تكذیب شیوع آنفلوانزای خوكی، رصد دقیق آنفلوانزا در كشور

تكذیب شیوع آنفلوانزای خوكی، رصد دقیق آنفلوانزا در كشور بیمارستان دی: مدیركل روابط عمومی وزارت بهداشت در واكنش به اظهاراتی در خصوص شیوع آنفلوانزای خوكی، با تاكید بر آنكه هم اكنون انفلوانزایی به نام انفلوانزای خوكی در ایران نداریم، اظهار داشت: از نظر آنفلوانزا امسال نسبت به سال قبل و تا این بازه زمانی سال آرامتری بوده و شدت بیماری زایی آن هم قدری كمتر بوده است.


دكتر كیانوش جهانپور در گفتگو با ایسنا، در این باره اظهار داشت: ویروس های آنفلوانزای فصلی كه همیشه در جهان در فصل سرما شایع می شوند سه نوع هستند؛
آنفلوانزای H1N1 كه در گذشته اصطلاحاً به این نوع انفلوانزای خوكی گفته می شد، آنفلوانزای H3N2 و آنفلوانزای نوع B. هر سه این ویروس ها می توانند موجب همه گیری های آنفلوانزای فصلی در فصل سرما شوند و در همه جای دنیا باز دیده می شوند.
وی افزود: شدت بیماری زایی هر سه این ویروس ها تقریباً مشابه است اما، آنفلوانزای H1N1 مختصری شدیدتر است. البته تاكید می شود كه وقوع این آنفلوانزا امسال به هیچ وجه غیر معمول نبوده و هرساله تكرار می شود. در مجموع هر سال در فصل سرما امكان دارد یك یا دو یا هر سه این ویروس ها موجب احداث همه گیری در انسان شوند.
جهانپور اضافه كرد: امسال در ایران ویروس آنفلوانزای شایع، نوع H3N2 بوده و أكثریت قریب به اتفاق موارد ابتلاء را ایجاد كرده است. سال جاری بر خلاف اظهارات عنوان شده، از نظر آنفلوانزا نسبت به سال قبل تا كنون سال آرام تری بوده و شدت بیماری زایی آنفلوانزا هم قدری كمتر بوده است؛ هر چند كه در برخی از كشورها آنفلوانزای H1N1 شایع بود و این امر غیر معمولی نیست.
وی اشاره كرد: آزمایشگاه ملی آنفلوانزای كشور و ۱۳ آزمایشگاه منطقه أی كشوری به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته رد این ویروس را در كل كشور رصد می كنند و اطلاعات آن به صورت هفتگی در اختیار مسئولان و صاحب نظران این امر قرار می گیرد.
جهانپور اشاره كرد: خوشبختانه امسال تا كنون هیچ گونه اتفاق خاصی در كشور در ارتباط با روند این بیماری كه جای نگرانی داشته باشد رخ نداده است. هر چند تا اختتام فصل سرما حدود دو ماه دیگر باقی مانده است و در ضمن این مدت امكان دارد شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.
مدیركل روابط عمومی وزارت بهداشت اشاره كرد: آنچه مسلم است اینكه تمام تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از شروع فصل سرما تا كنون اندیشیده و به كار گرفته شده است.1397/11/20
20:37:59
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان