علل خون دماغ شدن و راه های درمان و پیشگیری

علل خون دماغ شدن و راه های درمان و پیشگیری بیمارستان دی: باآنكه خونریزی بینی به خصوص در شب می تواند دردسرساز باشد اما علت این خونریزی ها معمولا خطرناك نیستند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، خونریزی بینی یا به اصطلاح عامیانه تر "خون دماغ" شدن یك عارضه شایع است و اغلب افراد حداقل یك بار آن را تجربه كرده اند.

اصطلاح پزشكی برای خونریزی بینی "اپیستاكسی" بوده و خشكی هوا از علل معمول خونریزی بینی در شب به حساب می آید.

همچنین این عارضه در كودكان معمولا به علت وارد كردن انگشت شان به داخل بینی به دفعات بیشتری رخ می دهد.

در این مقاله از سایت تخصصی "مدیكال نیوز تودی"، علل اصلی خونریزی بینی، مراحل توقف خون ریزی و راه های جلوگیری از آن مطرح شده كه در ادامه خواهید خواند:

علل خونریزی بینی چیست؟

داخل بینی با مخاط، نوعی بافت مرطوب و ظریف با تعداد زیادی عروق خونی نزدیك به سطح پوشیده شده است كه حتی صدمه های جزیی به این بافت می تواند سبب خونریزی هایی شود كه گاهی شدید هستند. این نوع خونریزی ها، خون دماغ قدامی نامیده می گردد كه رایج ترین نوع بوده و معمولا جدی نیست. خون دماغ های قدامی در جلوی بینی شروع می شود، جایی كه مخاط بیشتر در دسترس بوده و خون از سوراخ های بینی بیرون می ریزد. این خونریزی معمولا از تیغه بینی كه دیواره ای نازك بین دو طرف بینی است، بیرون می آید.

خونریزی عقبی بینی كه نادرتر است می تواند علل جدی تری داشته باشد. این نوع خونریزی در انتهای مجرای بینی نزدیك به گلو شروع می گردد. در خونریزی عقبی بینی، خون معمولا از یك شریان بزرگتر و عمیق تر آمده و امكان دارد با استفاده از گلو یا حفره های بینی جریان یابد. كودكان كمتر این نوع از خونریزی بینی را تجربه می كنند. در صورتیكه فردی مشكلاتی نظیر فشار خون بالا یا اختلال خونریزی داشته باشد، احتمال بیشتری برای تجربه این نوع خون دماغ دارد.

علل خونریزی بینی در شب

شایع ترین علل و عوامل خونریزی بینی در شب عبارتند از:

۱. آب و هوای خشك یا محیط خانه

هوای خشك می تواند سبب ترك خوردن پوست ظریف داخل بینی و تولید خونریزی شود. با تغییر فصل هم خونریزی بینی افزایش می یابد چونكه بافت بینی هنوز با افزایش یا كاهش رطوبت در آب و هوای جدید سازگار نشده است.

در ماه های سردتر هوای داخل خانه را گرم نگه دارید و رطوبت را در محیط خانه حفظ كنید.

۲. سرماخوردگی و آلرژی ها

عفونت ها و سرماخوردگی های رایج و سایر مشكلات تنفسی فوقانی می تواند به مخاط بینی رسیده و منجر به عطسه ها و خونریزی های مكرر بینی شود. واكنش های آلژریك هم می تواند اثرات مشابهی داشته باشد چونكه می تواند سبب تحریك داخل بینی شده و بخصوص اگر علائم در شب تشدید شود، خطر خونریزی بینی را افزایش دهد. همینطور احتقان بینی سبب عریض شدن عروق خونی و صدمه پذیرتر شدن آنها در برابر جراحت ها شود.

۳. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

ممكن است فردی با مواد شیمیایی موجود در هوای آلوده یا محیط كار مواجه شود. این مواد شیمیایی می تواند سبب تحریك یا صدمه داخل بینی و در نهایت خونریزی بینی شود.

دود سیگار هم می تواند همین اثرات را داشته باشد.

۴. مصرف الكل

مصرف الكل می تواند به دو دلیل خطر مبتلا شدن به خونریزی بینی را در شب افزایش دهد. اول این كه الكل در فعالیت پلاكت های خونی یعنی سلول هایی كه خون را لخته و خونریزی را متوقف می كنند، دخالت می كند. دوم این كه الكل می تواند عروق خونی سطحی را در حفره بینی بسط داده و آنها را در برابر صدمه و خونریزی صدمه پذیرتر كند.

۵. داروها

برخی از داروها در توانایی خون در انعقاد، تداخل تولید می كنند. این داروها شامل رقیق كننده های خون یا ضد انعقادها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن هستند. هر شخصی كه هر یك از این انواع داروها را مصرف كند، امكان دارد در معرض خطر بالاتری از خونریزی بینی قرار بگیرد. خونریزی بینی هم چنین یكی از عوارض جانبی بعضی از اسپرهای بینی مانند اسپرهای حاوی استروئیدها برای درمان آلرژی ها است. هنگام استفاده از اسپرهای بینی با دقت دستورالعمل های آن را دنبال كنید تا خطر خونریزی بینی و سایر عوارض جانبی آن را كاهش دهید.

در عین حال بعضی از داروهای هومیوپاتی و مكمل های غذایی هم حاوی مواد شیمیایی هستند كه سبب خون ریزی های طولانی می گردد. موادی همچون مریم گلی قرمز، جینسینگ ماده و انواع دیگر جینسینگ، بابونه گاوی، سیر، زنجبیل، كهن دار و ویتامین E می توانند این اثرات را داشته باشند.

راه های درمان خونریزی بینی در خانه

مراحل زیر را می توان برای توقف اغلب خونریزی های بینی انجام داد:

ــ كودكان بزرگتر و بزرگسالان باید فین كنند تا لخته هایی را كه امكان دارد در حفره های بینی شان بوجود آمده باشد، خارج كنند. البته این مرحله امكان دارد خونریزی را موقتا افزایش دهد. انجام این مرحله برای كودكان كوچك تر ضروری نیست.

ــ بنشینید و كمی از كمر خم شوید. از دراز كشیدن یا كج كردن سر به سمت پشت خودداری كنید چون كه این كار می تواند سبب بلع خون و خفگی یا استفراغ شود.

ــ قسمت نرم سوراخ های بینی را از قسمت پایه بینی فشار دهید. فشار را به هر دو طرفین بینی وارد كنید. توجه داشته باشید كه فشار دادن قسمت استخوانی و سفت بینی، خونریزی بینی را متوقف نخواهد كرد.

ــ كودكان باید مسدود كردن حفره های بینی خویش را با استفاده از فشار دادن بینی تا پنج دقیقه به صورت مداوم انجام دهند. بزرگسالان همین عمل را باید برای ۱۰ دقیقه انجام دهند. به یاد داشته باشید كه در زمان انجام این مرحله با استفاده از دهان تنفس كنید.

ــ اعمال یك كمپرس آب سرد یا یخ به پل بینی می تواند با منقبض كردن عروق خونی، خونریزی را كم كند.

ــ در صورتیكه خونریزی متوقف نشد همین مراحل ذكر شده را دوباره تكرار كنید. این دفعه فشار را برای حداقل ۳۰ دقیقه اعمال كنید.

راه های پیشگیری از خونریزی بینی

برای پیشگیری از خون دماغ شدن:

ــ از دست كاری بینی خود اجتناب كنید

ــ به آرامی بینی خویش را فین كنید

ــ از كشیدن سیگار خودداری كنید

ــ در زمستان در صورتیكه هوای محیط خشك است از یك دستگاه بخور (مرطوب كننده هوا) استفاده كنید

ــ پیش از خواب مقدار كمی از ژل بینی یا وازلین داخل حفره های بینی بمالید

ــ به منظور جلوگیری از استنشاق مواد شیمیایی و سایر تحریك كننده ها از تجهیزات محافظتی استفاده كنید

زمان مناسب رجوع به پزشك

مردم اغلب امكان دارد خونریزی بینی را به راحتی و به سرعت در خانه درمان كنند. با این وجود پزشكان سفارش می كنند در صورتیكه خون زیادی را از دست می دهید یا در موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشكی فوری بروید:

ــ دچار تنگی نفس شده اید

ــ رنگ پریده، خسته یا دچار حواس پرتی شده اید

ــ خونریزی از مناطق دیگر نشات گرفته یا كبودی های مختلف به دنبال دارد

ــ اخیرا عمل جراحی بینی داشته اید

ــ تومور بینی دارید

ــ علائم جدی دیگری مانند درد قفسه سینه دارید

ــ دارای ترشحات بد بو از بینی هستید

ــ در صورتیكه مراحل ذكر شده برای توقف خونریزی بینی را انجام داده اید ولی خونریزی متوقف نشده است

همچنین افرادی كه داروهای وارفارین، كلوپیدوگرل، دابیگاتران، ریواروكسابان و فونداپارینوكس مصرف می كند و نمی تواند خونریزی بینی خویش را متوقف كنند باید به پزشك رجوع نمایند.
1397/06/24
13:00:20
5.0 / 5
4578
تگهای خبر: التهاب , پزشك , پزشكی , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان