در كمیسیون اصل نود مجلس بررسی شد؛

مهلت مجلس به بیمه های تجاری برای پرداخت مطالبات وزارت بهداشت

مهلت مجلس به بیمه های تجاری برای پرداخت مطالبات وزارت بهداشت بیمارستان دی: جلسه كمیسیون اصل نود مجلس به منظور بررسی بدهی بیمه های تجاری به وزارت بهداشت، با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و بیمه های تجاری برگزار گردید.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، نشست مشترك كمیسیون اصل نود روز گذشته با حضور مسئولان وزارت بهداشت و بیمه های تجاری برای بررسی بی توجهی بیمه ها از واریز سهم درمانی بیمه شخص ثالث به حساب وزارت بهداشت، برگزار گردید.
در این نشست محمدرضا امیرحسنخانی نایب رئیس كمیسیون اصل نود مجلس با یادآوری اینكه مطابق قانون برنامه چهارم توسعه، ۱۰ درصد از درآمد ناشی از حق بیمه شخص ثالث خودروها باید برای درمان مجانی بیماران تصادفی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، اظهار داشت: هر چند این مورد تكلیف قانونی بیمه ها است و باید به آن عمل كنند اما متاسفانه به این مهم توجه نمی گردد.
وی با تاكید بر اینكه بیمه ها باید به تكلیف قانونی خود عمل كنند، اضافه كرد: متاسفانه این قانون اجرا نمی شود؛ به صورت قطع كمیسیون اصل نود به صورت صریح به این مورد ورود خواهد نمود.
امیرحسنخانی خطاب به مسئولان بیمه ها با اشاره به اینكه مجلس صدای شماست، اظهار داشت: گزارشی از این نشست را به دكتر لاریجانی عرضه خواهم كرد و از ایشان درخواست می كنم به مدیریت این مورد ورود كنند. رقم بدهی برخی بیمه ها به وزارت بهداشت كلان است و تقاضا داریم هر چه سریع تر نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند تا تصادفی ها در روزهای عید با مشكل مواجه نشوند و در خیابان ها نمانند؛ وقتی مردم حق بیمه خویش را به موقع پرداخت می كنند از بیمه ها هم انتظار داریم ۱۰ درصد سهم خویش را به وزارت بهداشت پرداخت كنند.
وی اضافه كرد: انتظار داریم بیمه ها مشكلات خویش را به مجلس منعكس كنند به صورت قطع ما هم مشكلات آنها را پیگیری خواهیم كرد.
امیرحسنخانی با اشاره به اینكه بیمه ها باید بدهی خویش را نقدی بپردازند، خاطرنشان كرد: بی توجهی بیمه ها نسبت به واریز سهم ۱۰ درصدی وزارت بهداشت در درمان مصدومان ترافیكی بازی با سلامت، آرامش و امنیت مردم است و هر چه سریع تر باید چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: به صورت حتم این مورد را از سال آینده پیگیری خواهیم كرد كه سهم ۱۰ درصدی به صورت مرتب واریز شود.
نایب رئیس كمیسیون اصل ۹۰ مجلس خطاب به مسئولان بیمه، اظهار داشت: درخواست می نماییم رقمی را تعیین و تا آخر سال به وزارت بهداشت پرداخت كنید تا برای درمان بیماران تصادفی با مشكل مواجه نشود؛ انتظار داریم بخشی از مطالبات تا آخر سال پرداخت شود و در سال ۹۷ هم در جلسه ای با حضور خودروسازان، بیمه ها و بنیاد شهید به تفاهمی برسیم كه این بدهی ها دیگر انباشته نشود.
در ادامه، دكتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت با انتقاد از بی توجهی بیمه ها نسبت به عدم واریز سهم ۱۰ درصدی وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت به بیماران اورژانسی به بهترین نحو خدمات رسانی می كند ازاین رو انتظار داریم همانطور كه مردم پول بیمه شخص ثالث را به صورت نقد می پردازند بیمه ها هم بر مبنای قانون به موقع سهم ۱۰ درصدی خود به وزارت بهداشت را پرداخت كنند.
وی با اشاره به اینكه كار وزارت بهداشت خدمات رسانی است، ادامه داد: برخی بیمارستان درآمدشان به این پول وابسته بوده و متاسفانه بیمه های تجاری در پرداخت مطالبات بیمارستان ها تعلل می كنند؛ به هیچ وجه به بیمارستان ها اجازه ندادیم برای عرضه خدمت در این حوزه از مردم پول دریافت كنند و اعلام كردیم كه درمان مصدومان و تهیه ملزومات مورد نیازشان باید به صورت مجانی باشد.
جان بابایی با تاكید بر اینكه بیمه های تجاری باید به قانون عمل كنند، اظهار داشت: مجلس و دولت قانون را تعیین كرده اند و بیمه های تجاری مكلف هستند ۱۰ درصد از حق بیمه را به حساب وزارت بهداشت پرداخت كنند و اگر پرداخت نكنند خدمات درمان مجانی به بیماران تصادفی دچار مشكل می گردد.
همچنین رضا رضایی رئیس اداره بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت از بی توجهی بیمه های تجاری نسبت به پرداخت سهم وزارت بهداشت در درمان مصدومان ترافیكی انتقاد كرد و اظهار داشت: بر مبنای قانون بیمه های تجاری مكلفند همزمان با دریافت حق بیمه از مردم آن را به حساب وزارت بهداشت واریز نمایند نه اینكه پس از چند روز، پول را در صندوق نگه داشته و سپس آن را به وزارت بهداشت پرداخت كنند اما متاسفانه پرداخت نكرده و ۸۰ بیمارستان هم اكنون منتظر پرداخت این پول هستند و این نقض مطلق حقوق شهروندی است.
وی اضافه كرد: وزارت بهداشت به مصدومان خدمات عرضه كرده و انتظار داریم بیمه ها هم سهم و بدهی خویش را هر چه سریعتر و به موقع به وزارت بهداشت پرداخت كنند.
در ادامه محسن پوركیانی مدیرعامل بیمه ایران، اظهار داشت: در نامه ای به وزیر بهداشت درخواست كردیم بدهی به صورت اوراق پرداخت شود كه وزیر هم پذیرفت و سپس ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق فرستادیم كه ذی حساب وزارت بهداشت در نامه ای اعلام نمود كه اوراق را قبول نمی نماییم.
وی اضافه كرد: بعد از آن جلسه ای با حضور وزیر بهداشت برگزار و مشكلات بیمه ایران را به وی اعلام كردیم كه مقرر شد از آن تاریخ به بعد ۱۰ درصد را به هر نحوی پرداخت نماییم و سپس با سازمان برنامه و بودجه در جلسه ای بتوان مشكلات بودجه ای را حل كرد.
پوركیانی ادامه داد: ازاین رو بعد از آن تاریخ ۱۰ درصد را به صورت كامل پرداخت كردیم كه حدود ۳۵ روز از برگزاری جلسه می گذرد و ۶۰ میلیارد تومان پرداخت كردیم و اسناد را هم به وزارت بهداشت ارسال كردیم.
مدیرعامل بیمه ایران خاطرنشان كرد: از بودجه دولت استفاده نمی نماییم و نزدیك به ۸۰۰ میلیارد تومان تنها برای بیمه توسعه پرداخت كردیم؛ به وزرات بهداشت بدهكار هستیم اما بودجه كافی برای پرداخت بدهی نداریم؛ بیمه ایران در برابر ۲ هزار میلیارد تومان حق بیمه ای كه دریافت نكرده ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم پرداخت كرده است؛ حق بیمه سایر اقشار را هم در رشته درمان پرداخت كردیم كه هیجان اجتماعی تولید نشود.
وی اضافه كرد: معاون اول رئیس جمهوری نسبت به مشكلات بیمه ایران واقف است؛ درخواست كردیم نشستی را با رییس سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم شاید بتوان اوراق بدون سود را سوددار و به وزارت بهداشت پرداخت كنیم؛ ۴۶۰۰ میلیارد تومان از سازمان ها طلب داریم.
پوركیانی خاطرنشان كرد: بیمه ایران به جز ۱۰ درصد مورد نظر تمامی خسارات های خویش را پرداخت كرده است.
فرهاد تجری نایب رئیس كمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم از حمایت های سازمان بیمه ای به مردم زلزله زده سپاسگزاری كرد و ادامه داد: با هماهنگی دستگاه ها كار بزرگی انجام شد؛ در این رابطه از زحمات مسئولان وزارت بهداشت واورژانس تشكر می كنم.
وی اضافه كرد: مقرر شد از محل بیمه البرز رقمی به مردم زلزله زده كمك گردد اما هنوز محقق نشده است؛ متاسفانه بیمه ها همكاری مناسبی را با مردم ندارند.
تجری از مسئولان بیمه ها درخواست نمود به رفع مشكلات مردم زلزله زده توجهی ویژه داشته باشند و اظهار داشت: مردم این مناطق از كار افتاده هستند، نیاز به كمك دارند و انسانیت و نوع دوستی نباید فراموش شود.
وی اضافه كرد: انتظار داریم هیات مدیره های بیمه ها به این مورد توجه نمایند و همینطور به مسئولان استانی دستور دهند كه برای رفع مشكلات مردم گامی جدی بردارند.

1396/12/15
13:56:07
5.0 / 5
4475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان