، گزارش،

بهداشت خواب مناسب مستلزم اصلاح سبك زندگی

بهداشت خواب مناسب مستلزم اصلاح سبك زندگی بیمارستان دی: یك متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این كه مهمترین عامل در بهداشت خواب، زمان مناسب خوابیدن است، اظهار داشت: اصلاح سبك زندگی لازمه داشتن بهداشت خواب مناسب می باشد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، بشر از آغاز تاریخ تابحال در معمای خواب شگفت زده بوده و داستان های عجیب و غریبی درباره آن بیان كرده است.
نخستین قدم در مطالعه علمی خواب با اختراع دستگاه الكترو آنسفالو گرام و مطالعه امواج مغز در خواب و بیداری برداشته شد.
این مطالعات نشان داد كه انسان ها به صورت متوسط یك سوم زندگی خویش را در خواب می گذرانند ازاین رو كنترل سیكل خواب و بیداری كه یكی از الزامات زندگی است، از وظایف دستگاه عصبی مركزی به حساب می آید.
با مطالعه امواج مغز، خواب به دو بخش اصلی یعنی خواب آرام یا خواب «بدون REM» و خواب «REM» یا خواب با حركات سریع چشم تقسیم می گردد.
خواب آرام یا ارتودوكس به چهار مرحله تقسیم بندی می شوند كه هر یك به ترتیب مبین عمق خواب است. این درحالی است كه خواب پارادوكس با حركات سریع و غیر منظم چشم ها مشخص می گردد.
شرح كلی اختلالات خواب كه شایع هستند بسیار گسترده است، بی خوابی، ناركولپسی اپیدیوپاتیك، سندرم پرخوابی پر خوری پریودیك، خواب های وحشتناك، شب ادراری، دندان قروچه كردن در خواب، خرخر كردن و اختلالات مختلف دیگر تعدادی از اختلالات شایع هستند.
از آن جا كه اختلالات خواب گریبان گیر عده زیادی به خصوص افراد مسن است، لازم است كه پزشكان خویش را با این اختلالات خواب و داروهای مربوطه آشنا سازند تا بتوانند به صورت مناسبی بیماران مبتلا به این اختلالات را یاری دهند.
افزایش سن خواب عمیق را كاهش می دهد
دكتر«الهه تقوایی زحمتكش» متخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه خواب یك مقوله شایع و مهمی است كه مطالعات زیادی پیرامون آن انجام شده، اظهار نمود: در سال هایی كه مطالعات زیادی در مورد خواب انجام شد به این نتیجه رسیدند كه برخلاف تصوری كه در گذشته وجود داشته، خواب یك پرسه غیر فعال نیست بلكه در مراحلی از خواب فعالیت ارگان های بدن مانند مغز و قلب افزایش می یابد.
وی با بیان این كه به صورت كلی سیكل خواب دو مرحله اساسی دارد كه یك مرحله از خواب با حركات سریع چشم و مرحله دیگر خواب بدون حركات سریع چشم است، اظهار داشت: خواب آرام یا خواب بدون حركات سریع چشم خود به چهار مرحله تقسیم بندی می شوند كه هر یك به ترتیب مبین عمق خواب است.
نماینده انجمن سكته مغزی ایران در یزد، با اشاره به این كه سیكل خواب حدودا در مدت 90 تا 120 دقیقه اتفاق می افتد، تصریح كرد: این سیكل متناسب با مدت زمان خواب فرد، امكان دارد چندین بار تا بیدار شدن فرد ادامه پیدا كند.
وی با بیان این كه شخص پس از خواب رفتن و رسیدن تدریجی به مراحل عمیق تر، ناگهان به مراحل خیلی سطحی برمیگردد، اظهار داشت: این عمل اغلب با حركات ناگهانی بدن همراه می باشد.
تقوایی نسبت مراحل خواب را در سنین مختلف متفاوت دانست و خاطرنشان كرد: افراد پیر در شب بیشتر بیدار شده و اغلب خواب را در مراحل اول و دوم یعنی سطحی ترین مرحله خواب و خواب سبك، می گذرانند و به صورت كلی در یك شب كمتر در خواب واقعی هستند.
وی ادامه داد: با افزایش سن مراحل سوم و چهارم خواب كه به ترتیب خواب متوسط و خواب عمیق نامیده می شود، كاسته می شود.
این متخصص مغز و اعصاب در ادامه نكته حائز اهمیت را میزان نیاز افراد به خواب عنوان نمود و اظهار داشت: برای نیاز افراد به خواب استاندارد یا عدد ثابتی وجود ندارد اما باید میزان خواب فرد از نظر كمیت و كیفیت به اندازه ای باشد كه قوای جسمی و روحی او را به حد مطلوب برساند.
وی با بیان این كه همراه خواب پدیده های فیزیولوزیك دیگری دیده می شوند كه گاهی باعث شكایت بیماران است، اظهار نمود: این اختلالات به ترتیب روی عملكرد روزانه شخص تاثیر می گذارد و تمركز، توجه، درك، شناخت و حافظه كوتاه مدت او را دچار اختلال می كند.
اختلالات خواب عامل حوادث كار است
تقوایی اختلالات خواب را یكی از عوامل بروز تصادفات و جراحات حین كار برشمرد و اضافه كرد: این اختلال بر روی خلق و خوی و در نهایت كیفیت زندگی فرد تاثیر بسزایی دارد.
وی با اشاره به این كه اختلالات خواب انواع مختلفی دارد و به دلایل محتلفی هم رخ می دهد، خاطرنشان كرد: اختلالات خواب شرایطی هستند كه بر توانایی خوب خوابیدن به صورت منظم تاثیر می گذارند.
این مقام مسئول با بیان این كه بی خوابی یكی از اختلالات خواب است به گونه ای كه فرد یا در شروع خواب اختلال دارد و یا این كه نمی تواند تداوم خوابش را حفظ كند، اظهار نمود: پاراسومنیا اختلال دیگری از خواب بوده كه با حركات و رفتارهای غیر طبیعی همراه می باشد.
وی ادامه داد: فرد در این اختلال در خلال خواب راه می رود، كابوس های شبانه می بیند و با فریاد زدن از خواب بیدار می گردد.
تقوایی در ادامه به اختلالات خواب در رابطه با اختلال تنفس اشاره نمود و اظهار داشت: در این نوع اختلال فرد در خلال خواب دچار وقفه های تنفسی می گردد كه دو نوع اساسی دارد و برپایه انسدادی و مركزی تقسیم بندی می گردد.
وی ادامه داد: اختلال تنفسی به علت افزایش احتمال سكته مغزی و قلبی در افراد اهمیت بیشتری دارد و باید برای این گونه افراد برپایه دستور پزشك متخصص درمان های كمك تنفسی صورت گیرد.
این متخصص از دیگر اختلالات خواب را كه در رابطه با حركات است سندرم پای بیقرار برشمرد و اظهار نمود: سندرم پای بی قرار مشكلی است كه در آن فرد احساس نوعی ناراحتی كرده و می خواهد با راه رفتن یا مالش پا این حس ناخوشایند را برطرف نماید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این كه تشخیص نوع اختلال خواب برعهده پزشك است تا درمان علت زمینه ای صورت گیرد، تصریح كرد: همیشه اختلال خواب صرفا زمینه خود مشكل خواب نیست، گاهی اوقات دردهای مزمن سبب اختلال خواب بیمار می گردد كه در این مواقع در صورت رفع درد، اختلال خواب بیمار هم برطرف می گردد.
چرت های طولانی مدت عامل تشدید كننده اختلالات خواب
تقوایی، خاطرنشان كرد: گاهی اوقات پزشكان برای تشخیص قطعی نوع اختلال نیاز به تست های تكمیلی نظیر تست خواب دارند كه در آن طی خواب نوار مغز از بیمار تهیه می گردد و حركات اندام ها، چشم و تنفس بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با بیان این كه درمان اختلال خواب باید تحت نظر یك متخصص صورت گیرد، اظهار نمود: داشتن بهداشت خواب از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد كه بیشتر اوقات با رعایت كردن آن خیلی از اختلالات خواب بیماران برطرف می گردد.
این مقام مسئول با تاكید بر ضرورت اصلاح سبك زندگی برای داشتن بهداشت خواب مناسب، اظهار داشت: مهمترین عامل در بهداشت خواب، زمان مناسب خوابیدن است.
وی افزود: افراد باید در طول هفته و حتی در ایام تعطیل زمان مشخصی بخوابند و زمان مشخصی هم از خواب بیدار شوند تا دچار اختلال خواب نشوند.
تقوایی با بیان این كه اگر فرد 30 تا 40 دقیقه بعد از رفتن به تخت خواب، خواب نرفت باید از محیط خواب بیرون برود و خویش را به انجام فعالیتی مشغول كند، اظهار نمود: بهتر است این فعالیت ها دیدن یك فیلم یا خواندن یك كتاب غیر درسی باشد اما نباید فیلم خیلی هیجان انگیز و ترسناك باشد.
وی با اشاره به این كه باید محیط خواب بیمار آرام و تاریك باشد و از نظر گرمایشی نه گرم و نه سرد باشد، اضافه كرد: بیمار نباید با شكم پر یا خالی بخوابد.
این متخصص مغز و اعصاب در انتها اجتناب از مصرف الكل، كشیدن سیگار، خوردن قهوه و كافئین چندین ساعت پیش از خواب را از دیگر موارد لازم برای رعایت بهداشت خواب عنوان نمود و اظهار داشت: فردی كه دچار اختلال خواب است باید از چرت های طولانی مدت در خلال روز اجتناب كند چونكه اختلال خواب بیمار را در شب تشدید می كند.
تهیه كننده: مهتاب محمدیان


1397/04/30
18:48:29
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان