دیسینیا، اختلال ناتوانی در دل كندن از تختخواب

دیسینیا، اختلال ناتوانی در دل كندن از تختخواب بیمارستان دی: با نزدیك شدن به زمستان و كوتاه شدن روزها دل كندن صبحگاهی از تختخواب سخت تر می گردد اما این وضعیت تنها به علت تنبلی نیست بلكه در واقع نوعی اختلال است كه گریبانگیر خیلی از افراد می گردد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، "دیسینیا" اختلالی است كه باآنكه به لحاظ پزشكی به رسمیت شناخته نشده اما بعنوان اختلالی در برخاستن از خواب تعریف می گردد.
باآنكه افراد زیادی با برخاستن از تختخواب مشكل دارند اما بیماران مبتلا به "دیسینیا" كه با عنوان "كلینومانیا" هم شناخته می گردد امكان دارد برای روزها در تختخواب بمانند و با فكر برخاستن دچار اضطراب شوند.
بیماران مشكوك به این اختلال باید در اسرع وقت به پزشك رجوع كنند چون كه "دیسینیا" اغلب نشانه یك مشكل جدی تر مانند افسردگی، سندروم خستگی مزمن یا اختلال درد فیبرومیالژیا است.
هم چنین در صورتیكه این اتفاق زیاد رخ می دهد یا سبب ناتوانی فرد می شود، رجوع به پزشك ضروری می باشد. باآنكه هیچ درمان شناخته شده ای برای این اختلال وجود ندارد اما یك یا دو ساعت زودتر خوابیدن می تواند به سادگی به این بیماران كمك نماید.
از آن جایی كه "دیسینیا" به لحاظ پزشكی بعنوان بیماری شناخته نمی گردد بنابراین درجه شروع آن مشخص نمی باشد. با این وجود معمولا خستگی به میزانی كه سبب شود فرد روزها در تختخواب بماند، بسیار نادر است.
در تحقیقات انتشار یافته در اوایل ماه جاری درباره اختلالات خواب همینطور تاكید گردیده است نوجوانانی كه به صورت منظم كمتر از شش ساعت خواب شبانه دارند، دو برابر بیشتر از دیگر نوجوانان در معرض خطر سیگار كشیدن، نوشیدن الكل و مصرف مواد مخدر قرار می گیرند. محققان هم چنین دریافته اند جوانانی كه شب ها تا دیر هنگام بیدار مانده و زودتر هم از خواب بیدار می شوند، بیشتر در معرض خطر مبادرت به خودكشی قرار می گیرند.
به گزارش روزنامه دیلی میل، بر همین مبنا سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS)، نكات زیر را برای داشتن خوابی خوب در شب ها سفارش می كند:
- هر روز سر ساعت معینی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.
- آرامش را در اتاق خواب با كنترل دما، نور و صدا و دوری از خوابیدن با حیوانات خانگی برقرار كنید.
- تشك راحتی برای خواب انتخاب كنید.
- به صورت مرتب ورزش كنید تا از تنش هایی كه در طول روز برایتان تولید می شود، رها شوید. هم چنین از فعالیت های شدید در شب كه می تواند شما را بیدار نگه دارد، خودداری كنید.
- مصرف كافئین را كاهش دهید و چای های گیاهی و شیر را جایگزین كنید.
- از مصرف الكل و پرخوری قبل از خواب خودداری كنید.
- سیگار نكشید چون كه نیكوتین یك محرك است.
- قبل از خواب با یك حمام گرم، موسیقی آرام یا یوگایی ملایم اعصاب خویش را تسكین دهید.
- فهرست كارها و مشغله های خویش را برای روز بعد یادداشت كنید.
- اگر نمی توانید بخوابید، بلند شوید و كاری انجام دهید تا احساس خستگی كرده و راحت تر بخوابید.1397/08/04
15:32:52
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان