محققان پی بردند؛

طب سوزنی می تواند عوارض جانبی درمان سرطان سینه را کاهش دهد

طب سوزنی می تواند عوارض جانبی درمان سرطان سینه را کاهش دهد بیمارستان دی: یک کارآزمایی بالینی جدید می گوید طب سوزنی می تواند به بیماران مبتلا به سرطان سینه کمک نماید تا با گرگرفتگی هایی که اغلب همراه با هورمون درمانی هستند، مقابله کنند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نتایج نشان میدهد که حدودا ۲ نفر از هر ۳ زن که طی هورمون درمانی طب سوزنی دریافت نمودند، گرگرفتگی کمتر و با شدت کمتر را گزارش کردند.
هورمون درمانی اثر استروژن و سایر هورمون هایی را که به تعدادی از سرطان های سینه قدرت می دهند، می بندد.
محققان گفتند متأسفانه از هر ۵ بیمار ۴ نفر (۸۰ درصد) گرگرفتگی و سایر عوارض جانبی در رابطه با کمبود هورمون را تجربه می کنند. این موجب می شود تعدادی از بیماران هورمون درمانی را کنار بگذارند و خطر پیشرفت سرطان و مرگ بیشتر می شود.
«ویدونگ لو»، محقق ارشد طب سوزنی انکولوژی از مؤسسه سرطان دانا فاربر در بوستون، اظهار داشت: «با مدیریت عوارض جانبی، رویکرد ما ادامه داروهای تجویز شده را برای بیماران آسان تر می کند، که پتانسیل کاهش خطر عود سرطان و بهبود نتایج طولانی مدت برای بازماندگان سرطان سینه را دارد.»
برای این مطالعه، پژوهشگران ۱۵۸ زن مبتلا به سرطان سینه زودرس تا پیشرفته را که تحت هورمون درمانی بودند، انتخاب کردند. نیمی از آنها بطور تصادفی دو بار در هفته به مدت ۱۰ هفته تحت طب سوزنی قرار گرفتند.
نتایج نشان میدهد که حدود ۶۴ درصد از بانوانی که طب سوزنی دریافت کرده اند، بهبود در تعداد و شدت گرگرفتگی های خودرا گزارش کرده اند، در مقایسه با ۱۸ درصد بانوانی که طب سوزنی دریافت نکرده بودند. آنها همین طور بهبودهای بیشتری را در کیفیت زندگی گزارش کردند.
به گفته پژوهشگران، بعد از ۱۰ هفته، به بانوانی که در ابتدا انتخاب نشده بودند، طب سوزنی نیز داده شد و همین طور بهبود قابل توجهی در علایم هورمون درمانی خود داشتند.
هیچ عوارض جانبی از طب سوزنی گزارش نشده است.

1403/04/15
18:03:20
5.0 / 5
128
تگهای خبر: دارو , درمان , سرطان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان