جزئیات طرح دارویار و دارویی که برای بیماران گران نمیشود

جزئیات طرح دارویار و دارویی که برای بیماران گران نمیشود بیمارستان دی جزئیات طرح دارویار و دارویی که برای بیماران گران نمیشودبه گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، شب گذشته وزیر بهداشت از اجرای طرح "دارویار" بعنوان طرح ارتقای بیمه ها و کارایی بیشتر بیمه ها، اطلاع داد و اعلام نمود که این طرح از بیمه همگانی شروع شده و مجلس شورای اسلامی اعتبار خوبی بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی در نظر گرفته و بر مبنای آن حدود ۶ میلیون نفر به جمعیت زیر پوشش بیمه همگانی اضافه شدند. همینطور مجلس شورای اسلامی ۵ هزار میلیارد تومان هم بابت پشتیبانی از دارو و درمان بیماریهای خاص در نظر گرفته است.
پوشش بیمه ای ۱۰۰ قلم داروی پرمصرف و ۳۶۶ قلم داروی ضروریِ بیماران مزمن
همچنین به قول وزیر بهداشت، در چارچوب این طرح تعداد داروهای زیر پوشش بیمه، بالا رفته است؛ بطوریکه ۱۰۰ قلم داروی پر مصرف که قبلاً بیمه نبودند، زیر پوشش بیمه قرار داده شد و بدین سان داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی، دیفن هیدرامین و... که قبلا بیمه نبودند جزو بیمه قرار گرفتند. همینطور ۳۶۶ قلم داروی ضروری پرمصرف برای بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، قلبی و عروقی و... زیر پوشش بیمه قرار می گیرند.
۳ هدف طرح "دارویار"
افزایش پوشش بیمه ای داروها، پوشش بیمه ای اقلام بیشتر دارو و ثابت ماندن پرداخت از جیب مردم در حوزه دارو، بعنوان اهداف اصلی اجرای طرح دارویار از جانب وزارت بهداشت عنوان و در عین حال تاکید گردیده است که با اجرای این طرح، به شکلی برنامه ریزی شده که وقتی بیماران به مراکز درمانی و داروخانه ها رجوع می کنند، هیچ تغییری در پرداخت هزینه های دارویی شان نداشته باشند.
چرایی اجرای طرح "دارویار"
باید توجه کرد که توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران یکی از علل و در عین حال مزایای اجرای طرح دارویار محسوب شده که البته منجر به بهره مندی همه دهک های درآمدی از یارانه دارو می شود. در عین حال نکته قابل توجه در اجرای این طرح این است که به سبب افزایش پوشش بیمه ای داروها، پرداخت از جیب بیماران تغییری نکرده و آنطور که وزارت بهداشتی ها می گویند حتی در مواردی کاهش پرداخت از جیب را هم شاهد خواهیم بود.

از سوی دیگر اجرای این طرح، منجر به تقویت زیرساخت های بیمه ای در کشور شده و با تأمین اعتبار بیمه ها، داروهایی که قبل از این تحت شمول حمایت های بیمه ای نبوده اند، زیر چتر پوشش بیمه ای خواهند رفت. از طرف دیگر همانطور که پیش تر از جانب وزارت بهداشت اعلام شد، با تقویت زیرساخت های بیمه ای، بیمه همگانی سلامت هم برای افراد فاقد بیمه درمانی اجرا خواهد شد. همانطور که وزیر بهداشت هم اعلام نموده است، امسال ۶ میلیون فرد فاقد بیمه درمانی زیر پوشش بیمه قرار گرفتند.

حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماریهای مزمن، خاص و صعب العلاج هم بعنوان یکی دیگر از علل و اهداف اجرای طرح دارویار عنوان شده است. همانطور که از جانب وزارت بهداشتی ها هم اعلام شد، در چارچوب این طرح، ۳۶۶ قلم داروی ضروری پرمصرف برای بیماران مزمن زیر پوشش بیمه قرار می گیرند.
قاچاق معکوس؛ بلای جان دارو
باید توجه کرد که طی سالهای اخیر، با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، قیمت دارو در کشورمان نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایین بود و همین مبحث جذابیت قاچاق معکوس داروهای ایرانی به کشورهای همسایه را افزایش می داد. بطوریکه سوبسیدی که از جانب دولت برای دارو و در جهت حمایت مالی از بیماران پرداخت می شد، با قاچاق معکوس دارو به کشورهای همسایه، از دسترس ایرانی ها خارج می شد و عملا داروی ارزانِ موجود در ایران، سوغات خارجی ها می شد. حال با اجرای طرح دارویار، قیمت دارو به سمت واقعی شدن گام برداشته و در نتیجه جذابیتی هم برای قاچاق این داروها به آن سوی مرزها وجود ندارد. از طرفی با افزایش پوشش بیمه ای داروها، پرداخت از جیب بیماران هم برای دارو افزایش پیدا نمی کند.
وضعیت پرداخت از جیب مردم برای دارو بعد از اجرای "دارویار" چگونه خواهد بود؟
طبق اعلام وزارت بهداشتی ها، برای پرداخت از جیب مردم در گروههای دارویی مختلف بعد از اجرای طرح دارویار، برنامه ریزی هایی انجام شده است که چهار گروه را شامل می شود:

- داروهایی که هم اکنون زیر پوشش بیمه هستند: باید توجه کرد که پرداخت از جیب مردم برای این دسته داروها بدون تغییر بوده و حتی در بعضی اقلام کاهشی خواهد بود.

- داروهایی که هم اکنون زیر پوشش بیمه نیستند: دراین زمینه برای ۳۶۶ قلم از این داروها پوشش بیمه ای به شکلی تعیین شد که مبلغ پرداختی بیماران برای تهیه این داروها بعد از اجرای طرح نسبت به پیش از اجرای آن ثابت باشد. در صورت ضرورت بیمه ها این آمادگی را دارند تا اقلام بیشتری را به این لیست اضافه کنند.
عدم افزایش قیمت داروهای بدون نسخه
- داروهایی که تهیه آن احتیاج به نسخه پزشک ندارد(OTC): این داروها افزایش قیمتی نخواهند داشت. در عین حال وزارت بهداشتی ها اعلام نموده اند که با توجه به این که تعداد زیادی از مردم کشور به صورت روزانه از این داروها استفاده می نمایند و باتوجه به دستور رئیس جمهور در این زمینه، تعداد ۱۲۰ قلم از داروهای بدون نسخه که تواتر مصرف بیشتری دارند، زیر پوشش بیمه قرار گرفته است. ازاین رو پرداخت از جیب مردم برای این داروها اگر در راه بیمه ای تهیه شوند، کاهش پیدا می کند.

- داروهای گیاهی و مکمل های غذایی: این بخش از محصولات افزایش قیمتی را تجربه نخواهند کرد. باتوجه به سیاست های دولت در پشتیبانی از بیماران، قیمت این محصولات باردیگر مورد بررسی قرار گرفته و تا حد امکان قیمت ها تعدیل خواهد شد.
تکلیف افراد فاقد بیمه در طرح "دارویار" چه می شود؟
با توجه به اینکه در طرح دارویار مقرر است یارانه دارو، از مسیر بیمه ها به مردم تخصیص یابد، بیمه شدن همه مردم یکی از اصول اجرای این طرح است. به همین دلیل از مدتی پیش تلاش ها برای ایجاد پوشش همگانی بیمه سلامت شروع شده که ریشه این تلاش ها مصوبه نمایندگان مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور است بطوریکه نمایندگان در قانون بودجه مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان به برقراری پوشش بیمه برای افراد فاقد بیمه اختصاص داده اند.

همچنین قبل از این هم سه دهک اول جامعه بالغ بر ۶ میلیون نفر به صورت غیرحضوری و مجانی توسط سازمان بیمه سلامت زیر پوشش قرار گرفته اند. در عین حال اعلام شده که افراد سایر دهک ها می توانند برای برقراری پوشش بیمه ای به دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند.
وضعیت "اتباع خارجی" شرایط بیمه روی تخت بیمارستان
همچنین طبق اعلام وزارت بهداشتی ها، اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت دارند، می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند. اتباع غیرمجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند.

در عین حال بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه یا مجهول الهویه هم برقرار است.
در طرح "دارویار" یارانه دارو به چه افرادی تعلق می گیرد؟
بر اساس اعلام وزارت بهداشتی ها، باتوجه به لزوم تجویز و مصرف منطقی دارو و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو عمدتا به افرادی تعلق خواهد گرفت که نسخه پزشک داشته باشند. بنابراین خریدهای آزاد از داروخانه صرفاً در مورد بیماران مزمن، مشمول دریافت یارانه خواهد شد.
نحوه نظارت و پایش "دارویار"
پایش و ارزیابی طرح دارویار در مراحل اجرا، یکی از لزوم های موفقیت و ادامه این طرح خواهد بود و به همین دلیل باید مورد توجه قرار گیرد. بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در جهت نظارت و پایش بر اجرای طرح، با هدف تضمین بهره مندی مردم از یارانه دارو و عدم افزایش پرداخت از جیب بیماران، تیم بازرسی ویژه در وزارت بهداشت برای تضمین بهره مندی مردم از طرح دارویار مستقر شده اند. همینطور مقرر است که قیمت دارو در برنامه کاربردی تیتک و سایت رسمی سازمان غذا و دارو به صورت عمومی اعلام گردد و در عین حال امکان گزارش موارد تخلف از راه سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت یا برنامه کاربردی تیتک هم بوجود آمده است تا مردم بتوانند در صورت مشاهده تخلفات در حوزه قیمت دارو، به نهادهای نظارتی گزارش دهند.

منبع:

1401/04/23
13:36:18
5.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان