مهر بررسی می كند؛

پشت پرده واكسن HPV، اولویت وزارت بهداشت

پشت پرده واكسن HPV، اولویت وزارت بهداشت بیمارستان دی: وزارت بهداشت، طبق اولویت هایی كه دارد نسبت به تامین داروها و سایر نیازهای درمانی بیماران در كشور اقدام می كند و در این بین، واكسن ها هم بر همین اساس، تعریف شده اند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، به تازگی بر سر مبحث واكسن HPV، جنجال هایی به راه افتاده كه چندان با واقعیت های حوزه سلامت كشور همخوانی ندارد. بطوریكه دست هایی در كار است كه می خواهد تلاش های محققین و پژوهشگران كشورمان را زیر سئوال ببرد. این در شرایطی است كه وزارت بهداشت بعنوان متولی نظام سلامت، تنها مرجع پاسخگو به ابهامات و كاستی های حوزه سلامت است.
بعد از یكی از برنامه های ماه عسل كه بی ارتباط با واكسن HPV نبود، شاهد اظهار نظرهای مختلفی از جانب افراد حقیقی و حقوقی بودیم كه در نهایت، با واكنش وزیر بهداشت مواجه گردید.
دكتر سید حسن هاشمی با عنوان این مطلب كه تلاش می نماییم خدمات استاندارد سلامت را با بهره گیری از دانش و تجربه پرارزش محققان و دانشمندان كشور، به هموطنان عرضه دهیم، اظهار داشت: برای دستیابی به این هدف، نگاه ما در اولین مرحله به تولیدات داخلی است و تجهیزات، واكسن یا داروی مورد نیاز كشور را تامین خواهیم كرد.
وی اضافه كرد: در تمام فعالیت ها هم، قوانین جمهوری اسلامی ایران و اسناد بالادستی، چراغ راه ما است؛ علاوه بر آن، تمام دستگاه های نظارتی بر این فعالیت ها نظارت دارند.
وزیر بهداشت با انتقاد از برخی رفتارها كه با در آمیختن راست و دروغ، می خواهند تلاش های خدمتگزاران مردم را زیر سئوال ببرند، اظهار داشت: نمونه اخیر، هیاهویی است كه در مورد واكسن HPV برپا شد.
هاشمی با عنوان این مطلب كه امروزه بیماری ناشی از ویروسHPV همچون بیماری هایی است كه عده بسیاری در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، اضافه كرد: واكسن پیشگیری از این بیماری با كمترین عارضه در دنیا استفاده می گردد. و بر مبنای نیازسنجی های انجام شده در كشور هم تولید و ساخت واكسن این بیماری در ایران هم پیگیری می گردد و دانشمندان ایرانی در مورد ساخت این واكسن، به پیشرفت های خوبی دست یافته اند.
وی ادامه داد: باآنكه حوزه بهداشت در زمینه تولید واكسن با چالش هایی مانند هزینه بر بودن آنها مواجه می باشد، اما این موانع باعث توقف فعالیت دانشمندان عرصه سلامت نشده و كوشش برای تولید داروها و واكسن های مورد نیاز مردم و همچون واكسن HPV به صورت جدی در حال انجام می باشد.
دكتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران با تاكید بر اینكه امكان تولید واكسن HPV در داخل كشور وجود دارد، اظهار داشت: امكان تولید واكسن HPV در داخل كشور وجود دارد و باید بر مبنای نیازسنجی ها، گروه هایی كه در اولویت بیشتری قرار دارند، شناسایی شوند.
وی با اشاره به اینكه واكسن HPV گران است و واردات آن هزینه های زیادی دارد، اظهارداشت: با بیان نتایج نیازسنجی در كشور، اقدام به ساخت و تولید این واكسن در بازه زمانی ۳ تا ۵ سال خواهیم كرد.
بیگلری در مورد آثار و بركات تولید واكسن HPV در كشور، تصریح كرد: وقتی واكسن ها تولید ملی باشند، نیاز به واردات آنها نیست، ازاین رو با تولید هر واكسن، یك قدم به خودكفایی در حوزه تولید واكسن نزدیك تر می شویم و امكان بروز بحران برای تهیه واكسن در سایه اعمال تحریم ها از بین می رود، چون كه واكسن ها توسط كشورهای محدودی ساخته و بازار محدودی هم دارند.
وی اظهار داشت: زمانی كه واكسن تولید داخل باشد، بازار مورد اطمینانی را در اختیار داریم كه این امكان را فراهم می كند تا واكسن همیشه در دسترس باشد.
وی تصریح كرد: با عنایت به موقعیت خاص كشور، پس از تولید واكسن HPV، خیلی از كشورهای منطقه، خریدار و مصرف كننده واكسن های ما خواهند بود و این امر به نوبه خود، سود مالی خوبی برای كشور به ارمغان خواهد آورد.
همایون هاشمی عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واكنش به طرح مباحث و اظهارات غیركارشناسی در مورد واكسن HPV (زگیل تناسلی)، اظهار داشت: طرح اظهارات تخصصی از جانب افراد غیرمتخصص و غیرپزشك از تریبون های عمومی مورد تایید نیست و نباید با اظهارات غیركارشناسی به نگرانی مردم دامن زد.
وی با اشاره به اینكه تشخیص و برنامه ریزی برای تولید، تهیه و واردات واكسن ها بر عهده وزارت بهداشت است، اضافه كرد: باید بر مبنای الگو، نیاز، استراتژیكی، میزان شیوع بیماری و تعداد مبتلایان برنامه ریزی برای تولید واكسن صورت گیرد و نمی توان بدون بررسی و مطالعات كارشناسی تولید و واردات واكسن ها را در دستور كار قرار داد.
هاشمی با تاكید بر اینكه كارهای بر زمین مانده زیادی در حوزه سلامت وجود دارد و در شرایط فعلی تولید واكسنHPV در اولویت قرار ندارد، اظهار داشت: تولید این واكسن در اولویت ۶۰ تا ۷۰ وزارت بهداشت قرار دارد و در واقع نیاز به تولید واكسن پنوموكوك (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت كودكان) بیشتر دیده می گردد. البته مخالف تولید این نوع واكسن نیستیم اما در شرایط فعلی در اولویت قرار نداشته و نمی توان منابع تولید آن را تامین كرد.
وی با اشاره به اینكه امكان تولید واكسن HPV در داخل كشور وجود دارد، خاطرنشان كرد: باید بر مبنای نیازسنجی ها به سمت تولید این واكسن اقدام كرد؛ واحدهای تحقیقاتی و دانش بنیان و دانشمندان به دنبال تولید این واكسن هستند و به پیشرفت مناسبی دست یافته اند كه در آینده نزدیك و بزودی این مهم محقق می گردد.
هاشمی با اشاره به اینكه ویروس HPV انواع مختلفی دارد، خاطرنشان كرد: در زمینه های نقص ایمنی این ویروس می تواند خویش را نشان دهد و نوعی عفونت ویروسی است؛ واكسن آن در كشور موجود است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد؛ جزو بیماری های نگران كننده نیست و واكسیناسیون آن جنبه پیشگیرانه دارد ازاین رو مردم نباید به چنین شایعاتی توجه نمایند و تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای قرار گیرند، از همین رو، می طلبد وزارت بهداشت اطلاعات مناسبی را در مورد این ویروس عرضه كند تا از نگرانی مردم كاسته شود.
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادامه داد: در پروتكل های جدید بین المللی سفارش شده در سنین ۷ تا ۱۵ سال این واكسن تزریق شود تا در آینده از برخی بیماری ها همچون سرطان دهانه رحم جلوگیری شود.
دكتر عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت، در واكنش به برخی اظهار نظرها پیرامون واكسن HPV، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: پروژه تولید واكسن های مورد نیاز مبتنی بر اسناد بالا دستی و منویات مقام معظم رهبری در پشتیبانی از تولید داخلی و كاهش واردات و بر مبنای اولویت های بهداشتی با قوت ادامه خواهد یافت.

1397/03/19
14:38:27
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان