اتفاقاتی رقم خورده است و زمان هم خود پرده بردار و رسواگر قهاریست که بدون شک به کمک خواهد آمد و مردم عزیز درخواهند یافت که برای تهیه واکسن از خارج و داخل در یک و نیم سال چه کشیدیم و علاوه بر اثرات سوء تحریم­ها و مجموعه کاسبان تحریم و شرکای بیرونی چه سناریوی خباثت ­آمیزی اجرا کردند.
شرح این هجران و این خون جگر - این زمان بگذار تا وقت دگر
بارها در نشست های گلایه ­آمیزتان عرض کردم که شما با خدا معامله کرده ­اید و از این موج تصنعی و گذرا مرنجید و بجز خدمت به مردم به چیزی نیندیشید.
مترس از شب تاریک این کویر غریب - مرنج از غم ایام این زمانه پست
کسی که آتش کین میزند به خرمن مهر - ز شر دوزخ سوزنده­ اش نخواهد رست
تاریخ این سرزمین فراز و نشیب­ های فراوان طی کرده و شاید این یکی از سهمگین­ ترین امواجی بود که نه تنها ما بلکه برخوردارترین کشورهای جهان را در همه ابعاد بهداشتی، درمانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متأثر کرد و بدون شک با استمرار امواج در پیش رو تحت تاثیر قرار خواهد داد. همدلی، وفاق ملی، بی­ توجهی به غوغا سالاری­ها و دل بستن به لطف بیکران الهی تنها راه غلبه بر چالش های پیش­ روست.
آنچه در توان داشتیم به میدان آوردیم و هماره در مرز هستی و مرگ شناور بودیم ولی به عنوان خدمتگزار و برادری کوچک ضمن دست­بوسی همه مدافعین ارجمند سلامت و عزیزانی که در دیگر دستگاه ها و سازمان­ های مردم نهاد یاریمان کردند حلالیت می­ طلبم از همگان اگر قصوری بود که در نیافتیم و اگر راهی را که باید نپیمودیم و مسیری را که نباید درنوردیدیم و شاید این ماهیت عامل پیچیده بیماریزائی بود که هنوز جهان و دانش امروز ناشناخته­ های زیادی از آن دارد و بی­ تردید خواهد داشت. در آینده پیچیدگی و دگرگونی پی در پی ویروس آهنگ و شتاب وصف ناپذیری می­ طلبد تا کشورها بتوانند در زمینه های پیشگیری و درمان عقب نیفتند و بی­ شک رفع نیازهای علمی، اقتصادی و زیرساختی در آهنگ این حرکت در عرصه ملی و بین­ المللی تاثیر گذار خواهد بود.
برای وزیر ارجمند آینده بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توفیق در مدیریت بهتر بیماری و از همه همکاران تقاضای همراهی و همدلی بیشتر با ایشان را دارم. از خداوند بزرگ برای همه تندرستی و پاداش بیکران و برای ایران زمین روزهای عاری از بیماری و سرشار از عزت و سربلندی آرزومندم.»1400/06/02
22:25:58
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان