تمرینات ذهنی و جسمی که قند خون را کاهش می دهند

تمرینات ذهنی و جسمی که قند خون را کاهش می دهند بیمارستان دی: خراسان رضوی تمرینات ذهنی و جسمی مانند یوگا و مراقبه ابزارهای محبوبی برای ارتقای سلامت و مبارزه با بیماریها همچون دیابت نوع 2 هستند. حدود 66 درصد از آمریکایی های مبتلا به دیابت نوع 2 از تمرینات ذهن و جسم استفاده می نمایند برای اینکه معتقدند این روش به کنترل قند خونشان کمک می نماید. هرچند تا حالا هیچ گاه دقیقا مشخص نشده است که آیا تمرینات ذهنی می توانند سطح گلوکز خون را کاهش دهند یا خیر.


به نقل از مدیکال اکسپرس، برمبنای نتایج تحقیقات جدیدی که توسط گروهی از دانشکده پزشکی کک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شده است، تعدادی از تمرینات ذهن و جسم می توانند بطور تقریبی به اندازه داروهای تجویز شده معمول در کاهش سطح گلوکز خون در افراد مبتلا به این بیماری دیابت نوع ۲ مؤثر باشند.
فاتیما سانوگو، دانشجوی دکترای تخصصی دپارتمان علوم جمعیت و بهداشت عمومی و محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: شگفت انگیزترین یافته، بزرگی مزایایی بود که این شیوه ها ارائه کردند؛ ما انتظار داشتیم که سودی به همراه داشته باشند اما هیچ گاه پیش بینی نمی کردیم که به این بزرگی باشد.
این گروه داده های کارآزمایی های تصادفی سازی شده و کنترل شده را که بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۲ در سراسر جهان انجام شد، تحلیل و بررسی کردند. آنان ۲۸ کارآزمایی را یافتند که در آن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ علاوه بر دریافت دارو، تمرین ذهن و جسم را شروع کردند و نتایج خودرا با افرادی که فقط برای کاهش سطح قند خون خود دارو دریافت کرده بودند، مقایسه کردند.
این تحقیق، نخستین تحقیقی است که دامنه ای از تمرینات ذهن-جسم ازجمله مراقبه، چی کونگ، یوگا و کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و تأثیر آنها بر سطح گلوکز خون را مورد تحلیل و بررسی قرار داد، نتایج نشان داد که تمام تمرین های ذهن و بدن منجر به کاهش قابل توجه در سطح قند خون می شوند.
در مجموع، تمرینات ذهن و بدن بطور متوسط کاهش ۰.۸۴ درصدی هموگلوبین A۱c را نشان میدهد که مقیاسی از میانگین سطح گلوکز خون در سه ماه گذشته است. یوگا، روشی که بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است، بیشترین مزیت را به همراه داشت یعنی حدود یک درصد کاهش هموگلوبین A۱c را نشان داد.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که کاهش یک درصدی خصوصاً قابل توجه است برای اینکه متفورمین، بیشترین داروی تجویزی دیابت، هموگلوبین A۱c را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بطور متوسط ۱.۱ درصد می کاهد.
دکتر ریچارد ام. واتانابه، استاد علوم جمعیت و بهداشت عمومی و فیزیولوژی و علوم اعصاب در دانشگاه می گوید: آنچه در مورد این تحقیق مهمست تأثیر بسیار قوی آن و میزان بالاتر از استاندارد مراقبت است.
وی اشاره کرد: نتایج این تحقیق نشان داد که تمرینات ذهن و بدن به شرکت کنندگان کمک می نماید تا علاوه بر کاهش هایی که از دارو دریافت می کنند، سطح گلوکز خون را کاهش دهند.
نتایج نشان میدهد که تمرینات ذهن و جسم می تواند هم به عنوان یک درمان غیردارویی مکمل برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و هم شاید به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد.
روش های مؤثر جدیدی برای کنترل دیابت نوع ۲ مورد نیاز است برای اینکه تنها حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موفق می شوند سطح قند خون خودرا تا سطح هدف ۷ درصد هموگلوبین A۱c کاهش دهند. در عین حال، تعداد آمریکایی هایی که پیش دیابت دارند در دهه های اخیر به حدود یک سوم رسیده است.
این مطالعات در کشورهای مختلف انجام شد و بیشتر نشان داد که تمرینات ذهن و بدن می توانند برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در سراسر جهان مفید باشند.
سانوگو ابراز می کند: این یافته می تواند ابزار مهمی برای خیلی از افراد باشد برای اینکه دیابت نوع ۲ یک مشکل بزرگ سلامت مزمن است و ما در کنترل آن به اندازه کافی خوب عمل نمی نماییم. بااینکه این تحقیق به این تمرینات به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توجه نمی کند اما نشان میدهد که می تواند به افرادی که پیش دیابت هستند کمک نماید تا خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ در آینده را کاهش دهند.
یافته های این تحقیق بتازگی در مجله Integrative and Complementary Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/09
08:20:43
5.0 / 5
132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان