رییس اورژانس تهران اعلام كرد

تهران 14 میلیونی با 220 آمبولانس نمی چرخد، آخرین وضعیت راه اندازی اورژانس ریلی در پایتخت

تهران 14 میلیونی با 220 آمبولانس نمی چرخد، آخرین وضعیت راه اندازی اورژانس ریلی در پایتخت بیمارستان دی: رئیس اورژانس تهران از افزایش ۳۵ درصدی ماموریت هایشان امسال اطلاع داد و در عین حال توضیحاتی درباره نحوه حفظ امنیت نیروهای اورژانس ارائه نمود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر پیمان صابریان در نشست خبری اورژانس تهران با اشاره به اینكه از زمانی كه به اورژانس آمدیم تلاش مان این بود كه مشكلات را تا حد امكان برطرف نماییم، اظهار داشت: در یكسال گذشته اقدامات خوبی هم از نظر عرضه خدمت به مردم و هم از نظر كمیت و كیفیت ناوگان عملیاتی اورژانس تهران انجام شده است و افزایش پایگاه خوبی هم داشته ایم.
وی اضافه كرد: در عین حال تعداد ماموریت هایمان هم ۳۵ درصد افزایش داشته كه این مورد نشان دهنده افزایش خدمت رسانی به مردم تهران است. همینطور طبق آمار مهرماه میزان رضایت مندی در موتورلانس ها ۷۱ درصد رضایتمندی كامل و ۲۷ درصد رضایتمندی نسبی و دو درصد عدم رضایت بوده اند. درباره آمبولانس ها هم ۸۳ درصد رضایتمندی كامل، ۱۶ درصد رضایت نسبی و دو درصد عدم رضایت به علت تاخیر در رسیدن بر سر صحنه بوده است.
وی با اشاره به اینكه موتورلانس به شكلی پاسخگوی اولیه است و اقدامات اولیه را برای بیمار انجام می دهند، اضافه كرد: در گذشته ۱۷۵ كد فعال اورژانس در تهران داشتیم كه به علت نبود قطعات مورد نیاز بعضی از آنها دچار نقصان شده بودند و ۱۶۵ كد فعال وجود داشت، اما با اقداماتی كه انجام شد هم اكنون ۲۲۰ كد فعال اورژانس در شهر تهران وجود دارد. همینطور ۹۰ كد رزرو برای مواقع بحرانی آماده اند. در عین حال در سال قبل تعداد ماموریت های اورژانس تهران ۱۵ هزار ماموریت در ماه بود، اما هم اكنون در ۱۶۰ نقطه اورژانس تهران فعال است و ماهانه حدود ۲۰ هزار ماموریت برای موتورلانسهایمان ثبت می گردد.
وی از افزایش ۱۸ تایی پایگاه های شهری و افزایش دو تایی پایگاه های جاده ای اورژانس تهران اطلاع داد و اظهار داشت: باید توجه كرد كه گرفتن پایگاه در شهر متراكمی مانند تهران بسیار دشوار است و هنوز هم نقاط كوری در تهران داریم كه پایگاه های اورژانس باید در آن فعال شوند. البته به تازگی در پردیس یك پایگاه هوایی اضافه شده و صحبت های اولیه هم برای تولید پایگاه هوایی در بوستان ولایت انجام شده است كه امیدواریم به سرانجام برسد.
رئیس اورژانس تهران با اشاره به اینكه در تهران چهار ناحیه اورژانس در جنوب، شمال، شرق و غرب داشتیم كه اكنون پس از ۱۰ سال بازسازی شده اند، افزود: هم اكنون ۶۰ درصد پایگاه های اورژانس تهران بازسازی شده اند. در عین حال اضافه شدن پتوی یكبار مصرف برای نخستین بار به چرخه اورژانس تهران اقدام بسیار مناسبی بوده است؛ چراكه هر بیمار پتوی مخصوص خویش را دارد و این پتوها از افزایش یا كاهش دما هم جلوگیری می كند.
وی اضافه كرد: در عین حال آتل های یكبار مصرفی را هم به پروسه خدمت رسانی اورژانس تهران اضافه كرده ایم. در گذشته ما آتل های چند بار مصرف داشتیم، اما فرصت گندزدایی و استریل كردن آنها وجود نداشت و این مورد عاملی برای انتقال بیماری بود، اما خوشبختانه هم اكنون امكان استفاده از آتل های یكبار مصرف بوجود آمده است. اقدام دیگرمان استفاده از آیس پك در اورژانس بوده است كه به صورت فوری حالت سرما بوجود می آورد. در گذشته برای انتقال عضو قطع شده پروتكلی نداشتیم، اما اضافه شدن این آیس پك ها به ما كمك كرد پروتكلی برای انتقال اعضای قطع شده كه در شهرك های صنعتی بسیار اتفاق می افتد، داشته باشیم تا امكان پیوند آن عضو بالا رود.
صابریان به عرضه خدمت به بیماران سكته های قلبی و مغزی در قالب كد ۲۴۷ و ۷۲۴ اشاره و اظهار نمود: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ بیمار در تهران از این خدمت استفاده می نماید.
وی در ادامه با اشاره به افزایش تماس با اورژانس امسال اظهار داشت: ما در اورژانس تهران امسال ۴۰ درصد افزایش تماس داشتیم و به نسبت به این افزایش تعداد ماموریت هایمان هم ۳۵ درصد افزایش پیدا كرده است. در عین حال در سال قبل ۵۴ آمبولانس تصادفی داشتیم كه زمین گیر شدند، اما توانستیم امسال آنها را بازسازی و وارد چرخه خدمت رسانی نماییم كه این اقدام هم به افزایش ماموریت ها كمك كرد. در عین حال ۲۵ تا ۳۰ درصد تماس هایی كه با اورژانس گرفته می شود، مزاحمت است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره چگونگی حفظ امنیت نیروهای اورژانس اظهار داشت: اولا ما امسال توانستیم اقدامات رفاهی خوبی برای پرسنل اورژانس انجام دهیم. از طرفی لباس نیروهای اورژانس به صورتی بود كه برای خدمت رسانی مناسب می باشد. باید برای حفظ امنیت نیروهای اورژانس مكان ها را امن نماییم. بر این اساس قرار شده پرسنل اورژانس تهران به بیسیم فعال متصل شوند كه این بیسیم ها خریداری شده و در صورتیكه اتفاق ناخوشایندی برای پرسنل رخ دهد آنها با استفاده از بی سیم به دیسپچ اورژانس اطلاع داده و دیسپچ هم به پلیس اطلاع می دهد. از طرفی باید توجه كرد كه برای موتورلانسها فقط استفاده از كلاه ایمنی كفایت نمی كند، بلكه اندام شان هم در معرض خطر است. بنابراین برای موتورلانسها لباس های ایمن استفاده می نماییم كه می توانند از شدت صدمه ها جلوگیری نمایند.
وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از جی پی اس یا مسیریاب در آمبولانس ها برای سریع تر رسیدن نیروهای اورژانس به محل حادثه اظهار داشت: ما از نمونه ایرانی این مسیریاب ها استفاده می نماییم و پرسنل ما مسیریاب ایرانی دال را نصب كرده اند كه به صورت پایلوت از آن استفاده كردیم و نتایج خوبی را در بر داشته، اما گاهی تراكم های شهری و یا ترافیك مانع از سریع تر رسیدن نیروهای اورژانس می گردد. هرچند كه هم اكنون زمان رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیمار شش دقیقه كاهش پیدا كرده و حدودا با آمبولانس ۱۵ دقیقه ای و با موتورلانس زیر ۱۰ دقیقه به محل می رسیم.
وی با اشاره به وضعیت ناوگان آمبولانس اورژانس تهران اظهار داشت: شهری كه ۱۴ میلیون جمعیت دارد با ۲۲۰ آمبولانس نمی چرخد. اگر استانداردها را درنظر بگیریم باید ۴۵۰ دستگاه آمبولانس و ۴۰۰ دستگاه موتورلانس داشته باشیم، اما تراكم و ترافیك شهر تهران استاندارد نیست و بطور قطع آمبولانس و موتورلانس های بیشتری نیاز داریم. البته یكسری آمبولانس جدید خریداری شده كه از سه شنبه وارد چرخه می گردد و در مرحله اول مقرر است ۲۵۰ آمبولانس به استان ها داده شود كه ۴۰ موردشان را به تهران می دهیم. این آمبولانس ها به روز و دارای تجهیزات جدید هستند.
صابریان در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرانجام راه اندازی اورژانس ریلی در تهران و استفاده از ظرفیت مترو اظهار داشت: این مورد یك بحث پدافندی بسیار مهم برای تهران است؛ چراكه بیمارستان هایی هستند كه در نزدیكی ایستگاه های مترو قرار دارند. برهمین اساس هماهنگی های لازم با مترو انجام شده و یكسری ایستگاه های پرتراكم دیده شدند. در این راستا فردا تفاهم نامه ای آماده شده و به امضا می رسد.
رئیس اورژانس تهران با اشاره به وضعیت اساسنامه سازمان اورژانس هم اظهار داشت: با عنایت به حمایت های وزیر بهداشت و فعالیت های دكتر كولیوند، مراحل نهایی اساسنامه در حال انجام می باشد و بزودی ابلاغ می گردد.
صابریان در پاسخ به سوالی درباره نصب دوربین بر روی آمبولانس ها برای حفظ امنیت نیروهای اورژانس اظهار داشت: از آنجایی كه پرسنل اورژانس وارد حریم شخصی افراد می شوند، از نظر اخلاق پزشكی نمی توانیم دوربین بر روی لباس شان نصب نماییم تا فیلم تهیه كنند. در كابین آمبولانس ها هم باز هم بحث حریم خصوصی افراد مطرح است و نمی توان دوربین نصب كرد، اما می توان در اطراف یا جلوی آمبولانس دوربین هایی را نصب كرد، اما به شرط اینكه بودجه اش تامین گردد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص استقرار نیروهای اورژانس در مناطق مختلف شهری و شهرك ها اظهار داشت: سازمان های مختلف باید به یكدیگر كمك كنند. ما در شورای شهر تهران مصوباتی داریم كه برخی سازمان ها و نهادها را مكلف كرده اند كه زمینی را به اورژانس اختصاص دهند، اما باز هم كارشكنی ها و موانعی بر سر راه وجود دارد و اینطور نیست كه بشود با یك مصوبه این اقدام را انجام داد. در شهر تهران با تراكم بالایی كه وجود دارد، جای جدید پیدا كردن دشوار می باشد. ازاین رو شهرداری تهران باید نگاه ویژه ای به اورژانس داشته باشد. به عنوا مثال باید اورژانس امكان استفاده و استقرار در پایگاه های آتش نشانی را داشته باشد؛ چراكه این پایگاه ها در نقاط خوبی قرار گرفته اند.
رئیس اورژانس تهران با اشاره به اینكه ۷۰ درصد ماموریت های اورژانس تهران در حوزه تصادفات ترافیكی است، اظهار داشت: در این زمینه ۵۰ درصد ماموریت های ما برای موتورسیكلت ها، ۳۰ درصد برای تصادف عابرین پیاده و بقیه آن برای تصادف ماشین ها با یكدیگر است. ناراحتی های قلبی و ریوی در رده های بعدی قرار می گیرند كه در فصول مختلف متفاوتند.
صابریان با اشاره به اینكه هم اكنون از نظر تجهیزاتی كمبودی نداریم و همه تجهیزات به صورت روتین خریداری می شود، درباره وضعیت نیروی انسانی در اورژانس تهران اظهار داشت: حدود ۱۳۰۰ نیروی وضعیت دار و ۱۰۳۳ نیروی شركتی در سطح شهر تهران داریم، اما نیازمند نیروی بیشتری هستیم كه باید بودجه اش دیده شود. طبق استانداردها باید ۱۵۰ درصد به تعداد نیروهای فعلی مان اضافه شود.
وی درباره تمهیدات اورژانس تهران برای خدمت رسانی در اربعین حسینی، اظهار داشت: در اربعین ۶۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه تعدادی نیروهای داوطلب و رسمی اعزام می شوند و تجهیزات مورد نیاز را هم اعزام می نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره عرضه آموزش های عمومی در زمینه اقدامات اولیه اورژانسی، اظهار داشت: ما یكسری آموزش های همگانی را عرضه می نماییم و هر فردی كه بخواهد دوره های كمك های اولیه را با دریافت مدرك بگذراند، می تواند به سایت اورژانس رجوع و درخواست كند و ما در اسرع وقت این آموزش ها را عرضه می دهیم.
به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست دكتر سیف - معاون توسعه اورژانس تهران با بیان اینكه در ماه های اخیر از اكثریت پایگاه های اورژانس تهران از نزدیك بازدید كردم، اظهار داشت: چندین پایگاه كه با وجود اینكه در یك كانكس كمتر از ۶۰ متر بودند، نزدیك به ۳۶ ماموریت در یك ۲۴ ساعت برای مردم انجام می دادند و با افتخار به مردم خدمت رسانی می كنند.
وی اضافه كرد: اما متاسفانه گاهی نیروهای اورژانس با وجود تمام كوشش برای رسیدن بر بالین بیمار به محض ورود بر بالین بیمار با فحاشی و ضرب و شتم مواجه می شوند. باید بدانیم كه این افراد با كمترین حقوقی كه می گیرند، اما هدف شان خدمت به مردم است.
به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، در این نشست دكتر معتمدی - معاون فنی اورژانس تهران هم با اشاره به اینكه امسال پایگاه های اورژانس در سراهای محله ۹۰ محله مستقر شده اند، اظهار داشت: هر ارگانی كه تمایل داشته باشد پایگاه اورژانس در آنجا راه اندازی شود، می تواند با ما نامه نگاری كرده و ما پایگاه اورژانس را در آنجا تولید نماییم.1397/07/15
19:55:37
5.0 / 5
4472
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان