تیغ پزشک نماها بر رخسار مردم

تیغ پزشک نماها بر رخسار مردم به گزارش بیمارستان دی، پزشک نماهای تابلودار و پزشکی که نامش را به دست غیرپزشک می سپارد؛ شبکه ای از غیرپزشکان در حوزه زیبایی و عوارضی جبران ناپذیر؛ پدیده ای آشکار و گاها بدون ناظر و البته جرائمی ناچیز و قانونی که در برخورد با آن چندان روشن نیست...به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر بازار جراحی های زیبایی در کشور به قدری سکه شده که خیلی از افراد فارغ از داشتن یا نداشتن تخصص در این عرصه، می کوشند وارد آن شده و به هر نحوی پولی به جیب بزنند. به عنوان مثال گفته می شود که سن درخواست عمل جراحی بینی در کشور پایین تر آمده و متقاضی آن نیز در سنین پایین زیاد است؛ بطوریکه در گذشته حداقل جراحی بینی سن ۱۸ سال بود اما هم اکنون پس از دوران بلوغ در دخترها از ۱۴ سالگی و در پسرها از ۱۶ سالگی به انجام می رسد. بدین سبب تقاضای زیاد و البته جذابیت های مالی این حوزه سبب شده افراد غیرمتخصص زیادی برای کسب سود و درآمد وارد حوزه اقدامات زیبایی شده و به مدد انواع و اقسام تخلفات و جرائم به هر دری بزنند تا در این بازار پرسود که البته چندان قابل نظارت هم نیست، درآمدهای کلان و چندصدمیلیونی کسب کنند؛ درآمدهایی که در خیلی از موارد به قیمت جان آدم ها یا از میان رفتن همیشگی چهره طبیعی شان تمام می شود...
زیبایی ارزان!
نگاهی به تبلیغات اقدامات زیبایی روی در و دیوار شهر و همین طور در فضای مجازی و تبلیغات اینستاگرامی، نشان میدهد که اوضاع تا چه حد در زمینه جراحی ها و اقدامات زیبایی نابه سامان است؛ بطوریکه برخی افراد بدون اندک تجربه یا تخصصی به آسانی و حتی گاهی بصورت شبکه ای مبادرت به اعمال زیبایی شامل تزریق ژل، بوتاکس، چربی و... در آرایشگاه ها یا محل های غیر استاندارد کرده و بدون کمترین امکانات بهداشتی این اقدامات را بر روی مردم انجام می دهند. متاسفانه تعدادی از مردم به آسانی و به صرف ارزان بودن یک اقدام زیبایی در آرایشگاه یا مرکزی بدون امکانات، بدون توجه به مجوزهای لازم و تخصص و تبحر افراد در انجام اقدامات زیبایی به این افراد اعتماد کرده و چهره شان را به دست آنها می سپارند.عفونت، خونریزی، بافت مردگی و... تنها قسمتی از عوارضی است که ممکنست برای افرادی که جهت انجام اقدامات زیبایی خودشان را به دست افراد غیر متخصص و غیر پزشک می سپارند، رخ دهد؛ عوارضی که به سختی قابل جبران بوده و عمدتاً هم هیچ گاه به شکل اول بازنمی گردند.
به نام پزشک و به کام پزشک نما
در عین حال بگفته کارشناسان حوزه سلامت، در گذشته انجام اعمال جراحی زیبایی مانند جراحی بینی و صورت محدود به کسانی بود که ضمن گذراندن دوره های آموزشی لازم، تجربه و تخصص لازم را نیز داشتند، اما متاسفانه امروزه گاهی افرادی که فاقد تخصص، صلاحیت، تجربه لازم بوده و مجوز انجام این کار را ندارند هم در این کار مداخله می کنند. این افراد که گویا تعدادشان کم هم نیست، هزینه های پایین تری را نسبت به جراحان و پزشکان دارای صلاحیت دریافت می کنند و و با تبلیغات فریبنده جذب مشتری کرده و پول زیادی را هم به جیب می زنند.

حال اوضاع زمانی خراب تر می شود که برخی پزشکان نیز تخصص، اعتبار و تیغ جراحی شان را به دست افراد غیر پزشک و بدون تخصص می سپارند تا سودی از این بازار کسب کنند؛ بطوریکه تبلیغات وسیعی برای انجام جراحی های زیبایی با نام یک پزشک به انجام می رسد، اما در اتاق عمل تیغ جراحی به دست فردی غیرپزشک است؛ موضوعی که متاسفانه در بسیاری موارد تبعات و عوارض جبران ناپذیری برای افراد بدنبال دارد و در عین حال هم اثبات رخ داد چنین جرمی دشوار است. این در حالیست که قوانین دراین زمینه چندان سفت و سخت، شفاف و بازدارنده نیست؛ قوانینی که باوجود سود کلان این حوزه، بیشتر خنده دار است تا بازدارنده؛ بطوریکه مدتی پیش محمد رئیس زاده- رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور دراین زمینه با اشاره به چالش انجام برخی اعمال درمانی از طرف پزشک نماها، به ایسنا، اظهار داشت: در حوزه افرادی که پزشک نیستند، اما مداخلات بدون مجوز درمانی انجام می دهند، هم راه حل برخورد شفاف نیست و جایی برای مراجعه و شکایت وجود ندارد و هم قانون دراین زمینه بسیار ضعیف است.
جرائمی که بازدارنده نیست
وی بر لزوم اصلاح قانون در برخورد با پزشک نماها تاکید و اعلام نمود که حالا به عنوان مثال اگر فردی در زمینه سلامت مداخله بدون مجوز انجام دهد، هر صدمه ای که به فرد بزند، حداکثر جریمه اش ۱۰ میلیون تومان است و جالب است که این جرایم از چندین سال قبل که مصوب شده، متناسب با تورم هم رشد نکرده و بدین سبب اصلا بازدارنده نمی باشد.

بنابراین باید توجه کرد که گام اول در سامان بخشی این حوزه، اصلاح قانون بوده و آگاهی دادن به مردم نیز گام دوم است. در عین حال از مردم انتظار می رود که وقتی به جایی برای اقدامات درمانی شامل اقدامات و جراحی های زیبایی و... مراجعه می کنند، حتما مجوزهای مربوطه را ببینند و هوشیار باشند و بررسی نمایند که آیا این کلینیک یا مطب مجوز انجام چنین اقدام درمانی را دارد یا خیر و اگر مجوز دارد، تاریخ مجوزش نگذشته باشد. همین طور مردم باید دقت کنند که فردی که می خواهد یک اقدام درمانی را برایشان انجام دهد، مجوز این کار را دارد یا خیر.
برای شکایت از پزشکانماها به کجا باید مراجعه کرد؟
طبق اعلام سازمان نظام پزشکی کشور، این سازمان مرجع رسیدگی به شکایت از اعضایش یعنی پزشکان است. در نتیجه در حوزه افراد پزشک نما برای شکایت باید به دادسرا مراجعه شود. در عین حال بنا بر اعلام سازمان نظام پزشکی در سال ۱۳۹۹ در دادسرای انتظامی کل کشور حدود ۳۰۰۰ شکایت در زمینه پزشکی مطرح گردیده است. باید توجه کرد که اعلام شده که بیشترین شکایات در دنیا و همین طور در ایران، در رشته های ترمیمی و زیبایی، دندان پزشکی، جراحی، زنان و ارتوپدی، است.

یکی دیگر از مباحثی که در زمینه اقدامات و جراحی های زیبایی مطرح می شود، بحث تفاوت تعرفه های دریافتی از طرف پزشکان و مراکز مختلف است؛ موضوعی که برخی کارشناسان اختلاف تجربه، مهارت، سابقه و تخصص جراح را با اهمیت ترین علت آن می دانند. البته گفته می شود که میزان هزینه بالا لزوما دلیل بر کیفیت بالا نیست و هزینه عمل به روش جراح در برخورد با بیمار و قیمتی که روی کار خودش می گذارد، بستگی دارد. از طرف دیگر برخی کارشناسان نیز عقیده دارند که هزینه های بسیار پایین در بعضی مراکز نیز شک برانگیز است و نباید به صرف پایین بودن هزینه یک اقدام زیبایی به فرد یا مرکزی که مدعی انجام اقدام زیبایی است، اعتماد کنیم؛ چونکه ممکنست این افراد یا مراکز فاقد تخصص، تبحر و استانداردهای لازم باشند. بدین سبب بنظر می رسد بهترین کار، انجام تحقیق، صحبت با بیماران قبلی آن مرکز یا پزشک و همین طور استعلام از سازمان نظام پزشکی باشد.

در این زمینه دکتر ابراهیم رزم پا- جراح و متخصص گوش و حلق و بینی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیئت مدیره انجمن علمی راینولوژی ایران، در گفت و گو با ایسنا، می گوید: متاسفانه بحث دخالت افراد غیر پزشک در جراحی ها و اقدامات زیبایی، موضوعی است که هم انجمن ها با آن درگیرند و هم سازمان نظام پزشکی مدت هاست پیگیر راه حل مقابله با این معضل است. این مساله به شدت خطرناکست و متاسفانه عوارض بسیار جدی را به سبب دخالت افراد غیرپزشک در اقدامات پزشکی شاهدیم.
تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه ها و عوارضی جبران ناپذیر
وی فزود: حتی گاهی شاهدیم که متاسفانه اقداماتی مانند تزریق ژل، بوتاکس و... در آرایشگاه ها به انجام می رسد و عوارض جدی مانند بافت مردگی یا نکروز برای بیماران بدنبال دارد. به همین دلیل هم بیمارانی با عوارض بسیار جدی به ما مراجعه می کنند. متاسفانه در این عرصه شرایط بدتر از چیزی است که تصور می نماییم.


پزشک نماهای تابلودار!
رزم پا با اعلان اینکه دخالت افراد غیرپزشک در امور پزشکی به چند شکل به انجام می رسد، اظهار داشت: یکی از موارد این است که افرادی که اصلا پزشک نیستند، وارد اقدامات پزشکی زیبایی می شوند. به عنوان مثال در بعضی آرایشگاه ها یا تکنیسین هایی که برای خودشان تشکیلاتی راه انداختند، در جاهایی مانند اینستاگرام تبلیغ می کنند و اقداماتی انجام می دهند که انجام آنها نیاز به مجوز پزشکی و پزشک بودن دارد و در غیر این صورت انجام شان جرم و غیرقانونی شمرده می شود. بدترین حالت همین است که افرادی که پزشک نیستند، دست به اقدام پزشکی بزنند. تعدادی از آنها متاسفانه تابلودار هستند؛ یعنی با تابلوی مشخص تبلیغات انجام می دهند و مشخص است که پزشک نیستند. این اقدام جرم و غیرقانونی بوده و مجازات قانونی دارد. بدین سبب بوتاکس و ژلی که در آرایشگاه ها به دست افراد فاقد صلاحیت تزریق می شود، غیرقانونی می باشد. هیچکس جز پزشک مجوز تزریق این موارد را ندارد.
جراحی زیبایی به نام پزشک و به دست غیرپزشک
وی افزود: شکل دوم دخالت در امور پزشکی زیبایی، به اتاق عمل برمی گردد. در بعضی موارد گزارش شده که فرد غیرپزشکی به نام پزشک و با مهر پزشک، جراحی زیبایی را انجام می دهد. به این معنا که پزشک مسئولیت کار را برعهده دارد، اما اقدام جراحی را فرد غیرپزشک انجام می دهد. در این مواقع خود پزشک در صحنه عمل حضور دارد، اما کار جراحی به دست یک غیرپزشک به انجام می رسد. این اقدام غیرقانونی و کاملا خلاف است و هم نظام پزشکی و هم انجمن های علمی پیگیر این قضایا هستند، اما تا حالا به نتیجه نرسیده است.
چگونه با پدیده "غیرپزشکان" حوزه زیبایی مقابله کنیم؟
رزم پا با اعلان اینکه بارها در جلسات کارشناسی پزشکی قانونی و نظام پزشکی با عوارض جدی این تخلفات برخورد می نماییم و همیشه بحث می شود که یک نهادی باید جلوی این متخلفان را بگیرد، اظهار داشت: همیشه مطرح می شود که موضوع در دست رسیدگی است. مقابله با این پدیده مقداری مشکل تر شده است. باید توجه کرد که مراجع رسیدگی به این معضل وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی هستند که بر روی مراکز جراحی نظارت می کنند. باید توجه کرد که ریشه کنی این معضل نیاز به اقدامی جمعی دارد. برای اینکه این پدیده تازه نیست و چند سال است که آشکارتر شده است. گاهی به شکل های مختلف اهتمام کردند که با این معضل برخورد کنند. حتی تعدادی از این تکنیسین ها دستگیر شده و به عنوان مجرم مجازات شدند، اما تاثیری نداشته است و می بینیم که همچنان افراد غیر پزشک در مراکز جراحی زیبایی فعالیت می نمایند.

وی افزود: علت دیگری که مقابله با این معضل را دشوار می کند، این است که بطور معمول این افراد با هزینه های پایین اعمال جراحی را انجام می دهند و به همین دلیل هم مراجعه کننده بالایی دارند. وقتی تعداد مراجعه کننده باشد، مراکز جراحی برای سودجویی خودشان مقابله جدی با این ها نمی کنند و برای سود بیشتر خودشان با همان شرایط پیش می روند. در صورتیکه خود مراکز جراحی می توانند کار افراد غیر پزشک را ممنوع کرده و خودشان با این پدیده برخورد کنند. برای ریشه کنی این معضل خود مرکز جراحی نباید اجازه دهد و قبول کند. از طرفی متاسفانه گاهی کارکنان وزارت بهداشت و دانشگاه ها به برخی مراکز که گزارش تخلف داشتند، مراجعه می کنند، اما در لحظه نظارت و بازدید کارها را پوشش داده و خود پزشک بر سر عمل می رود. یعنی جرم را می پوشانند و در نتیجه اثبات تخلف هم دشوار می شود.

رزم پا اضافه کرد: فکر می کنم برای حل این معضل اولا سه مرجعی که اعلام شد؛ یعنی وزارت بهداشت، نظام پزشکی و معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی و همین طور انجمن های علمی باید به عنوان مراجعی که می توانند رسیدگی کنند، هماهنگی بیشتری داشته باشند. در عین حال خود همکاران پزشک هم باید به این مراجع کمک کنند. نکته مهم هم خود مراکز زیبایی و جراحی هستند که اگر کمک کنند می توان این معضل را حل کرد. مراکز جراحی نباید اجازه دهند که چنین تخلفاتی رخ دهد. هم اکنون واقعا غیرقابل تحمل شده است و انجمن ها هم از این مساله ناراضی هستند. با اهمیت تر از همه نگرانی از عوارض خطرناکی است که انجام جراحی های زیبایی از طرف افراد غیر پزشک دارد.
جراحی زیبایی در وضعیت غیربهداشتی
وی اظهار داشت: گاهی اوقات این اعمال جراحی در مراکز جراحی و در وضعیت بهداشتی صورت نمی گیرد. گاهی در بعضی جاهایی به انجام می رسد که اتاق عمل نیست و در بهترین حالت ممکنست در کلینیک های فاقد مجوز باشد و با شرایط غیربهداشتی فرد جراحی شود که که می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

رزم پا اشاره کرد: مساله دیگری که باید درباره ی آن فرهنگسازی شود، این است که خود مردمی که می خواهند اعمال زیبایی انجام دهند، باید دقت کنند که فقط صرف پایین بودن هزینه را مورد توجه قرار ندهند. طبیعتا وقتی افراد بدون توجه به تخصص، پزشک بودن یا نبودن فردی که جراحی را انجام می دهد و... اقدام زیبایی را انجام می دهند، علاوه بر خطراتی که برایشان دارد، منجر به ترویج تخلف و گسترش کار خلاف می شوند. مردم وقتی برای یک کار زیبایی به مرکزی مراجعه می کنند به تخصص های موجود در آن مرکز، شرایط انجام جراحی و... توجه نمایند. هیچ وقت راضی نشوند که یک اقدام زیبایی را در جایی انجام دهند که از نظر بهداشتی و تخصصی معیارهای لازم را ندارد. اگر مردم رعایت نمایند و به مراکز غیراستاندارد و افراد غیر متخصص و غیر پزشک مراجعه نکنند، طبیعتا کارشان رونق نمی گیرد.

وی درباره ی امکان انجام اقدامات زیبایی از طرف پزشکان غیر متخصص، اظهار داشت: متاسفانه قانون ما در اینجا مقداری روشن نیست. طبیعتا هرکس که بخواهد وارد اقدامات زیبایی شود، حتما باید دوره های آموزشی خاصی را بگذراند. البته پزشک غیرمتخصص به انجام هیچ نوع «جراحی زیبایی» شامل جراحی بینی، لیفت صورت و... مجاز نیست، اما درباره ی سایر اقدامات زیبایی مانند تزریق ژل و بوتاکس و... فکر می کنم مستلزم یکسری دوره های آموزشی و مجوزهایی است. اینطور نیست که هرکس به صرف گرفتن مدرک بتواند هر اقدامی را در زمینه زیبایی انجام دهد.
عفونت؛ مهم ترین عارضه جراحی های زیبایی در محل های غیراستاندارد
رزم پا درباره ی عوارض احتمالی انجام جراحی ها و اقدامات زیبایی از طرف افراد غیرمتخصص و در محل های غیر استاندارد، اظهار داشت: با اهمیت ترین عارضه این است که اگر اعمال جراحی زیبایی در وضعیت غیربهداشتی، در جایی غیر از اتاق عمل و در مراکزی که استانداردها رعایت نمی گردد، صورت گیرد، عفونت است. عفونتی که گاهی اوقات ممکنست منتشر شود و عوارض بسیار جدی برای فرد به همراه داشته باشد. در عین حال در مراکزی که افراد غیرپزشک مبادرت به انجام اعمال جراحی می کنند، اگر اتفاقی رخ دهد، این افراد نمی توانند مدیریت کنند و ممکنست خونریزی ایجاد شود و... جان فرد را به خطر اندازد. عارضه دیگری که خصوصاً پس از تزریق ژل و فیلر از طرف افراد غیرپزشک اتفاق می افتد، بافت مردگی یا نکروز است که بافت های مختلف صورت را از بین می برد. بوتاکس هم عارضه دیگری دارد که اگر فردی که بوتاکس می کند، تخصص نداشته و دوره لازم را نگذرانده باشند و بوتاکس را در جای مناسب تزریق نکنند، ممکنست برعکس عمل کند؛ بطوریکه می خواهند یک چین و چروک پیشانی را از بین ببرند، اما اگر تبحر نداشته باشند ممکنست در جایی تزریق کنند که نتیجه برعکس داده و عوارض هم دهد. عوارض تزریقات ژل، چربی و... خصوصاً در مراکز فاقد مجوز و کار از طرف افراد غیرپزشک به انجام می رسد، بسیار زیاد است. نمونه های مختلف آن به ما مراجعه می کنند و هم در مراجع رسیدگی کننده و هم در مطب ها که برای درمان مراجعه می کنند، تعدادشان زیاد است.

وی اظهار داشت: در شکایاتی که به سبب بروز این عوارض به انجام می رسد، می بینیم که به عنوان مثال یک خانم جوانی ژل تزریق کرده و بعد یک قسمت از صورتش سیاه شده و از بین رفته است. هرچند می توان یکسری اقدامات درمانی برای این عوارض انجام داد، اما به حالت طبیعی و قبلی خودش بازنمی گردد.
سوالاتی که پیش از انجام اقدامات زیبایی باید از خودتان بپرسید
وی با اعلان اینکه در حوزه رفع دخالت غیرپزشکان در امور زیبایی نقش وزارت بهداشت و نظام پزشکی مهم می باشد، اظهار داشت: در عین حال خود مراکز جراحی باید کنترل کرده و اجازه چنین اقداماتی را ندهند. همین طور خود پزشکان هم باید تذکر دهند و از مراکز بخواهند که این اقدامات انجام نشود. در عین حال خود مردم هم باید آگاه شوند و وقتی برای انجام یک کار زیبایی مراجعه می کنند، ببینند که چه کسی این اقدام را انجام می دهد، آیا این فرد مجوز انجام این کار را دارد، در کجا این کار به انجام می رسد و... مردم باید پیش از انجام یک جراحی این سوالات را از خودشان بپرسند.
شبکه ای از غیرپزشکان در زمینه زیبایی
این عضو هیئت مدیره انجمن علمی راینولوژی ایران با اعلان اینکه افراد غیر پزشک در زمینه زیبایی بیشترین پول را به جیب می زنند، اظهار داشت: این افراد بیمار را به نام پزشک دیگری عمل کرده و عمده هزینه هم به جیب فرد غیر پزشک می رود. در صورتیکه مسئولیت با پزشک است. پزشکی که چنین اقدامی را انجام داده و نامش را در اختیار فرد غیر پزشک قرار داده و کار را به دست افراد غیر پزشک می سپارد. تعدادی از این افراد غیر پزشکی که در زمینه زیبایی کار می کنند، شبکه دارند. بطوریکه هر یک از آنها چند پزشک را تحت پوشش دارد و بیمار را پیدا کرده و از اسامی پزشکان مختلف برای انجام اقدامات زیبایی استفاده می نماید. به هر حال باید با این معضل مقابله نمود.
چرایی دریافت هزینه های متفاوت از طرف پزشکان مختلف در زمینه زیبایی
وی درباره ی چرایی تفاوت هزینه های دریافتی از طرف پزشکان مختلفی که در زمینه زیبایی اقدام می کنند نیز اظهار داشت: باید توجه کرد از آنجا که اعمال جراحی زیبایی طبق توافق جراح و مراجعه کننده به انجام می رسد، نمی توان تعرفه مشخصی برای آن پیدا کرد. برای اینکه بین جراحی که ۳۰ سال تجربه دارد و دوره های مختلف را گذرانده و فوق تخصص این کار است، با فردی که تازه فارغ التحصیل شده و تازه کار است، تفاوت وجود دارد. نمی توان برای این دو تعرفه همسانی داشت. در زمینه جراحی پلاستیک پزشکان شاخص داریم که اقدامات علمی زیادی انجام دادند و در دنیا شناخته شده هستند. حال نمی توان توقع داشت که افراد با این میزان تجربه و تخصص با فردی که بتازگی فارغ التحصیل شده هزینه یکسانی داشته باشند. در عین حال علت اصلی تفاوت تعرفه ها اختلاف سطح مهارت و دانش جراح است. در عین حال زمانیکه قیمت انجام یک عمل جراحی بسیار پایین است، باید شک نماییم کسی که این اقدام را انجام می دهد، یا تخصص لازم را نداشته یا از شیوه ها و تخلفاتی که ذکر شد، استفاده می نمایند.

رزم پا با اعلان اینکه باید توجه کرد که هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست، اظهار داشت: فرض کنید یک عمل جراحی که حتی در بیمارستان دولتی و دانشگاهی تعرفه خاص و مشخصی دارد، اما در جای دیگری با تعرفه ای حتی پایین تر از مراکز دولتی این کار را انجام می دهد، اساسا یک جای کار ایراد دارد. در بیشتر ارزانی هایی که در زمینه اقدامات زیبایی می بینیم، به این برمی گردد که افرادی که عمل می کنند یا پزشک نیستند یا پزشکانی هستند که خودشان مهارت لازم را ندارند و کار را به افراد غیر پزشک می سپارند.

وی درباره ی چگونگی آگاهی مردم از تخصص پزشکی که به او مراجعه می کنند، اظهار داشت: باید توجه کرد که اعمال جراحی زیبایی دو عامل به عنوان پایه نیاز دارد؛ یکی مدرک که اجازه و مجوز انجام کار را به پزشک می دهد. دوم تجربه و تبحر است. هم اکنون در همه رشته ها تخصص و فوق تخصص داریم که هر یک اقدامات مربوط به خودشان را انجام می دهند. حتی صرف مدرک هم دلیل بر این نیست که هرکس که مدرک داشت، دست به هر کاری بزند؛ بلکه باید در هر اقدامی تبحر لازم را هم کسب کرده باشد. با اینحال داشتن مدرک، لازمه کار است. مردم باید ابتدا به تابلو و مهر آن پزشک توجه نمایند و بعد به محلی که عمل جراحی در آن به انجام می رسد، توجه نمایند و در هر جا هم که مشکوک شدند می توانند از سازمان نظام پزشکی استعلام کنند. برای اینکه گاهی یک پزشک غیرمتخصص، در مهرش جراح بینی ذکر شده است. تعدادی از موارد از نظر قانونی مشکل دارد و اگر نظام پزشکی متوجه این موارد شود، با آنها برخورد می کند. هم نظام پزشکی و هم وزارت بهداشت به شدت با این پدیده ها مخالفند و می خواهند مبارزه کنند اما گاهی برای ریشه کنی این پدیده ها به همکاری پزشکان و مردم هم نیاز است.
1401/06/20
09:00:23
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان