کاهش وزن سریع ناجی مبتلایان به بیماری کبدی

کاهش وزن سریع ناجی مبتلایان به بیماری کبدی به گزارش بیمارستان دی، خراسان رضوی کارآزمایی بالینی به سرپرستی گروهی در قسمت علوم بهداشتی مراقبت های اولیه نافیلد انگلستان، نشان داد که یک برنامه کاهش وزن سریع سه ماهه نه تنها بی خطر است، بلکه در کاهش شدت بیماری کبدی به نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی (کبد چرب گرید ۲) همراه با فیبروز کبدی هم موثر خواهد بود.


به گزارش مدسی، این کارآزمایی نشان داده است که یک برنامه کاهش وزن سریع سه ماهه نه فقط بی خطر است، بلکه در کاهش شدت بیماری کبدی به نام بیماری کبد چرب غیر الکلی همراه با فیبروز کبدی هم موثر است و بهبودها بعد از پایان رژیم غذایی حفظ می شود.
به صورت معمول، در این نوع پیشرفته از بیماری کبد، التهاب و زخم در کبد ناشی از تجمع چربی وجود دارد. بیماری کبد چرب غیر الکلی با فیبروز کبدی که برآورد می شود تا ۲ درصد از بزرگسالان را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار دهد، می تواند منجر به سیروز کبدی و سرطان کبد شود.
هم اکنون، هیچ دارویی برای این بیماری تایید نشده است، بدین سبب سفارش به کاهش وزن، اصلی ترین درمان است. با این وجود، در بیشتر موارد، این سفارش تنها به کاهش وزن متوسط منجر می شود.
نشان داده شده است که برنامه های کاهش وزن سریع بوسیله «سوپ و شیک» برای درمان چاقی و دیابت نوع ۲ موثر است. با این وجود، به سبب نگرانی های ایمنی، آنها به صورت معمول در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی با فیبروز کبدی استفاده نمی شوند.
لازم به ذکر است که رژیم غذایی سوپ و شیک شامل مصرف ۸۰۰ کالری در روز بوسیله نوشیدنی ها و سوپ های جایگزین وعده غذایی تا پنج ماه است.
دیمیتریوس کوتوکیدیس، پژوهشگر ارشد در قسمت علوم بهداشتی مراقبت های اولیه نافیلد ابراز کرد: ما از نتایج هیجان انگیزی که دیده ایم خوشحالیم. این یک تحقیق کوچک بود و این رویکرد باید در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده بزرگتر آزمایش شود اما یافته های ما نشان میدهد که کاهش وزن سریع و با نظارت خوب، پتانسیل معکوس کردن پیشرفت بیماری کبدی را دارد و امیدواریم که این تحقیق سبب تغییر در کلینیک های معمول کبد شود و امکان استفاده مکرر از برنامه های کاهش وزن مشابه را فراهم آورد، خصوصاً که تابحال هیچ دارویی مؤثر نبوده است. نتیجه فوق العاده ای که ما شاهد آن بودیم، بدون مشارکت کسانی که در این آزمایش شرکت کردند، امکان پذیر نبود و مایلیم از آنان تشکر نماییم.
در کارآزمایی گروهی در دپارتمان علوم بهداشتی مراقبت اولیه نافیلد دانشگاه آکسفورد، با حمایت موسسه ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت مرکز تحقیقات بیومدیکال آکسفورد، ۱۶ فرد مبتلا به چاقی، کبد چرب غیر الکلی و فیبروز کبد متوسط تا پیشرفته در یک برنامه کاهش وزن شرکت کردند. آنان به مدت ۱۲ هفته تمام غذاهای معمولی خویش را با سوپ ها، شیک ها و تکه های مخصوص فرموله شده و مغذی جایگزین کردند.


طی ۱۲ هفته بعد، آنان به تدریج غذای معمولی را باردیگر وارد رژیم غذایی خود کردند. در طول ۲۴ هفته، این افراد به صورت منظم ازطریق یک متخصص تغذیه پشتیبانی می شدند تا آنان را در راه و با انگیزه نگه دارد. در شروع کارآزمایی، شرکت کنندگان آزمایش خون، وزن و فشار خون و اسکن هایی که سلامت کبد را اندازه گیری می کنند، انجام دادند. این آزمایش ها پس از ۱۲ و ۲۴ هفته تکرار شد.
۱۴ شرکت کننده دوره تحقیق را تکمیل کردند و به صورت متوسط ۱۵ درصد از وزن بدن خویش را از دست دادند که نشان دهنده پایبندی زیاد آنان به برنامه کاهش وزن می باشد. نتایج آزمایش ها همینطور نشان داد که عملکرد کبد به صورت قابل توجهی بهبود یافته است و هیچ عارضه جانبی جدی مربوط به برنامه کاهش وزن وجود نداشته است. اسکن ها همینطور نشان دادند که اغلب شرکت کنندگان از نظر بالینی بهبود مفهوم داری در نشانگرهای کبدی خود داشتند. این ها تعدادی از بزرگترین پیشرفت های گزارش شده در پیشینه تحقیق بودند و شبیه به مواردی هستند که بعد از جراحی چاقی با کاهش وزن بیشتر دیده می شوند و هیچ دارویی بهبود بیشتری نشان نداده است.
علاوه بر این، نشانگرهایی که نشان دهنده خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی هستند، ازجمله فشار خون و اندازه گیری سطح قند خون، هم به صورت قابل توجهی بهبود یافته اند. شرکت کنندگانی که فشار خون بالا یا دیابت نوع ۲ داشتند در ویزیت اولیه هم توانستند داروهای خویش را برای کنترل این شرایط کاهش دهند.
این مساله پتانسیل برنامه کاهش وزن سریع برای کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی، شایع ترین علت مرگ در این جمعیت، و وابستگی به برخی داروها را برجسته می کند.
یافته های این تحقیق در مجله Obesity انتشار یافته است.
منبع:

1402/04/15
15:46:06
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان