محققان می گویند؛

برداشتن تخمدان با بیماری كلیوی مرتبط می باشد

برداشتن تخمدان با بیماری كلیوی مرتبط می باشد بیمارستان دی: نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است زنانی كه پیش از یائسگی، تخمدان هایشان را برمی دارند با ریسك بالای بیماری مزمن كلیوی روبرو هستند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، محققان معتقدند دلیل این مسئله ناشی از اُفت میزان استروژن پس از عمل جراحی است.
دكتر «والتر ربكا»، سرپرست تیم تحقیق از كلینیك مایو در مینه سوتا، در این باره می گوید: «این نخستین مطالعه است كه ارتباط مهم بین كاهش استروژن در زنان جوان و اسیب كلیوی را نشان داده است.»
محققان تاكید می كنند زنانی كه تخمدان شان را برمی دارند باید از وجود این ریسك جدی احتمالی آگاه باشند.
بیماری مزمن كلیوی زمانی روی می دهد كه كلیه ها صدمه می بینند و قادر به فیلتر خون نیستند. اگر كلیه ها از كار بیفتند، بیماران باید تحت دیالیز و پیوند كلیه قرار گیرند.
مطالعات قبلی نشان داده اند هورمون زنانه استروژن دارای تاثیر حفاظتی از كلیه هاست. در آخرین مطالعه، محققان به بررسی تاثیر برداشتن هر دو تخمدان بر عملكرد كلیه های زنانی كه هنوز یائسه نشده بودند پرداختند.
در این مطالعه، محققان داده های بیش از ۱۶۰۰ زن جوان پیش از سن یائسگی را كه پیش از ۵۰ سالگی تخمدان هایشان را برداشته بودند مطالعه كردند. این زنان با گروه زنان همسن و سال خود كه تخمدان های شان را برنداشته بودند مقایسه شدند.
محققان پس از مطالعه این زنان به مدت ۱۴ سال دریافتند زنانی كه تخمدان هایشان را برداشته بودند ۶.۶ درصد با ریسك بیشتر بیماری مزمن كلیوی روبرو بودند. در مورد زنان جوان تر از ۴۶ سال، این ریسك ۷.۵ درصد بیشتر بود.

1397/06/31
12:48:25
5.0 / 5
4311
تگهای خبر: بیماری , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان