معاون درمان وزارت بهداشت:

ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد

ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد به گزارش بیمارستان دی معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: در کشورهایی که یک دفعه ماسک حذف شد موج شدیدی از بیماری بروز کرد، به همین علت، حذف ماسک یا توقف واکسیناسیون به هیچ عنوان مطرح نیست.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، سعید کریمی در پاسخ به این پرسش که با قرار گرفتن کشور در وضعیت آرام کرونائی آیا تصمیمات متناسب با این شرایط اتخاذ شده است، اضافه کرد: با وجود این که امروز به همت مردم و با تدابیر دولت در بهترین شرایط بیماری قرار داریم، اما هیچ گاه کرونا را اختتام یافته تلقی نمی نماییم، امروز در هند موارد افزایشی است و ما با این کشور فاصله جغرافیایی چندانی نداریم و اگر مراقب نباشیم ممکنست باردیگر گرفتار مشکل شویم.
وی با تاکید بر مراجعان روزانه مشکوک، محتمل و قطعی کرونا به ۱۰ هزار نفر در کشور، افزود: آمار مبتلایان روزانه که نیاز به بستری دارند به حدود هزار نفر رسیده است و در مجموع روی تخت بیمارستان ها ۳ هزار و ۸۰۰ بیمار کرونائی داریم که از این تعداد هزار نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند، پس کرونا هنوز تمام نشده است.
معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: از جهت واکسیناسیون هم سفارش می نماییم کسانی که وقت نوبت سوم آنها رسیده است حتما تزریق کنند، برای اینکه زمان آنکه بگذرد ایمنی پایین می آید و همین ویروسی که برای یک نفر با ایمنی قوی مشکل ایجاد نمی کند می تواند برای کسی که ایمنی ضعیفی دارد مشکل ساز شود به همین علت تزریق یک نوبت دیگر برای کسانی که سن بالا یا نقص سیستم ایمنی دارند، ابلاغ گردیده است.
کریمی اضافه کرد: قابل درک است که وقتی شرایط بهتر می شود مردم حس می کنند دیگر نیازی به مراقبت نیست و این کار رسانه و ما مسئولان است که به مردم گوشزد نماییم که کرونا تمام نشده و باید مراقب باشیم.
وی با اعلان اینکه تا تابستان موج جدیدی پیش بینی نمی نماییم، افزود: اگر سویه جدیدی ایجاد نشود انتظار این است که به سمت شرایط بهتری برویم، اما این یک قانون است تا وقتی سیستم ایمنی کل دنیا قوی نشود و واکسیناسیون بصورت عادلانه در کشورهای دنیا انجام نشود باید مراقب بود، برای اینکه ویروس درحال گردش است و مطمئن است باردیگر جهشی اتفاق بیافتد و یک سویه جدیدی ایجاد شود که ما از آن غافل باشیم.
معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که آمارها تا چه حدی کاهش پیدا کند الزام استفاده از ماسک برداشته می شود، اظهار داشت: عوامل زیادی دراین زمینه دخیل است که بررسی و تصویب آن جزو اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا است و باید در کمیته های تخصصی بحث شود. بطور مثال از نظر کنترل ویروس ما یک «آر او» یا «آر زیرو» داریم که هر فردی چند نفر دیگر را می تواند آلوده کند، اگر این شاخص به زیر یک برسد یعنی شرایط کنترل شده است و هر نفر کرونائی کمتر از یک نفر را می تواند مبتلا کند و این یعنی شیوع بیماری کُند می شود و شرایط تحت کنترل در می آید.
کریمی با تاکید بر این که ماسک هیچ گاه حذف نشده و رعایت شیوه نامه ها همچنان پابرجا است، اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز دراین زمینه تصمیمی اتخاذ نکرده و ما نیز به هیچ وجه سفارش نمی نماییم.


منبع:

1401/02/16
12:35:52
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان