در گزارش بیمارستان دی عنوان شد؛

افزایش 50 درصدی بیماران سرپایی کرونا

افزایش 50 درصدی بیماران سرپایی کرونا به گزارش بیمارستان دی یک فوق تخصص مراقبت های ویژه، نسبت به افزایش موارد مبتلا شدن به اومیکرون در کشور اخطار داد و اظهار داشت: وقوع پیک ششم کرونا حتمی است.نوید شفیق در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد افزایش تعداد مراجعات بیماران کرونایی، عنوان کرد: هم اکنون تعداد مراجعات سرپایی کرونا در روز ۵۰ درصد افزوده شده که اغلب آنها هم مبتلا به اومیکرون هستند.
وی با تکیه بر این که احتمال خطای تست های اومیکرون زیاد است، اضافه کرد: هم اکنون در همه آزمایشگاه ها کیت اومیکرون وجود ندارد و کیت هایی که به این نوع از ویروس حساس باشند در کشور کم است.
پزشک فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان لبافی نژاد با تکیه بر این که مرگ و میرهای اومیکرون ۶۰ درصد نسبت به نوع دلتا کمتر است، اظهار داشت: این در شرایطی است که ۶ تا ۷ برابر سرایت اومیکرون نسبت به دلتا در بین مردم بیشتر است و افراد مبتلا به بیماری های خاص و سالمندان بیشتر در معرض اومیکرون قرار دارند.
وی تصریح کرد: به علت بازگشایی مدارس، کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، ماسک نزدن و عدم فاصله گذاری اجتماعی صد درصد پیک ششم را خواهیم داشت که تعداد مبتلایان بیشتر از دلتا خواهد بود. فقط شاید مرگ و میرها کمتر باشد. اما در هر صورت باردیگر پیک را خواهیم داشت و تمامی بیمارستان ها پر می شود و فشار مضاعفی به کادر درمانی وارد خواهد شد.

شفیق در پاسخ به این سؤال که آیا تزریق دوز سوم واکسن مانع ابتلاء به سویه جدید کرونا خواهد بود یا خیر، عنوان کرد: واکسن به صورت کامل نمی تواند مانع ابتلاء به این بیماری باشد همینطور حدود ۱۰ درصد افرادی که مخالف واکسن هستند میزان ابتلاء در آنها بیشتر خواهد بود و این نوع جدید باز هم همانند دلتا بر روی افراد مسن بیشتر از جوانان تأثیرگذار خواهد بود.
رئیس بخش آی س یو بیمارستان لبافی نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا کودکان بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری هستند اظهار داشت: تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی شده نشان داده است که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلاء هستند چون که در کودکان راه هوایی فوقانی را درگیر می کند بنابراین ابتلاء به اومیکرون در کودکان بیشتر از نوع دلتا خواهد بود و در صورتیکه کودکان با حجم بالا به این بیماری مبتلا شوند احتمال بستری هم در آنها بیشتر است.
وی ضمن اشاره به این که بیماران خاص مانند دیابتی ها حتما باید دوز سوم را تزریق کنند، اضافه کرد: تزریق دوز سوم تاثیر زیادی در عدم ابتلاء و یا درگیری خفیف بیماران خواهد داشت.
پزشک فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان لبافی نژاد اظهار داشت: افرادی که واکسن سینوفارم و یا برکت زده اند حتما پس از ۴ ماه دوز سوم را بزنند.
شفیق اظهار داشت: سفارش می شود هر واکسنی که در دسترس افراد است برای دوز سوم تزریق کنند اما مطالعات علمی نشان داده احتمال تقویت سیستم ایمنی در نوع مختلف واکسن نسبت به دوز اول و دوم، بیشتر است که البته این مورد هنوز قطعی نشده است.
رئیس بخش آی س یو بیمارستان لبافی نژاد با تکیه بر این که هم اکنون هر کسی که احساس سرماخوردگی می کند احتمال درگیری با اومیکرون دارد، اضافه کرد: مدت زمان قرنطینه برای مبتلایان به این نوع ویروس ۵ روز سفارش شده اما اگر علایم ادامه پیدا کرد ۱۰ روز قرنطینه شوند و حداقل دو هفته هم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.
شفیق تصریح کرد: هم اکنون مبتلایان به اومیکرون تعدادشان بیشتر شده اما تعداد بستری های ما زیاد نشده که البته دو هفته بعد افزایش آمار مبتلایان خویش را نشان داده است ولی در مجموع ۵۰ درصد آمار مبتلایان کرونا درگیری با اومیکرون گزارش شده است و بزودی سوش غالب در ایران اومیکرون خواهد بود.
پزشک فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان لبافی نژاد در مورد واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال هم اظهار داشت: تزریق واکسن برای این کودکان و این که عارضه ای دارد یا خیر در مرحله تحقیقات است اما بر مبنای مقالات جدید سفارش می شود برای کاهش ابتلاء و مرگ و میر، این واکسن تزریق شود و صلاح است که واکسیناسیون اطفال را هم در کشور به سرعت داشته باشیم.


منبع:

1400/11/07
23:19:47
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان