رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

دو سوم سرطان های زنان با مراجعه سریع قابل درمان است

دو سوم سرطان های زنان با مراجعه سریع قابل درمان است به گزارش بیمارستان دی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در بعضی از سرطان ها، اظهار داشت: این درحالیست که بیش از دو سوم سرطان های منتسب به زنان با مراجعه سریع قابل درمان و کنترل است.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در مراسم جشن ایرانداخت که به مناسبت گرامیداشت مقام زن و مادر با حضور مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان و خانواده، تنی چند از اعضای هیئت رییسه و تعدادی از مسئولان دانشگاه بامداد امروز سه شنبه ۲۷ دی ماه در تالار امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه، بر ضرورت لطمه شناسی در زمینه های مختلف مربوط به زنان خصوصاً حوزه سلامت اصرار کرد.
دو سوم سرطان های منتسب به زنان با مراجعه سریع قابل درمان است
رئیس دانشگاه ضمن ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در بعضی از سرطانها اظهار داشت: متاسفانه بانوان ایرانی به سبب مشغله های زیاد کمتر به سلامت و غربالگری بیماریهای سرطانی توجه می کنند و اغلب دیر مراجعه می کنند درحالی که بیش از دو سوم سرطانهای منتسب به زنان(سرطان دهانه رحم و پستان) با مراجعه سریع قابل درمان و کنترل است.
ایشان سپس سخنان خود به بسته های متنوع حمایتی طراحی شده برای بانوان توسط مشاور امور بانوان و خانواده دانشگاه و معاونت دانشجویی و فرهنگی اشاره نمود و ضمن اعلام موافقت هیئت رییسه با تعدادی از این موارد اشاره کرد که پیگیری های لازم در این خصوص به انجام می رسد.
بگفته دکتر زالی، امروز ۶۲ درصد از پرسنل دانشگاه را بانوان می سازند که نیمی از آنان مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس دارند.
وی با اشاره به اینکه حدود نیمی از اعضای هیئت علمی دانشگاه را زنان می سازند اشاره کرد که هرم هیئت علمی دانشگاه به سمتی حرکت می کند که سهم بانوان بیش از آقایان است.
رئیس دانشگاه با اشاره به آمار دانشجویان نوورود اشاره کرد که امسال ۵۲ درصد دانشجویان نوورود خانم بودند و در زمینه تحصیلات تکمیلی نیز ۶۳ درصد زنان و در فلوشیپ ۸۰ درصد و در دستیاری نیز ۶۰ درصد فراگیران را زنان تشکیل دادند.
وی با اشاره به سهم بالای زنان در زمینه های اشتغال و تحصیل در این دانشگاه اظهار داشت: اکنون ۴۰۳ مدیر میانی زن و ۱۶ مدیر پایه در این دانشگاه فعالیت دارند. این حاکی از وجود فرصت های برابر در زمینه های تخصصی، مدیریتی، کارمندی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه است که می تواند به عنوان یک الگوی موفق در کشور باشد. هر جا در دانشگاه مدیریتی به یک بانوی شایسته و کارآمد سپرده شد، برون دادی اثربخش، سلامت و اطمینان بخش را شاهد بوده ایم.
وی ادامه داد: هر جا فرصتی مطلوب، متوازن و عادلانه در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، علمی، اقتصادی، اجتماعی برای زن ایرانی فراهم گردد حتما شاهد درخشش وی خواهیم بود. علاوه بر اینکه زنان ایرانی همیشه مادرانی عطوف و همسرانی نمونه هستند.
زالی در بخش دیگری از سخنان خود، طلاق را یک معظل اجتماعی برشمرد که بیشترین لطمه ناشی از آن به زنان مطلقه وارد می شود و با اشاره به سیر فزاینده طلاق در سالهای اخیر تصریح کرد که مشکلات زنان مطلقه بمراتب بیش از آقایان است.
طلاق عاطفی، افسردگی زنان مطلقه در جامعه، عدم ازدواج مجدد خیلی از زنان مطلقه به دلیلهای مختلف همچون فرزندان، برخی دیگر از موضوعات مطرح شده توسط دکتر زالی بود که لطمه شناسی دراین زمینه ها را ضروری دانست.
زالی در بخش دیگری از سخنان خود به اعتیاد در زنان اشاره نمود و اظهار داشت: الگوی اعتیاد در زنان بیشتر به مواد مخدر جدید برمی گردد و سیر اعتیاد بی رحمانه تر جلو می رود.
وی تصریح کرد: انگ اعتیاد در بانوان بمراتب در ایران بیشتر است و خانم های معتاد زودتر از خانواده طرد می شوند و خانواده فرو می پاشد؛ در صورتیکه در صورت اعتیاد مرد، مادر همچنان کانون خانواده را حفظ می نماید.
زالی با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه، بر ضرورت لطمه شناسی در این عرصه ها و لزوم طراحی و تدوین بسته هایی در این خصوص اصرار کرد.
وی با اشاره به سهم اندک بانوان ایرانی در زمینه اشتغال اظهار داشت: جمعیت بانوان ایرانی بیکار بیش از آقایان است و تعداد زیادی از زنان ایرانی در مشاغل غیررسمی فعالیت دارند؛ بدین سبب از بیمه و حمایت های شغلی نیز بی بهره هستند.
زالی در ادامه بر ضرورت پشتیبانی از زنان برای احراز پست های مدیریتی ارشد در کشور اصرار کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت انتخاب صحیح و آگاهانه در ازدواج اشاره کرد که با همکاری امور بانوان و خانواده و معاونت دانشجویی اهتمام می شود در دانشگاه علاوه بر مشاوره های پیش از ازدواج، مشاوره ها تا پنج سال بعد از ازدواج نیز ادامه خواهد یافت.
زالی تصریح کرد که در کلانشهرها بر طبق تحقیقات، زوجین شاغل کمتر از چند دقیقه فرصت همکلامی و ابراز عاطفی دارند و این مساله از مضرات زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن است.
زالی در خاتمه سخنان خودضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران این مراسم برای تمامی زنان ایرانی و بانوان دانشگاه آرزوی سلامت، بهروزی و توفیق بیش از پیش کرد.
در ادامه این مراسم دکتر فهیمه عبدالهی مجد - مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در این مراسم ضمن تبریک روز زن به تمام زنان موثر شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به توصیف خصایل و خاصیت های فردی و اجتماعی و علمی حضرت زهرا(س) پرداخت.
به گفته ی ایشان، حضرت فاطمه (س) در طول حیات خویش در زمینه های تحصیل علم، نقش های اجتماعی و خانوادگی به عنوان بانویی نمونه به ایفای نقش پرداخت و نقش برجسته مادری ایشان چنان درخشید که در طول تاریخ جاری و ساری شده است.
عبدالهی مجد با اشاره به ضرورت توجه زنان به سلامت و نشاط خود، اضافه کرد: ما بانوان نقش های اجتماعی گوناگون و مهمی داریم و در منزل نیز باید به همسرداری و فرزندداری بپردازیم. بدین سبب گاهی از سلامت خود غافل می شویم.
وی تصریح کرد: راه اندازی پویش کتابخوانی امین با حمایت ریاست دانشگاه به صورتی توجه به فکر و اندیشه بانوان دانشگاه بود که این پویش با سه کتاب ویژه بانوان دانشگاه شروع شد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به گفته ی ایشان، این پویش با محوریت کتاب «از نو با تو» برای شرکت تمام دانشگاهیان علوم پزشکی شهیدبهشتی و خانواده آنان از میلاد حضرت زهرا تا میلاد حضرت علی در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به تاثیر تکنولوژی های نوین بر سلامت افراد، به برگزاری وبیناری در این خصوص اشاره نمود.

ضرورت ارتقای سواد رسانه ای زنان
وی با اشاره به نقش مادری و همسری و اجتماعی بانوان، به اهمیت سواد رسانه ای اصرار کرد تا بتواند استفاده خود و فرزندان از فضای مجازی را مدیریت کرده و تهدیدها را به حداقل برسانند و تصریح کرد که دراین زمینه نیز امور بانوان و خانواده دانشگاه با همکاری روابط عمومی دانشگاه درصدد است که در امتداد افزایش سواد رسانه ای بانوان دانشگاه گام بردارد.
طراحی برنامه های گوناگون در امتداد توجه به تفکر و اندیشه بانوان، افزایش سواد رسانه ای، توجه به سلامت جسم و روان و انجام مشاوره های مورد نیاز همچون موضوعات مطرح شده توسط دکتر عبدالهی مجد بود.
منبع:

1401/10/28
14:46:55
5.0 / 5
203
تگهای خبر: امداد , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان